• შსს-მ გორში იმიტირებული უსაფრთხო ქალაქი წარმოადგინა
შს სამინისტრომ, საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების სოციალური კამპანიის - „შენი გულისთვის, შენი უსაფრთხოებისთვის“ ფარგლებში, ქალაქ გორში, სახალხო დღესასწაულზე - „გორის დღეები 2017“ წარმოადგინა იმიტირებული უსაფრთხო ქალაქი, სახელწოდებით - „ეს ჩვენი ქალაქია“.
იმიტირებულ ქალაქში ბავშვებსა და მოზრდილებს, შს სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის კუთვნილი ტექნიკის, შეიარაღებისა და აღჭურვილობის გამოფენის გარდა, უამრავი სიურპრიზი დახვდათ:
სტუმრებს მეგზურობა შსს-ს აკადემიის ანიმაციურმა გმირმა, „პოლიმ“ გაუწია. აკადემიის ვირტუალურ ტირში მისულ მოქალაქეებს კი საშუალება ჰქონდათ, ინსტრუქტორის დახმარებით, რამდენიმე წუთით, პოლიციელის როლი მოერგოთ.
საექსპერტო–კრიმინალიტიკურმა დეპარტამენტმა წარმოადგინა სპეციალურად გაწვრთნილი ძაღლები და სხვადასხვა სახის ექსპერტიზის ჩასატარებელი ინვენტარით აღჭურვილი, მოძრავი ლაბორატორია.
შსს-ს მომსახურების სააგენტომ მოზარდებისთვის შემეცნებით-გასართობი კუთხე მოაწყო, სადაც სააგენტოს თანამშრომლებმა, ველოსიპედის მართვის მოწმობის მოსაპოვებლად, 5-დან 10 წლამდე ასაკის ბავშვებს სახალისო თეორიული და პრაქტიკული გამოცდა ჩაუტარეს. იმიტირებული ქალაქის სტუმრებს, ასევე, შესაძლებლობა ჰქონდათ მომსახურების სააგენტოს მიერ წარმოდგენილი, შსს-ს სპორტული კლუბი MIA Force-ის სარბოლო ავტომობილები და ფოტოგამოფენა დაეთვალიერებინათ. შსს-ს საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების პროგრამის სახე, ევროპის ჩემპიონი ძარიანი ავტომობილებით რბოლაში დათა ქაჯაია კი მათ შსს-ს საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების კამპანიაზე ესაუბრა. ბავშვებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, სპეციალური ტექნიკის მეშვეობით, დათა ქაჯაიასთან ერთად, ვირტუალურ რბოლაში მონაწილეობა მიეღოთ.
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს სახალისო შემეცნებით-გასართობ კუთხეში ბავშვებმა სახანძრო-სამაშველო ტექნიკა დაათვალიერეს და გასაბერ სასრიალო ბატუტზე ისრიალეს. მათ უსაფრთხოებაზე კი შსს-ს მეხანძრე-მაშველები ზრუნავდნენ.
„112“-ის „კოსმოსურ ხომალდში“ მოზარდებმა თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით, სპეციალურად მათთვის შექმნილ კომპიუტერულ თამაშებში მიიღეს მონაწილეობა.
შსს-ს დაცვის პოლიციის დეპარტამენტმა ბავშვებს საინტერესო სათავგადასავლო თამაშები, სიმბოლური საჩუქრები და სიურპრიზები დაახვედრა. დაცვის პოლიციამ „დაცულ ქუჩაზე“ ინკასაციის და ოპერატიული რეაგირების სპეცავტომობილები, ასევე, ეკოლოგიური ტრანსპორტი განათავსა.
საგამოფენო სივრცეში წარმოდგენილი იყო შსს-ს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის სპეციალური აღჭურვილობა და საბრძოლო ჯავშანტექნიკა: „კობრა“ და „დეფენდერი“, ასევე, საპატრულო პოლიციის ტრანსპორტი: „ფორდ-ინტერსეპტორი“, საპატრულო პიკაპები, მოტოციკლები და „სეგვეი“.
შსს-ს სასაზღვრო პოლიციამ კი სახმელეთო საზღვრის დაცვისა და სანაპირო დაცვის დეპარტამენტების ტრანსპორტისა და აღჭურვილობის გამოფენა მოაწყო,
იმიტირებული ქალაქის საზღვრებს შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლები და სპეციალურად გაწვრთნილი ძაღლები იცავდნენ, ხოლო სტუმრების უსაფრთხოებასა და წესრიგზე პატრულ-ინსპექტორები ზრუნავდნენ.

• ”Safe City” project brought by MIA to Gori
Ministry of Internal Affairs, within the frames of traffic safety campaign-“For the Sake of You and Your Security” presented mock city under the name –“This is my city”. The event was held in Gori while celebrating the day dedicated to the town.
In the mock city children and adults were to experience a number of surprises prepared for them by various Departments of the Ministry of Internal Affairs:
The MIA Academy presented the animation hero "Poly" at the event, who guided guests of the safe city. Citizens were able to become policeman for a few minutes with the help of the instructors at the virtual shooting range.
Forensic Department of MIA presented specially trained dogs and lab which was equipped with various inventory, needed for conducting expertise.
The Service Agency of the Ministry of Internal Affairs organized a cognitive-entertainment area for the children, where the staff of the Service Agency conducted a fun theoretical and practical examination for children aged 5 to 10 to obtain a bicycle driving license. The guests visited racing cars and photo exhibition presented by the Service Agency. The face of the MIA traffic safety program, the champion of European championship, discussed the MIA traffic safety campaign. Children were able to participate in the virtual race along with Data Kajaia.
The children were able to see rescue technic of the MIA Emergency Situations Management Agency and have fun on trampoline, while MIA firefighters ensured their security.
The 112 department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia has introduced innovative project for children - "112 Spacecraft", where tchildren participated in specially designed computer games using modern technologies.
The Security Police Department of the Ministry of Internal Affairs, in the Security Police Exhibition Corner, involved Children in interesting adventures and handed out symbolic gifts. On the "safe street" the security police presented encashment and operational response vehicles, as well as eco-transport.
In the exhibition space special equipment of Special Tasks Department as well as armoured technic was presented as well as Patrol Police equipment and patrol vehicles, including "Ford-Interceptor", patrol pickups, motorcycles and etc.
The Border Police organized an exhibition of transport and equipment of Land Border Defense and Coast Guard departments. Border police officers and specially trained dogs defended the borders of mock town, while patrol inspectors took care of the security and order of the guests.