• შსს-მ დანაშაულებრივი ჯგუფი დააკავა
შსს-ს აჭარის ა/რ სამმართველოს ბათუმის საქალაქო სამმართველოს თანამშრომლებმა წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ჩადენილი ქურდობისა და კომპიუტერული მონაცემების უკანონოდ გამოყენების ბრალდებით ბულგარეთის რესპუბლიკის სამი მოქალაქე: 1976 წელს დაბადებული ხრისტო ხ, 1990 წელს დაბადებული ილიან გ. და 1981 წელს დაბადებული ვერონიკა ვ. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულებმა აგვისტოს დასაწყისში, ქალაქ ბათუმში მდებარე სხვადასხვა ბანკის 5 ბანკომატზე დაამონტაჟეს პლასტიკური ბარათების მონაცემთა უკანონოდ მოპოვება-შენახვისთვის განკუთვნილი სპეციალური მოწყობილობა – ე.წ. „სკიმერი“, რომლის საშუალებითაც, თანხების მითვისების მიზნით, სხვისი პლასტიკური ბარათებიდან მონაცემების უკანონოდ მოპოვებას ცდილობდნენ. აღნიშნული მეთოდით ბრალდებულებმა რამდენიმე მოქალაქის კუთვნილი 1100 ლარი მიითვისეს.
სამართალდამცველებმა, ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ბანკომატის ეკრანზე დამაგრებული ვიდეო-აუდიო სათვალთვალო და პლასტიკური ბარათის ჩასადებ ჭრილზე მოთავსებული ინფორმაციის წამკითხავი მოწყობილობები აღმოაჩინეს და ნივთმტკიცებად ამოიღეს. დაკავებულები აღიარებენ ჩადენილ დანაშაულს.
გამოძიება წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ჩადენილი ქურდობის, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია, კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევის, კომპიუტერული მონაცემებისა და კომპიუტერული სისტემის უკანონოდ გამოყენების და ყალბი საკრედიტო ან საანგარიშსწორებო ბარათის დამზადება, გასაღება, გამოყენების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 177-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ და მე-3 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტებით და 285-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით, 284-ე მუხლის მე-2 ნაწილით და 210-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით).

• Criminal group detained by MIA
The officers of Batumi police division detained three citizens of Bulgaria for illegal using of computer information perpetrated by the group. The detainees are as follows: Khristo Kh. (DoB 1976) Iliang G. (DoB 1990) and Veronika V. (DoB 1981).
Investigation established that that in the beginning of the current month the mentioned persons illegally installed special devices, the so called “skimmers” on 5 ATMs located in Batumi in order to obtain information from credit cards. The device enabled the mentioned individuals to appropriate data from credit cards owned by citizens. By means of the mentioned method detainees illegally appropriated 1100 GEL.
As a result of operative-investigative activities law enforcers detected illegally installed devices on ATM machines and seized as evidences. Detainees have already pleaded guilty.
Investigation is in progress on the fact of stealing by the group and for illegally accessing computer data, illegal usage of computer-damaging program, forging and usage of the credit cards (articles 177, II and III parts, sub-paragraph a article 285, II part, article 284, II part, article 210, II part, sub-paragraph a of the Criminal Code.