• შსს-მ ორგანიზებული თაღლითური დაჯგუფების ოთხი წევრი დააკავა
შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის შიდა ქართლის სამხარეო მთავარი სამმართველოს, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის მცხეთა-მთიანეთის მთავარი სამმართველოს და შიდა ქართლის და მცხეთა-მთიანეთის საოლქო პროკურატურის თანამშრომლებმა, თბილისსა და მცხეთაში ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, თაღლითური დაჯგუფების ოთხი წევრი: 1973 წელს დაბადებული, რუსეთის ფედერაციის მოქალაქე მიხაილ მ, 1979 წელს დაბადებული აგიტა მ, 1984 წელს დაბადებული ვლადიმირ ს. და 1973 წელს დაბადებული ალან ლ. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებულები წინასწარ შემუშავებული თაღლითური გეგმის მიხედვით, რუსეთის ფედერაციაში ქირაობდნენ სხვადასხვა მარკის და მოდელის ძვირადღირებულ ავტომანქანებს, ამზადებდნენ ავტომანქანის ყალბ ტექპასპორტებსა და სხვა დოკუმენტებს, ჩამოჰყავდათ საქართველოში და ყალბი დოკუმენტების გამოყენებით ახდენდნენ განბაჟებას. თაღლითური დაჯგუფების წევრები უკვე განბაჟებულ ავტომანქანებს თბილისში, სხვადასხვა მიკროსაფინანსო ორგანიზაციასა და ბანკებში ალომბარდებდნენ. დადგინდა, რომ ბრალდებულების თაღლითური საქმიანობით რამდენიმე საფინანსო ორგანიზაციას მნიშვნელოვანი ფინანსური ზარალი მიადგა.
სამართალდამცველებმა დაკავებულების პირადი და საცხოვრებელი ბინების ჩხრეკისას ყალბი დოკუმენტაცია და სალომბარდე ხელშეკრულებები ნივთმტკიცებად ამოიღეს. ასევე ამოღებულია თაღლითურად დაუფლებული სამი ავტომანქანა. ოთხივე დაკავებული აღიარებს ჩადენილ დანაშაულს.
გამოძიება წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ თაღლითობის და ყალბი დოკუმენტის დამზადება-გამოყენების ფაქტებზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით და 362-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით, რაც 4-დან 7 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს).

• Organized group of swindlers detained by MIA
The officers of Shida Kartli Regional Division of Central Criminal Police Department, Mtskheta-Mtianeti Regional Main Division and prosecutor’s offices of Shida Kartli and Mtskheta-Mtianeti, as a resul of jointly held operative-searching and investigative activities detained members of the swindlers group: Russian citizen Mikhail M. (DoB 1973) Agita M. (DoB 1979) Vladimer S. (DoB 1984) and Alan L. (DoB 1973).
Investigation established that detained, under previously elaborated plan, rented expensive vehicles in Russia, produced fake technical passports and other documents, transported vehicles to Georgia and passed Georgian custom clearance. Members of the organized group pawned the vehicles at various Georgian banks and microfinance organizations.it was also established that as a result of financial machinations several finance organizations have been caused a substantial damage.
During the personal search of the detainees and searching activities held in their apartments law enforcers seized fake documentation and pawn agreements as well as three illegally appropriated vehicles. All of the detainees have pleaded guilty.
Investigation is in progress on the fact of swindle committed by the group and illegal production and using of the fake documents, article 180, Ii part, sub-paragraph A and article 362, I part of the Criminal Code, which envisages from 4 to 7 years of imprisonment.