• შს სამინისტროს და განათლების და მეცნიერების სამინისტროს წარმომადგენლებს „სამართლ...
შს სამინისტროს და განათლების და მეცნიერების სამინისტროს წარმომადგენლებს „სამართლებრივი კულტურის“ საგნის სწავლების მეთოდოლოგიის შესახებ ერთობლივი ტრენინგი ჩაუტარდათ
შსს-ს უბნის ინსპექტორებს და საჯარო სკოლების სამოქალაქო განათლების პედაგოგებს თბილისში, რუსთავში, ბათუმსა და ქუთაისში, „საზოგადოების ჩართულობისა და თანამშრომლობის პროგრამა სამართლებრივი განათლებისთვის“ პროექტის ფარგლებში, „სამართლებრივი კულტურის“ საგნის სწავლების მეთოდიკის შესახებ ერთობლივი ტრენინგი ჩაუტარდათ.
„სამართლებრივი კულტურის“ გაკვეთილები ინტერაქტიული და პრევენციაზე ორიენტირებულია, რაც მოსწავლეებში სამართლისა და მართლმსაჯულების სფეროში მათი უფლებების და პასუხისმგებლობის შესახებ ცოდნის ამაღლებას ისახავს მიზნად. სწავლება ჩატარდა შერჩეული სკოლის მე-9 კლასის მოსწავლეებისთვის სამართალდამცველისა და სკოლის პედაგოგის ერთობლივი აქტივობით.
მოსამზადებელ ტრენინგებზე პროექტის მონაწილე პედაგოგებმა და სამართალდამცველებმა, გაკვეთილის წარმოების მეთოდიკის პარალელურად, სიღრმისეული ინფორმაცია მიიღეს მოზარდების ფსიქო-სოციალური განვითარების შესახებ. ტრენინგს განათლების სფეროს ექსპერტები და ის სამართალდამცველები უძღვებოდნენ, რომლებსაც დიდი ხნის გამოცდილება აქვთ აღნიშნული პროექტით გათვალისწინებული აქტივობის შესრულებაში.
პროგრამას, ამერიკის შეერთებული შტატების ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან თანამშრომლობის საერთაშორისო ბიუროს ფინანსური მხარდაჭერით, ამერიკული ორგანიზაცია „PH International“ შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით ახორციელებს.

• Representatives of Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Education an...
Representatives of Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Education and Social Sciences attended joint training on the methodology of “Legal culture” lessons
District police officers and the teachers of civil education subject of schools in Tbilisi, Rustavi, Kutaisi and Batumi attended joint training on the methodology of “Legal culture” lessons within the frames of the program “Georgia Community Action and Linkages for Legal Socialization (GE CALLS).
The lessons on “Legal culture” are interactive and oriented on crime prevention and was aimed to raise awarness of the students about their rights and responsibilities in areas of rule of law and justice. Teaching the subject “legal culture” to the 9th grade students at the schools are conducted jointly by specially trained law-enforcement officers and school teachers. During the pre-training, participants gained knowledge on social-psychological development stages of the juvenile. The trainings are conducted by the representatives of the Ministry of Education and Sciences, experts and the police officers who are experienced in this field and have been involved since the start of the program.
The program is funded by the US Department of State’s International Bureau of Narcotics and Law-enforcement (INL) and implemented by PH International branch office in Georgia in close cooperation with the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Education and Social Sciences.