• შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, საერთაშორისო ექსპერტების ხელმძღვანელ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, საერთაშორისო ექსპერტების ხელმძღვანელობით, ყალბი დოკუმენტების აღმოჩენის და შემოწმების შესახებ ტრენინგი გაიარეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და საქართველოს შემოსავლების სამსახურის თანამშრომლებისთვის მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციამ (IOM), ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის - „ევროკავშირი უსაფრთხოებისთვის, ანგარიშვალდებულებისა და დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლისთვის საქართველოში (SAFE) - ინტეგრირებული საზღვრის მართვა (SAFE IBM)“ ფარგლებში, ყალბი დოკუმენტების აღმოჩენისა და შემოწმების შესახებ ტრენინგი ჩაატარა.
სწავლებას საერთაშორისო ექსპერტი - ალექს ვან დუურენი უძღვებოდა, ხოლო გახსნით ღონისძიებას ესწრებოდნენ: შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე - გურამ დავითაშვილი, საქართველოს შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე - ირაკლი თევდორაძე, მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის საზღვრის მართვის პროგრამების უფროსი მენეჯერი - მასიმო რამანზინი და საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციის წარმომადგენელი - კოლომბ დე მერსი.
სწავლების ფარგლებში, მონაწილეებმა განიხილეს ისეთი რელევანტური საკითხები, როგორიცაა: ID დოკუმენტები, დამცავი ნიშნები, დოკუმენტების უსაფრთხოების და გაყალბების ახალი მეთოდები, ციფრული ბეჭდვის ტექნიკა, პროფილირება და ა.შ.
ტრენინგის დასრულების შემდგომ, მონაწილეებს შესაბამისი სერტიფიკატები გადაეცათ.
აღნიშნული პროექტი შინაგან საქმეთა სამინისტროს საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტთან მჭიდრო თანამშრომლობით, 2019 წლიდან ხორციელდება. პროექტის მიზანია საქართველოს მთავრობის შესაძლებლობების გაძლიერება საზღვრისა და მიგრაციის მართვის მიმართულებით, ევროკავშირსა და საქართველოს შორის გაფორმებული სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის შესაბამისად.

• Employees of the Ministry of Internal Affairs underwent training on the subject ...
Employees of the Ministry of Internal Affairs underwent training on the subject of document fraud detection and verification, held by foreign experts
Within the scope of EU funded Project - "EU4 Security, Accountability and Fight against Crime in Georgia (SAFE) - Integrated Border Management (SAFE IBM)", International Organization of Migration (IOM) has conducted training on the subject of document fraud detection and verification for the employees of Patrol Police Department of the Ministry of Internal Affairs and Revenue Service.
The training was conducted by international Expert - Alex van Duuren. The opening ceremony was attended by Deputy Director of Patrol Police Department - Mr. Guram Davitashvili, Deputy Director of Customs Department of Revenue Service - Mr. Irakli Tevdoradze, Senior Manager of Border Management Programs of IOM - Mr. Massimo Ramanzin and a representative of EU Delegation in Georgia - Mrs. Colombe de Mercey.
Throughout the training, the participants discussed relevant issues including: new methods of security and falsification of documents, digital printing technique, profiling, protective symbols, etc.
Upon completion, participants of the event were awarded with certificates.
The aforementioned project is conducted with close cooperation of International Relations Department of MIA since 2019. The goal of the project is strengthening the capabilities of Georgian Authorities in the areas of Border and Migration management, in accordance with an Action Plan of Visa Liberalization Agreement drawn between EU and Georgia.