• შს მინისტრი ალექსანდრე ჭიკაიძე აშშ-ს სამხედრო-საზღვაო ძალების წარმომადგენლებს სა...
შს მინისტრი ალექსანდრე ჭიკაიძე აშშ-ს სამხედრო-საზღვაო ძალების წარმომადგენლებს საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში შემოსულ გემზე შეხვდა
საქართველოს სამდღიანი ოფიციალური ვიზიტით აშშ-ს სამხედრო-საზღვაო ძალების დელეგაცია ეწვია. აშშ-ს სამხედრო-საზღვაო ძალების კუთვნილი ხომალდი „TAYLOR“-ი აჭარის ტერიტორიულ წყლებში 8 მაისს შემოვიდა.
სტუმრებს შს მინისტრი ალექსანდრე ჭიკაიძე, მინისტრის მოადგილე ვახტანგ გომელაური, შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის უფროსი ზურაბ გამეზარდაშვილი და უწყების სხვა წარმომადგენლები, ასევე, აშშ-ს ელჩი საქართველოში რიჩარდ ნორლანდი, აჭარის ა/რ მთავრობის წარმომადგენლები და სხვა ოფიციალური პირები შეხვდნენ. ვიზიტის ფარგლებში, შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის ხელმძღვანელებს და აშშ-ის დელეგაციას შორის გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა მოეწყო.
9-10 მაისს ბათუმში ყვინთვის ერთობლივი წვრთნები გაიმართება. აშშ-ს ხომალდზე ორი ქვეყნის სანაპირო დაცვის თანამშრომელთა თეორიული და პრაქტიკული ტრენინგები ჩატარდება, რომელიც ხომალდის მართვისა და მენეჯმენტის სწავლებას მოიცავს. ბათუმის ნავსადგურში ასევე ჩატარდება ერთობლივი საზღვაო მანევრები. მოგვიანებით ამერიკელი სტუმრები ქართველ კოლეგებს საკუთარ ხომალდზე უმასპინძლებენ.
ვიზიტის დასასრულს, საქართველოს შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელები საქართველოში აშშ-ის სამხედრო-საზღვაო ატაშესთან შემაჯამებელ შეხვედრას გამართავენ. აშშ-ს სამხედრო-საზღვაო ძალების დელეგაციის ვიზიტი 10 მაისს დასრულდება.

• Minister of Internal Affairs Met with the US Military-Naval Forces Delegation on...
Minister of Internal Affairs Met with the US Military-Naval Forces Delegation on the US Frigate that Made a Port Call in Territorial Waters of Georgia
Within the frames of the three-day official visit delegation of the US military-naval forces has made a port call. Frigate “TAYLOR” of the US military-naval forces made a port call in Georgia territorial waters on May 8.
Guests were met by the Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze, Deputy Minister Vakhtang Gomelauri, Chief of Border Police Zurab Gamezardashvili and other representatives of MoIA as well as Ambassador of the United States to Georgia Richard Norland, representatives of the Adjara Autonomous Republic and other officials. Within the frames of the visit introductory meeting was held between the representatives of MIA Coast Guard and US military-naval forces delegation.
On 9-10 May combined trainings in diving will be held in Batumi. On the board of the US Frigate the representatives of the Coast Guard of both countries will participate in theoretical and practical exercises, including vessel control and management. Joint Sea maneuvers will also be held in the Batumi Port. Later the American delegation will host their Georgian colleagues on the USS Taylor board.
By the end of the visit, Georgian Coast Guard Department officials and the Military-Naval Attache of the USA to Georgia will sum up the visit at the final meeting.