• შსს-ს არქივმა „დიდი ტერორის“ პერიოდის დოკუმენტური მასალა გამოაქვეყნა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის არქივის მიერ გამოცემული ჟურნალ ,,საარქივო მოამბის“ ახალი ნომრის, ასევე, საარქივო დოკუმენტების საფუძველზე მომზადებული მხატვრული ნაწარმოების - ,,დაპატიმრდეს! იცემოს! დაიხვრიტოს!“ და მხატვრულ-დოკუმენტური ფილმების პრეზენტაცია ოკუპაციის მუზეუმში გაიმართა.
პრეზენტაციას შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე შალვა ხუციშვილი, შსს-ს სხვადასხვა დანაყოფის ხელმძღვანელები, სახელმწიფო უწყებებისა და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები და სხვა მოწვეული სტუმრები დაესწრნენ.
ჟურნალ „საარქივო მოამბის“ მე-16 ნომერი სახელმწიფო რეპრესიული მანქანის ფუნქციონირების თავისებურებებს ასახავს, რაც საბჭოთა რეალობაში ე.წ. „დიდი ტერორის“ პერიოდში გამოვლინდა, როდესაც უდანაშაულო ადამიანების დახვრეტა, შორეულ ბანაკებში გადასახლება, უნდობლობა და შიში ყოველდღიური ცხოვრების ნაწილი იყო.
ნაწარმოებში - „დაპატიმრდეს! იცემოს! დაიხვრიტოს!“ ასახულია სტალინისა და ლავრენტი ბერიას ეპოქის შინსახკომის თანამშრომელთა ცხოვრება, მათი დაუნდობელი ქმედებები, სისხლის სამართლის საქმეთა გაყალბების ფაქტები, არაადამიანური მოპყრობის სცენები, წამების, მორალური ზეწოლის ისტორიები. წიგნი გაფორმებულია უნიკალური თემატური ილუსტრაციებით.

• Archive of MIA published the documents of period of ”Great Terror”
The Museum of the Soviet Occupation hosted the presentation of the new issue of the journal “Archival Bulletin” published by the Archive of the Academy of the Ministry of Internal Affairs, as well as, the presentation of the art work prepared on basis of archival documents – “Arrest! Beat! Shoot!” and presentation of art and documentary films.
The presentation was attended by Mr. Shalva Khutsishvili, the Deputy Minister of Internal Affairs, the heads of various departments of the MIA and the State agencies, the representatives of the diplomatic corps and other invited guests.
The 16th issue of the journal "Archival Bulletin" reflects the peculiarities of the state repressive machinery that in the Soviet reality were revealed in the period of the so-called "Great Terror"; the period when the death of innocent people, exile to remote camps, distrust and fear were the integral parts of the daily routine.
The work – “Arrest! Beat! Shoot!” – reflects the epoch of Stalin and Lavrenti Beria, namely, the life of the employees of the People's Commissariat for Internal Affairs (NKVD), their ruthless actions, the facts of falsification of criminal cases, scenes of inhumane treatment, torture and the stories of harassment. The book is designed with unique thematic illustrations.