• შსს-მ კომერციული მოსყიდვისა და კომერციულ მოსყიდვაში დახმარების ფაქტზე ორი პირი დ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სს ,,საქართველოს რკინიგზის“ უღელტეხილის სალიანდაგო სამმართველოს უფროსის მოადგილე მერაბ გოგალაძე და შპს „ჩინეთის რკინიგზის“ 23-ე ბიუროს ინჟინერი გრიგოლ ი. კომერციული მოსყიდვისა და კომერციულ მოსყიდვაში დახმარების ფაქტზე დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ მერაბ გოგალაძე თავისი სამსახურებრივი ვალდებულების დარღვევით, მისივე სამოქმედო ტერიტორიაზე, სალიანდაგო ხიდის ქვეშ სამუშაოების წარმოებისა და სილიკომანგანუმის უკანონოდ მოპოვების ნებართვების სანაცვლოდ, გრიგოლ ი-ს დახმარებით, მოქალაქეს მოსთხოვა და გამოართვა 15 000 აშშ დოლარი.
გამოძიება კომერციული მოსყიდვისა და კომერციულ მოსყიდვაში დახმარების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 221-ე მუხლის მე-3 ნაწილით, რაც 4-დან 6 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს).

• Two persons detained for commercial bribery
The officers of Anti-corruption Agency of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-searching and investigative activities detained deputy head of railway pass division of “Georgian Railway” –Merab Gogaladze and engineer of “Chinese Railway” Grigol I. for bribery and assistance in bribery.
Investigation established that Merab Gogaladze, by misusing his powers demanded 15 000USD from the citizen and received the mentioned sum as a bribe for illegal extraction of silicon manganin on his operational territory, under the railway bridge.
Investigation is in progress on the fact of commercial bribery, article 221, III part of the Criminal Code of Georgia, envisaging from 4 to 6 years of imprisonment.