• შინაგან საქმეთა სამინისტროს გამომძიებლებმა არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების საკით...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს გამომძიებლებმა არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების საკითხებზე ტრენინგი გაიარეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ტერიტორიული ორგანოების გამომძიებლებს, ევროპის საბჭოს ოფისის ორგანიზებით, არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების სამართლებრივ და ფსიქოლოგიურ ასპექტებზე სამდღიანი ტრენინგი ჩაუტარდათ.
ტრენინგის ფარგლებში, ექსპერტებმა მონაწილეებთან ერთად განიხილეს ისეთი საკითხები, როგორიცაა: ასაკობრივი თავისებურებების გავლენა არასრულწლოვნის ქცევაზე, არასრულწლოვანი ბრალდებულის გამოკითხვის ბაზისური პრინციპები, ცრუ აღიარების განმსაზღვრელი ფაქტორები, არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების კოდექსის სტრუქტურა და მოქმედების სფერო, არასრულწლოვანთა გამოკითხვის საკანონმდებლო თავისებურებები და სხვ.
სწავლება პროექტის - „არასრულწლოვან და ზრდასრულ თავისუფლებააღკვეთილ პირთა მხარდაჭერა“ - ფარგლებში ჩატარდა.
აღნიშნული პროექტი შინაგან საქმეთა სამინისტროს საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტთან მჭიდრო თანამშრომლობით, 2019 წლიდან ხორციელდება. პროექტი მიზნად ისახავს დაკავებულ პირთა უფლებების უკეთ დაცვასა და მათდამი მოპყრობის გაუმჯობესებას, არასრულწლოვან მსხვერპლებსა და დამნაშავეებთან სამუშაოდ პოლიციელებისა და გამომძიებლების სათანადოდ მომზადების და დროებითი მოთავსების დაწესებულებებში დაკავებულთა უკეთესი მართვის ხელშეწყობის გზით.

• Investigators of the Ministry of Internal Affairs of Georgia were trained on asp...
Investigators of the Ministry of Internal Affairs of Georgia were trained on aspects of juvenile justice
The investigators of the territorial bodies of the Ministry of Internal Affairs were trained by the Office of the Council of Europe on legal and psychological aspects of juvenile justice.
In the framework of the training, the experts together with the participants discussed such topics as: the influence of age characteristics on the behavior of a juvenile, basic principles of interviewing a juvenile defendant, the determinants of false confession, the structure and scope of the Juvenile Justice Code, juvenile delinquency etc.
The training was conducted within the framework of the project "Juvenile and Adult Detaines Support (JADES).”
The project has being implemented in close cooperation with the Department of International Relations of the Ministry of Internal Affairs since 2019. The project aims to better protect rights of detainees and improve their treatment by training police officers and the investigators working with the juvenile victims and juvenile offenders as well as by supporting better management of the detainees in the Temporary Detention Isolators.