• შსს-ს აკადემიას პროექტის „მართლწესრიგის უზრუნველყოფისა და დანაშაულის პრევენციის ...
შსს-ს აკადემიას პროექტის „მართლწესრიგის უზრუნველყოფისა და დანაშაულის პრევენციის პროგრამა საჯარო სკოლებისთვის“ ფარგლებში N210 საჯარო სკოლის მოსწავლეები ეწვივნენ
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივითა და ორგანიზებით, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით, საინფორმაციო-საგანმანათლებლო პროექტის „მართლწესრიგის უზრუნველყოფისა და დანაშაულის პრევენციის პროგრამა საჯარო სკოლებისთვის“ ფარგლებში, თბილისის N210 საჯარო სკოლის მოსწავლეები შსს-ს აკადემიას ეწვივნენ. სკოლის მოსწავლეებს შსს-ს აკადემიის საპატრულო პოლიციის ფაკულტეტის უფროსი ნოდარ სააკაშვილი შეხვდა და ესაუბრა.
ფაკულტეტის უფროსმა სტუმრებს განუმარტა, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მიმდინარე წლის 1 მაისიდან დაიწყო საინფორმაციო-საგანმანათლებლო კამპანია, რომლის მიზანია საზოგადოების ინფორმირებულობა სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის ფორმების და მოქალაქეთა უფლებების შესახებ, არასრულწლოვანთა შორის დანაშაულის პრევენცია მართლწესრიგისა და უსაფრთხოების საკითხებზე მათი სამოქალაქო ცნობიერების განვითარების ხელშეწყობის გზით.
შეხვედრის დროს უფროსკლასელები დაინტერესდნენ, თუ როგორ ხდება შსს-ს აკადემიაში მომავალი პოლიციელების მომზადება და რა პროგრამებით მიმდინარეობს სწავლების პროცესი, რა ცოდნაა საჭირო იმისთვის, რომ გახდე პოლიციელი. აკადემიის წარმომადგენლებმა მათ კითხვებს ამომწურავად უპასუხეს, წარუდგინეს პრეზენტაცია თემაზე „სწავლება აკადემიაში“, რომელიც ითვალისწინებს როგორც საბაკალავრო, ასევე სამაგისტრო პროგრამას. პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ მოსწავლეებს საშუალება მიეცათ დაეთვალიერებინათ აკადემია.
აღსანიშნავია, რომ „მართლწესრიგის უზრუნველყოფისა და დანაშაულის პრევენციის პროგრამა საჯარო სკოლებისთვის“ აქტიურ ფაზაშია შესული და ხორციელდება როგორც დედაქალაქის, ასევე რეგიონების საჯარო სკოლებში, მათ შორის, არაქართულენოვან სკოლებში. უფროსკლასელთათვის ექსკურსიები ეწყობა შს სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფში, კერძოდ, მომსახურების სააგენტოში, საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოში, სასაზღვრო პოლიციაში, გადაუდებელი დახმარების ოპერატიული მართვის ცენტრ „112“-ში, საექსპერტო-კრიმინალისტიკურ მთავარ სამმართველოში, სპეციალური და საგანგებო ღონისძიებების ცენტრში და შსს-ს აკადემიაში.

• Pupils from N210 public school visited MIA Academy within the frames of informat...
Pupils from N210 public school visited MIA Academy within the frames of informative-educational project-“Maintenance of law and crime prevention program for public schools”
Under the initiative and organization of the Ministry of Internal Affairs along with Ministry of Education and Science the meeting was held at MIA Academy with pupils of N210 public school within the frames of informative-educational project-“Maintenance of law and crime prevention program for public schools". School pupils were hosted by Nodar Saakashvili- head of patrol police faculty of MIA academy.
Head of the faculty explained that from May1 Ministry of Internal Affairs launched informative-educational campaign, aimed at informing public on forms of relations with law enforcement agencies and on citizens’ rights provided by the law, crime prevention among youth by promoting development of the public awareness in the field of law and security.
During the meeting pupils from senior classes got interested how future police officers are being trained, what programs are taught at the Academy and what knowledge is required for becoming police officer. Academy representatives provided comprehensive answers to all questions, made a presentation on “Study Process of the Academy” which includes both bachelor’s and master’s programs. At the end of the presentation pupils had an opportunity to tour around the academy and view the infrastructure.
It is notable that informative-educational project-“Maintenance of law and crime prevention program for public schools" has entered the active phase and implemented at schools of the capital and regions, including ethnic minority schools. For the pupils of senior classes tours will be arranged to various MIA units, in particular: Service Agency, Emergency Situations Management Agency, Border Police, Emergency Response Center “112”, Expert-Forensic Main Division, Special and Emergency Measures Center and MIA Academy.