• შსს-მ კრედიტის უკანონოდ მიღების ფაქტი გახსნა
შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის მეორე მთავარი სამმართველოს მესამე სამმართველოს თანამშრომლებმა თბილისში, ფოთში, ზუგდიდსა და ქარელში ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, კრედიტის უკანონოდ მიღების ბრალდებით ექვსი პირი: 1963 წელს დაბადებული ემზარ ა, 1990 წელს დაბადებული მამუკა გ, 1972 წელს დაბადებული ანჟელა ბ, 1980 წელს დაბადებული ლაშა მ, 1990 წელს დაბადებული ავთანდილ ბ. და 1990 წელს დაბადებული თინათინ გ. დააკავეს, ხოლო კრედიტის უკანონოდ მიღების დახმარებაში ამხილეს და ბრალი წარუდგინეს: 1975 წელს დაბადებულ ტარიელ ა-ს და 1982 წელს დაბადებულ ირაკლი თ-ს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულებმა 2013 წლის დეკემბრიდან 2014 წლის აპრილამდე თბილისში, ბანკ „რესპუბლიკის“ სხვადასხვა ფილიალს სამომხმარებლო სესხების მიღებისთვის განაცხადებით ინდივიდუალურად მიმართეს. მათ სესხისთვის საჭირო სხვა დოკუმენტებთან ერთად წარადგინეს სხვადასხვა კოპანიის სახელით დამზადებული ყალბი სამსახურებრივი ცნობები მათ მიერ დაკავებული თანამდებობისა და ყოველთვიური ანაზღაურების შესახებ. ასევე წარმოადგინეს ყალბი საბანკო ამონაწერები სახელფასო ანგარიშების შესახებ. აღნიშნული დოკუმენტაციის საფუძველზე ბანკ „რესპუბლიკა“-ს და დაკავებულებს შორის გაფორმდა საკრედიტო ხელშეკრულებები, რის საფუძველზეც გაცემული კრედიტების სახით ბანკ „რესპუბლიკა“-სთვის მიყენებულმა ზარალმა ჯამში 99 900 ლარი შეადგინა.
გამოძიება კრედიტის უკანონოდ მიღების და მიღებაში დახმარების ფაქტებზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 208-ე მუხლის 1-ლი და 24-208-ე მუხლის 1-ლი ნაწილებით, რაც 2-დან 5 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს).

The officers of Central Criminal Police Department as a result of operataive-investigative activities simultaneously held in Tbilisi, Poti, Zugdidi and Kareli detained six individuals for receiving credits illegally. Detainees are as follows: Emzar A. (DoB 1963) Mamuka G. (DoB 1990) Anzhela B. (DoB 1972) Lasha M. (DoB 1980) Avtandil B. (DoB 1990) and Tinatin G. (DoB 1990) while two more persons were detained for provising assistance to the above mentioned persons in receiving bank credits. Detainees are: Tariel A. (DoB 1975) and Irakli T. (DoB 1982).
Investigation established that on December 2013 till April of 2014 detainees addressed different branches of the “Bank Republic” for receiving bank credits. Along with other documents detainees submitted fake certificates of employment confirming their monthly salary. They also submitted fake bank records regarding their transactions. On the basis of the submitted documentation agreement between the mentioned bank and detainees were concluded, on the basis of which the amount of issued credits and fiscal damage caused to the bank has become 99 900 GEL.
Investigation is in progress on the fact of illegal obtaining of credit and illegal assistance in obtaining credit, article 208, I part and article 24-208 I part of the Criminal Code of Georgia. The committed crime envisages from 2 to 5 years of imprisonment.