• შს მინისტრი ამალი-დევდორაკის ხეობაში გადაუდებელ ღონისძიებებს კოორდინაციას უწევს
შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი ამალი-დევდორაკის ხეობაში არსებულ მდგომარეობას ადგილზე გაეცნო და გადაუდებელ ღონისძიებებს კოორდინაცია გაუწია.
ხეობაში, შს მინისტრთან ერთად, სახელმწიფო უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭოს მდივანი მინდია ჯანელიძე, გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.
23 ივნისს მოვარდნილმა ღვარცოფმა მდინარე თერგის კალაპოტის შეცვლა გამოიწვია. ადიდებული მდინარის წყალმა საავტომობილო გზის თბილისი-მცხეთა-სტეფანწმინდა-ლარსის 134-135 კმ მონაკვეთი დააზიანა.
ხეობაში მოხდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო და სამაშველო სამსახურების მობილიზება, რომლებმაც, სახელმწიფოს სხვადასხვა შესაბამის უწყებასთან ერთად, კოორდინირებულად განახორციელეს საჭირო ღონისძიებები. ღვარცოფის მოვარდნისთანავე, შსს-ს საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა მყისიერი რეაგირება მოახდინეს და სტიქიის ზონიდან მოქალაქეებისა და ავტომანქანების უსაფრთხოდ გამოყვანა შეძლეს.
მოსახლეობის უსაფრთხოების დაცვის მიზნით, გზის აღნიშნულ მონაკვეთზე საავტომობილო მოძრაობა დაიკეტა. ავტომანქანების გადაადგილება ნებადართულია სოფელ გველეთამდე. მომხდართან დაკავშირებით, სასაზღვრო-გამშვები პუნქტი „დარიალი“ ორივე მიმართულებით დაკეტილია. შინაგან საქმეთა სამინისტროს ორი ვეტმფრენი უკვე ჩაერთო სამაშველო ღონისძიებაში.

• Minister of Internal Affairs coordinates urgent measures in Amali-Devdoraki gorg...
Mr. Giorgi Mghebrishvili, the Minister of Internal Affairs of Georgia acquainted with the current situation in Amali-Devdoraki gorge and coordinated urgent measures on the ground.
The gorge was also visited by Mr. Mindia Janelidze, the Secretary of State Security and Crisis Management Council, the representatives of the Ministry of Environment and Natural Resources Protection, the Ministry of Infrastructure Development and the local government officials.
The flood occurred on June 23 caused a change of Tergi river bed. High flood damaged the 134-135 km Tbilisi- Mtskheta-Stepantsminda-Larsi section of the highway.
The Patrol and Rescue services of the MIA mobilized in the gorge carried out the necessary measures in coordination with the various state agencies. Patrol Police officers of the MIA reacted immediately upon occurring mudflow and managed to bring out the citizens and the vehicles from a disaster zone safely.
The mentioned section of the road is blocked for the population safety purposes. The vehicles movement is allowed to the village of Gveleti. The border checkpoint Dariali is blocked in both directions. Two helicopters of the Ministry of Internal Affairs have been already involved in the rescue operations.