მარნეულში მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით, გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 164-ე მესამე პრიმა მუხლით არის დაწყებული, რაც არჩევნების შედეგების გაყალბებას გულისხმობს. ამ დროისთვის მიმდინარეობს ოპერატიული სამძებრო-საგამოძიებო მოქმედებები დანაშაულის ჩამდენი პირების დასადგენად. ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ მკაცრად დაისჯება ამ ინციდენტში მონაწილე ყველა პირი, პოლიტიკური კუთვნილების მიუხედავად.
გაცნობებთ, რომ შსს-ს სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, მარტვილის რაიონის სოფელ დოშაყეში, მარტვილის მე-16 საარჩევნო უბანზე მომხდარ შეიარაღებულ თავდასხმაში ბრალდებული ორი პირი დააკავეს. გამოძიებამ დაადგინა, რომ 15 ივნისს, დაახლოებით დილის 06:00 საათზე, შეიარაღებული პირები შეიჭრნენ მარტვილის მე-16 საარჩევნო უბანში, იარაღის მუქარით ბიულეტენები გაიტაცეს და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალნენ. პოლიციამ გატაცებული ბიულეტენები დალუქულ მდგომარეობაში, საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე იპოვა. გამოძიება არჩევნებში, რეფერენდუმში ან პლებისციტში ნების განხორციელებისთვის ხელის შეშლის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ს 162-ე მუხლით).
ასევე, დაკავებული არიან ხონის რაიონის სოფელ ძეძილეთში მომხდარ ინციდენტში მონაწილე პირები. მათ ბრალი 163-ე მუხლით წარედგინათ, რაც საარჩევნო ან სარეფერენდუმო კომისიის მუშაობისთვის ხელის შეშლას გულისხმობს. გამოძიების ინფორმაციით, ბრალდებულები 15 ივნისს, 20:30 წუთზე 22-ე საარჩევნო უბანში შეიჭრნენ, საარჩევნო ყუთი დააზიანეს და ბიულეტენები დახიეს. სამართალდამცველებმა აღნიშნულ ფაქტზე რეაგირება შეტყობინებისთანავე მოახდინეს. წუხელვე დაიკითხნენ შემთხვევის თვითმხილველები.
ასევე, დედოფლისწყაროს რაიონში, საარჩევნო უბნებზე მომხდარ ხულიგნობის ფაქტებზე დაკავებულია სამი პირი. ორი პირი დედოფლისწყაროში, რუსთაველის ქუჩაზე, ღამით, საოლქო საარჩევნო კომისიის შენობაში იმ დროს მივიდა, როდესაც იქ ამომრჩეველთა ხმების დათვლის პროცედურა მიმდინარეობდა. მათსა და საოლქო კომისიის წევრებს შორის წარმოიშვა ურთიერთშელაპარაკება, რაც შენობის გარეთ გაგრძელდა. ბრალდებულებმა საოლქო კომისიის წევრებს სიტყვიერი, ხოლო მე-7 საარჩევნო უბნის უფროსს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს, შემდეგ კი შემთხვევის ადგილიდან მიიმალნენ. გამოძიება ჯგუფურად ჩადენილი ხულიგნობის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 239-ე მუხლის მე-2 ნაწილით). ხოლო დედოფლისწყაროში, გომელაურის ქუჩაზე, N3 ბაგა-ბაღში განთავსებულ N20 საარჩევნო უბანში, ალკოჰოლის ზემოქმედების ქვეშ მყოფმა პირმა ერთ-ერთ დამკვირვებელს, ურთიერთშელაპარაკებისას, სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა, შემდეგ პნევმატური იარაღიდან ჰაერში ერთხელ გაისროლა. გამოძიება ხულიგნობის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 239-ე მუხლის მე-3 ნაწილით).
შინაგან საქმეთა სამინისტრო კიდევ ერთხელ მოუწოდებს ყველას, როგორც არჩევნებში მონაწილე პოლიტიკურ პარტიებს, ასევე მათ მხარდამჭერებს, თავი შეიკავონ პროვოკაციული ქმედებებისგან, წინააღმდეგ შემთხვევაში, თითოეული სამართალდამრღვევი პირი კანონის შესაბამისად, უმკაცრესად დაისჯება.

• Statament of the Ministry of Internal Affairs
In connection with the incident that took place in Marneuli investigation is in progress under the article 164 of Criminal Code of Georgia, envisaging falsification of voting results. At this moment operative-investigative activities are underway in order to identify and detain wrongdoers. Ministry of Internal Affairs would like to underline that all individuals involved in the mentioned incident will bear strict punishment in accordance with the law in spite of political belonging.
The officers of Samegrelo-Zemo Svaneti main division of MIA as a result of operative-investigative activities detained two individuals for committing armed assault on #16 election district located in: village Doshaki, Martvili. Investigation established that on 15 June, 18:00 pm, abovementioned individuals assaulted #16 district, tore the ballots under the pressure of arms and fled from the crime scene. Police found sealed ballots in vicinities of election district. Investigation is in progress under the article 162 of Criminal Code which envisages Interference into Exercising One’s Will in Elections, Referendum or Plebiscite.
Also The Ministry of Internal Affairs accused and detained individuals who participated in incident that took place in village Zezileti, Khoni district. They are accused under article 163 of Criminal Code that envisages Interference into Works of Election or Referendum Commission. Investigation established that accused persons assaulted #22 election district, broke the ballot box and tore the ballots. Police have interrogated persons, who witnessed the incident.
Three individuals were detained in connection with hooliganism that took place in several election districts located in Dedoflistckaro district. Two of them came to the office of election commission located at Rustaveli street, Dedoplistckaro while vote-counting procedure was in progress. Conflict began between them and commission members that continued outside the building. Accused persons verbally assaulted the members of election station. Head of election station was also subject of verbal and physical assault from the side of wrongdoer, who fled from the crime scene afterwards. Investigation is in progress under the article 239 part II of Criminal Code that envisages hooliganism perpetrated by group.
Another incident took place at #20 election station located in #3 kinder garden, Gomelauri street, Dedoplistckaro, where person, under the influence of alcohol verbally and physically assaulted supervisor and made a shot in the air with pneumatic weapon. Investigation is in progress under the article 239 part III of Criminal Code.
Ministry would like to call on political parties and their supporters to abstain from provocative actions. Each person who violates the law will be punished strictly punished in accordance with the law.