• შინაგან საქმეთა სამინისტროს შიდა საფეხბურთო ტურნირის ფინალურ ეტაპზე მე-3 ადგილ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს შიდა საფეხბურთო ტურნირში, ფინალურ ეტაპზე, მე-3 ადგილისთვის შეხვედრა თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის და დაცვის პოლიციის დეპარტამენტის გუნდებს შორის გაიმართა. მატჩი თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის გუნდის გამარჯვებით, ანგარიშით - 4:3 დასრულდა.
"პოლიციელის დღე 2022"-თან დაკავშირებით, შინაგან საქმეთა სამინისტროში საფეხბურთო ტურნირი ბოლო ერთი თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა. მასში მონაწილეობის შესაძლებლობა სამინისტროს ყველა დანაყოფის გუნდს ჰქონდა.
ტურნირის მიზანი არის შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებს შორის ჯანსაღი ცხოვრების წესის პოპულარიზაცია და ხელშეწყობა.
ფინალური შეხვედრა დღეს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიაში გაიმართება, სადაც ერთმანეთს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის და საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის გუნდები დაუპირისპირდებიან.

• The match for the 3rd place was held at the final stage of the internal football...
The match for the 3rd place was held at the final stage of the internal football tournament of the Ministry of Internal Affairs
In the internal football tournament of the Ministry of Internal Affairs, at the final stage, a match for the 3rd place was held between Tbilisi Police Department and Security Police Department teams. The match ended with the final score of 4: 3 with the victory of the team of Tbilisi Police Department.
In connection with "Police Day 2022" at the Ministry of Internal Affairs, a football tournament was held throughout the last one month. Teams from all structural units of the Ministry of Internal Affairs had the opportunity to participate in it.
The aim of the tournament is to popularize and promote a healthy lifestyle among the employees of the Ministry of Internal Affairs.
The final match will be held today at the Academy of the Ministry of Internal Affairs, where the teams of the Emergency Situations Management Service and the Patrol Police Department will compete.