8 მარტს, 13 საათზე, შინაგან საქმეთა მინისტრი ალექსანდრე ჭიკაიძე თანამშრომელ ქალბატონებს ქალთა საერთაშორისო დღეს პირადად მიულოცავს. მინისტრი სამსახურებრივი მოვალეობის სანიმუშოდ შესრულებისთვის სამინისტროს 54 თანამშრომელ ქალბატონს, საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან, მადლობის სიგელებით დააჯილდოვებს.
ასევე, შს მინისტრის სახელით, შსს-ს სხვადასხვა ქვედანაყოფის 213 თანამშრომელ ქალბატონს სამსახურებრივი მოვალეობის სანიმუშოდ შესრულებისთვის მადლობის სიგელი გაეგზავნება.
შინაგან საქმეთა სამინისტროში ქალთა საერთაშორისო დღე 8 მარტი პირველად 2013 წელს აღინიშნა და შს ყოფილი მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის ინიციატივით ტრადიციად დამკვიდრდა.

• Minister of Internal Affairs will congratulate female employees of the Ministry ...
Minister of Internal Affairs will congratulate female employees of the Ministry with women's international day
On March 8, at 13:00 Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze will personally congratulate female employees of the ministry of Internal Affairs with women’s international day. For outstanding service Minister of Internal Affairs will award 54 female MIA employees with certificates of gratitude.
Under the initiative of the Minister additionally 213 female workers of the Ministry of Internal Affairs received certificates of gratitude for outstanding fulfillment of the undertaken duties.
Women’s International Day was marked in 2013 for the first time and became a tradition under the initiative of the former Minister of Internal Affairs, Irakli Gharibashvili.