• შსს-მ განსაკუთრებით დიდი ოდენობით კოკაინი ამოიღო
შსს-ს თბილისის მთავარი სამმართველოს დეტექტივების სამმართველოს, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის და ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, ნიგერიის 3 მოქალაქე: 1980 წელს დაბადებული ეჰის ტრეისი ო, 1984 წელს დაბადებული უგოჰ ნზეჩი ბ, 1987 წელს დაბადებული ეკეჰ ვალენტინ ჩ. წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ სიცოცხლისათვის ან ჯანმრთელობისათვის საშიში ძალადობით თავისუფლების უკანონო აღკვეთის, ნარკოტიკული საშუალების საქართველოდან გატანის წაქეზების და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის და გასაღების ბრალდებით, ხოლო 1976 წელს დაბადებული, საქართველოს მოქალაქე ოქსანა ბ. განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის ბრალდებით თბილისში დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ნიგერიის მოქალაქეებმა ოქსანა ბ-ს თბილისში, მეტეხის ქუჩაზე, მისსავე საცხოვრებელ სახლში, თურქეთში გასატანად ნარკოტიკული საშუალება გადასცეს. რამდენიმე დღის შემდეგ მათ მიაკითხეს ოქსანა ბ-ს და დატოვებული ნარკოტიკული საშუალების საფასური ან ნარკოტიკის უკან დაბრუნება მოსთხოვეს. მათ შორის წარმოიშვა ურთიერთშელაპარაკება, რის შემდეგაც ნიგერიის მოქალაქეებმა ჯანმრთელობისათვის საშიში ძალადობით ოქსანა ბ-ს თავისუფლება უკანონოდ აღუკვეთეს.
ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სამართალდამცველებმა ოქსანა ბ-ს ბინის ჩხრეკისას ამოიღეს ნარკოტიკული საშუალება, რომელიც ექსპერტიზის დასკვნით 158,3277 გრ კოკაინს წარმოადგენს. უგოჰ ნზეჩი ბ-ს პირადი ჩხრეკისას – 4,5911 გრ, ხოლო ეკეჰ ვალენტინ ჩ-ს პირადი ჩხრეკისას 5,0521 გრ კოკაინი ამოიღეს. ნარკოლოგიური შემოწმებით, ოქსანა ბ-ს კოკაინის მოხმარების ფაქტი დაუდგინდა.
გამოძიება ოქსანა ბ-ს მიმართ განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 260-ე მუხლის მე-3 ნაწილის ,,ა“ ქვეპუნქტით), ხოლო უგოჰ ნზეჩი ბ-ს, ეჰის ტრეისი ო-ს და ეკეჰ ვალენტინ ჩ-ს მიმართ განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის და გასაღების, ნარკოტიკული საშუალების საქართველოდან გატანის წაქეზების და წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ სიცოცხლისათვის ან ჯანმრთელობისათვის საშიში ძალადობით თავისუფლების უკანონო აღკვეთის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 143-ე მუხლის მე-3 ნაწილის ,,ა“ და ,,ე“ ქვეპუნქტით, 260-ე მუხლის მე-2 ნაწილის ,,ა“ და ,,ბ“ ქვეპუნქტით, 25-262-ე მუხლის მე-2 ნაწილის ,,ბ“ ქვეპუნქტით და 260-ე მუხლის მე-4 ნაწილის ,,ა“ ქვეპუნქტით).

• Cocaine in especially large quantity seized by Mia
The officers of the Detectives Division of Tbilisi Main Division, Patrol Police Department and Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia as a result of joint operative-investigative activities detained 3 citizens of Nigeria - Ehis Treisi O. (date of birth: 1980), Nzechi Blessing U. (Date of birth: 1984) and Valentine Chibuike E. (Date of birth:1987) - on the fact of illegal restriction of freedom by the use of violence dangerous for the health and life by a group`s conspiracy, encouragement of drug export from Georgia and illegal purchase, keeping and sale of narcotics in especially large quantities, while the citizen of Georgia Oksana B. (Date of birth 1976) was detained in Tbilisi on the fact of purchase and keeping of drugs in especially large quantity.
The investigation established that the citizens of Nigeria in the flat of Oksana B., located in Metekhi Street, handed over the narcotic means prepared for transportation to Turkey. In a few days they visited Oksana B. and asked her to give them the money or return drugs. The above mentioned persons argued for a while and later the citizens of Nigeria illegally restricted the freedom to Oksana B. using violence dangerous for her health.
On the basis of operative information and conducted investigative activities, during the search of the flat of Oksana B. the law enforcement officers seized drugs, which by the decision of the expertise conducted, amount to 158, 3277 gr. of cocaine. During the search of Nzechi Blessing U. - 4,5911 gr. while during the search of Valentine Chibuike E.- 5,0521 gr. of cocaine were seized. The drug test made to Oksana B. confirmed the fact of the use of cocaine.
The investigation against Oksana B. is conducted on the fact of illegal purchase and keeping of narcotics in especially large quantity (sub clause “a”, Part III of the Article 260 of the Criminal Code of Georgia), while investigation against Ehis Treisi O., Nzechi Blessing U. and Valentine Chibuike E.is conducted on the facts of illegal purchase, keeping and sale of narcotics in especially large quantities, encouragement of drug export from Georgia and illegal restriction of freedom by the use of violence dangerous for the health and life by a group`s conspiracy (sub clause “a” and “e”, Part III of the Article 143, sub clause “a” and “b”, Part II of the Article 260, sub clause “b”, Part II of the Article 25-262 and sub clause “a”, Part IV of the Article 260 of the Criminal Code of Georgia).