• შს მინისტრმა აფხაზეთის ომში შსს-ს აკადემიის დაღუპული კურსანტების ხსოვნას პატივი ...
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ალექსანდრე ჭიკაიძემ 27 სექტემბერს, სოხუმის დაცემის დღესთან დაკავშირებით, 1992 წელს აფხაზეთის ომში დაღუპული შსს-ს აკადემიის კურსანტების მემორიალი გვირგვინით შეამკო და მათ ხსოვნას პატივი მიაგო. მინისტრთან ერთად დაღუპული მებრძოლების ხსოვნას შს მინისტრის მოადგილე ლევან იზორიამ, შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა ზურაბ გამეზარდაშვილმა, შსს-ს აკადემიის ხელმძღვანელმა ნუკრი გელაშვილმა და უწყების სხვა წარმომადგენლებმა მიაგეს პატივი.
შსს-ს მაშინდელი უმაღლესი სკოლის 14 კურსანტი 1992 წელს აფხაზეთის ომის დროს ქალაქ გაგრის მახლობლად, სოფელ კოლხიდასთან დაიღუპა. შსს-ს აკადემიის კურსანტების პატივის მიგების ცერემონიაზე დასასწრებად უწყებამ დაღუპულ კურსანტთა ოჯახის წევრები მიიწვია. ალექსანდრე ჭიკაიძე მათ პირადად შეხვდა, გაესაუბრა და სიმბოლური საჩუქრები გადასცა.
შსს-ს აკადემიის ეზოში მემორიალი 1991-1992 წლებში აფხაზეთის, სამაჩაბლოს და თბილისის სამოქალაქო ომში დაღუპული კურსანტების საპატივცემულოდ არის აღმართული.

• Minister of Internal Affairs commemorated students of Mia Academy fallen during ...
In connection with 27 September, day of fall of Sukhumi, Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze, commemorated students of MIA Academy fallen during the Afkhazian War, 1992 and laid a wreath on their memorial. Deputy Minister Levan Izoria, Head of Border Police Zurab Gamezardashvili, Head of Academy of MIA Nukri Gelashvili and other representatives of the Ministry commemorated fallen students along with the Minister.
During the Afkhazian war, 1992 14 students of MIA Academy were killed in the vicinities of Gagra, near the Kolkhida village .
Ministry invited family members of deceased heroes to participate in the ceremony of the commemoration. Aleksandre Tchikaidze met them personally and handed symbolic gifts.
To commemorated memory of students who fell in the Afkhazian War, Samachablo and Tbilisi Civil War during the 1991-1992 years the memorial was opened in the yard of the Academy.