• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ პოლიციელის დღე აღნიშნა
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ პოლიციელის დღისადმი მიძღვნილი საზეიმო ღონისძიება აღნიშნა. ღონისძიება, სამინისტროს ადმინისტრაციულ შენობასთან გაიმართა.
ღონისძიებას საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, ირაკლი კობახიძე, პარლამენტის თავმჯდომარე - შალვა პაპუაშვილი, თბილისის მერი - კახა კალაძე, მთავრობის წევრები, დეპუტატები, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები, შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის ხელმძღვანელი პირები და თანამშრომლები დაესწრნენ.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა პოლიციელებს სიტყვით მიმართა და მათ პროფესიული დღე მიულოცა. ვახტანგ გომელაურმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ყველგან და ყოველთვის იქნება პოლიციელების ღირსების დამცველი.
პოლიციელის დღისადმი მიძღვნილ საზეიმო ღონისძიებაზე ვახტანგ გომელაურმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის თანამშრომლები დააჯილდოვა, რომლებმაც მოქალაქეების სიცოცხლე გადაარჩინეს, ასევე, საზოგადოებრივი უსაფრთხოებისა და მართლწესრიგის დაცვაში განსაკუთრებული წვლილი შეიტანეს.
„მოგესალმებით ბატონო პოლიციელებო, ოფიცრებო და რიგითებო. გილოცავთ პოლიციელის დღეს! ეს დღე განსაკუთრებით მინდა მივულოცო მათ, ვინც ამ წუთებშიც ასრულებენ სამსახურებრივ მოვალეობას, იცავენ ჩვენი ქვეყნის საზღვარს, საზოგადოებრივ წესრიგს, მოქალაქეების უსაფრთხოებას. იმ პოლიციელებს, რომლებიც მართლწესრიგის დაცვის მიზნით, ამ წუთებშიც დაუღალავად მუშაობენ, მეხანძრე-მაშველებს, რომლებიც მოქალაქეების დასახმარებლად, საკუთარი სიცოცხლის რისკის ფასად, შესაძლოა ახლაც იბრძვიან. დღეს, პოლიციელის დღეა. ჩვენთვის, პოლიციელებისთვის ეს ერთგვარი სიამაყისა და მადლიერების დღეა. დღეს, როდესაც კიდევ ერთხელ მაქვს პატივი თქვენთან ერთად ვიზეიმო პოლიციელის დღე, მინდა მოგმართოთ, თითოეულმა თქვენგანმა იცოდეთ, რომ არავის მივცემ უფლებას შელახოს თქვენი ღირსება და პატივი. გწამდეთ, რომ ყველგან და ყოველთვის ვიქნები თქვენი ღირსების დამცველი. მინდა გჯეროდეთ, რომ მე, როგორც მინისტრი, როგორც პოლიციელი და მოქალაქე თქვენს გვერდით ვარ. მინდა ღირსეულად ატარებდეთ პოლიციელის მუნდირს და ყოველთვის გახსოვდეთ, რომ ემსახურებით საქართველოს. როგორც შინაგან საქმეთა მინისტრი, ამაყი ვარ, რომ ქართული პოლიცია დღეს არის აღჭურვილი თანამედროვე ტექნოლოგიებითა და მძლავრი ანალიტიკური სისტემებით, გვაქვს გამართული საკანონმდებლო ბაზა, წარმატებული საერთაშორისო თანამშრომლობა, საჭიროებებსა და მიმდინარე გამოწვევებზე მორგებული სტრატეგიული ხედვები და დოკუმენტები. სამინისტროს აქვს გამართული ინფრასტრუქტურა, აღჭურვილობა და მატერიალურ-ტექნიკური ბაზა, განახლებული ავტოპარკი და შეიარაღება. პოლიციელებო, სწორედ თქვენს პროფესიონალიზმსა და მაღალ კვალიფიკაციაზე მეტყველებს დანაშაულის გახსნის მაჩვენებლები, რომლებიც ყოველწლიურად მზარდია და წელს უპრეცედენტო ნიშნულს მიაღწია. აუცილებელია პოლიციელს ჰქონდეს ღირსეული სამუშაო პირობები და სახელმწიფოს მხრიდან მუდმივად უნდა გრძნობდეს მხარდაჭერას და დაფასებას. სიამაყით შემიძლია აღვნიშნო, რომ ქართული პოლიცია დაკომპლექტებულია ღირსეული, პროფესიონალი და თავდადებული თანამშრომლებისგან. ჩვენი ქვეყნის უსაფრთხოების დაცვაში თითოეული თქვენგანის როლი უმნიშვნელოვანესია. პოლიციელებო! კიდევ ერთხელ გილოცავთ პოლიციელის დღეს!“, - განაცხადა ვახტანგ გომელაურმა.
შინაგან საქმეთა მინისტრის შემდეგ, პოლიციელებს სიტყვით მიმართა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ:
„მოხარული ვარ, რომ მაქვს შესაძლებლობა პროფესიული დღე მოგილოცოთ შინაგან საქმეთა მინისტრს, სამინისტროს ხელმძღვანელობას, ჩვენს საამაყო პოლიციელებს, სამინისტროს ყველა თანამშრომელს. თითოეული მოქალაქის უსაფრთხოების დამცველი, მაღალპროფესიული, პასუხისმგებლიანი, მუდამ განვითარების პროცესში მყოფი პოლიცია საქართველოს ძლიერებისა და უსაფრთხოების გარანტი, მისი წინსვლის აუცილებელი პირობაა. უკანასკნელ წლებში გატარებული რეფორმების შედეგად , თითოეული თქვენგანის შრომითა და ენთუზიაზმით ქართული პოლიცია ჩამოყალიბდა თანამედროვე, უმაღლესი სტანდარტების ინსტიტუციად. პოლიციელის დღევანდელი რეპუტაცია ხალხის განსაკუთრებული ნდობა და პატივისცემა უმნიშვნელოვანესი საზოგადოებრივი მონაპოვარია. კანონისა და მართლწესრიგის დაცვით, ხალხისა და ქვეყნის ერთგულებით, ყოველდღიური შრომით, ხშირად საკუთარი სიცოცხლის რისკის ფასად, სხვათა სიცოცხლესა და უსაფრთხოებაზე ზრუნვით თქვენ ფასდაუდებელ სამსახურს ეწევით საზოგადოებრივი უსაფრთხოებისა და ჩვენი სამშობლოს კეთილდღეობისთვის. თქვენმა არაერთმა კოლეგამ და მეგობარმა სამწუხაროდ, ყველაზე ძვირფასი - საკუთარი სიცოცხლე გაიღო სხვათა გადასარჩენად. დღეს, თქვენთან ერთად კიდევ ერთხელ მივაგებ პატივს სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას გარდაცვლილ გმირ პოლიციელთა ხსოვნას. ძვირფასო მეგობრებო, ჩვენს ქვეყანაში ბოლო დროს განვითარებულ პროცესებში, თქვენ კიდევ ერთხელ აჩვენეთ მაღალი პროფესიონალიზმი და პატრიოტიზმი. არაერთხელ ვთქვი და მინდა კიდევ ერთხელ გავუსვა ხაზი, რომ საქართველოს პოლიცია დღეს მოქმედებს ევროპულზე და ამერიკულზე მაღალი სტანდარტით, კიდევ ერთხელ დიდი მადლობა ამისათვის. ვიცი თუ რამდენად მნიშვნელოვანია თქვენს ურთულეს საქმიანობაში ყველაზე ახლობელი ადამიანების თანადგომა. მსურს, მადლობა გადავუხადო თქვენს მშობლებს, მეუღლეებს, შვილებს, თქვენი ოჯახების თითოეულ წევრს. საქართველოს მთავრობისა და პირადად ჩემი სახელით კიდევ ერთხელ გიხდით მადლობას თქვენი ფასდაუდებელი შრომისთვის, პროფესიონალიზმისა და პატრიოტიზმისთვის და კვლავაც თანადგომას გპირდებით. მშვიდობას, კეთილდღეობას და წარმატებებს გისურვებთ თქვენ და თქვენს ოჯახებს, კიდევ ერთხელ გილოცავთ დღევანდელ დღეს“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
პოლიციელებს პროფესიული დღე მიულოცა და სიტყვით მიმართა პარლამენტის თავმჯდომარემ, შალვა პაპუაშვილმა:
„ყველას გილოცავთ საქართველოს პოლიციის პროფესიულ დღეს. სიმბოლურია, რომ სულ რაღაც რამდენიმე დღის წინ ვიზეიმეთ საქართველოს დამოუკიდებლობის დღე. სიმბოლურია, რადგან ჩვენი ქვეყნის დამოუკიდებლობა და სუვერენიტეტი სწორედ სახელმწიფო ინსტიტუტების ეფექტიანობასა და პროფესიონალიზმზე გადის. ამ ინსტიტუტებს შორის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი არის საქართველოს პოლიცია. სწორედ ქართული პოლიცია უზრუნველყოფს ჩვენი ქვეყნის მშვიდ და გამართულ ფუნქციონირებას. თითოეული ოჯახის და ადამიანის ყოველდღიურ უსაფრთხოებას და დაცულობას. ქედს ვიხრი თითოეული პოლიციელის ვაჟკაცობის, სიმამაცის, სამშობლოსადმი სიყვარულისა და ერთგულების წინაშე. ქედს ვიხრი იმ პოლიციელების ხსოვნის წინაშე, რომლებმაც სამშობლოს ყველაზე ძვირფასი - საკუთარი სიცოცხლე და ჯანმრთელობა შესწირეს. უდიდეს პატივისცემას და თანადგომას იმსახურებენ მათი ოჯახები. ქალბატონებო და ბატონებო, საქართველოს დამოუკიდებლობის 33-წლიანი ისტორიის მანძილზე ჩვენ ვნახეთ ქართული პოლიციის გარდაქმნის გრძელ პროცესს, რომელიც ზუსტად ასახავს ჩვენი ქვეყნის დემოკრატიზაციის და სახელმწიფოებრიობის სიმტკიცის ხარისხს. უნდა ითქვას, რომ რაც უფრო მაღალია დემოკრატიზაცია და სახელმწიფო ინსტიტუტების მდგრადობა, მით მეტად ჰუმანური და თანმიმდევრულია საპოლიციო სტრუქტურების მუშაობის პრინციპები და სტრატეგია. 2012 წლიდან საქართველოს პოლიციაში განხორციელდა ფუნდამენტური ცვლილებები. უწყება გათავისუფლდა პოლიტიკური წნეხისგან, მოხდა საუკეთესო ევროპულ სტანდარტებთან სრული ჰარმონიზაცია როგორც საკანონმდებლო, ასევე, შინაგანაწესებისა და პრაქტიკის დონეზე. დღეს ჩვენ გვაქვს სამართალდამცავი სტრუქტურა, რომელიც ხელმძღვანელობს ადამიანის უფლებათა დაცვის უმაღლესი სტანდარტით. დღეს ქართული პოლიცია ქართველი ხალხის გვერდით მცველ ფარად დგას საქართველოს საფრთხეების და გამოწვევების პირისპირ. საქართველოს მოსახლეობის უდიდესი ნაწილი ხედავს და აფასებს ქართველი პოლიციელების მაღალ თვითშეგნებას და უდიდეს პატრიოტიზმს. მხოლოდ ამ ქვეყნის არაკეთილმოსურნეს შეუძლია შეურაცხყოს საკუთარი ქვეყნის პოლიციელი და სცადოს მისი სახელის გატეხვა, თუმცა, აქაც ვხედავთ მიზანმიმართულ ქმედებას ჩვენი ქვეყნის სუვერენიტეტის მოსპობისა და სახელმწიფოებრიობის ჩამოშლის მიზნით, რაც უდიდესი მონდომებითა და ჟინით ხორციელდება შიდა თუ გარე მტრების მიერ. მინდა ვუთხრა თითოეულ მათგანს, რომ ქართულ პოლიციაზე თავდასხმა ქართულ სახელმწიფოზე თავდასხმაა, ქართულ სახელმწიფოსა და მის ინსტიტუტებზე თავდასხმა კი ვერ მიაღწევს შედეგს, რადგან ისინი დღეს ისე როგორც არასდროს მტკიცე და ურყევია“, - აღნიშნა შალვა პაპუაშვილმა.
პოლიციელებს სიტყვით, ასევე, მიმართა თბილისის მერმა კახა კალაძემ და მათ პროფესიული დღე მიულოცა:
„მაქვს პატივი, პროფესიული დღე მივულოცო ადამიანებს, რომელთა მხრებზე დგას ჩვენი ქვეყნის, ჩვენი მოსახლეობის უსაფრთხოება, მშვიდობა და სტაბილურობა. ბედნიერებაა ემსახურო სამშობლოს, ემსახურო ღირსეულად, ემსახურო ისე, რომ საზოგადოებისთვის პოლიციელის მუნდირი იყოს დაცულობის, სიამაყისა და გმირობის სიმბოლო. პოლიციელის დღეს ვულოცავ შინაგან საქმეთა სამინისტროს თითოეულ თანამშრომელს, რომლებიც ამ წუთებშიც იცავენ წესრიგს, ებრძვიან დანაშაულს, ჩართულები არიან სამაშველო სამუშაოებში, იცავენ ჩვენი ქვეყნის საზღვრებს, ზრუნავენ საგზაო უსაფრთხოებაზე, აღასრულებენ სამართალს. პოლიციელის დღეს ვულოცავ შინაგან საქმეთა მინისტრს, ბატონ ვახტანგ გომელაურს, რომელიც წარმოადგენს უწყებას. ამ დღეს ვულოცავ ჩვენი ქვეყნის თითოეულ მოქალაქეს, რადგან საქართველოს პოლიცია შენი, ჩემი, ჩვენი ოჯახების სტაბილურობის გარანტია. სწორედ ამიტომ, მინდა კიდევ ერთხელ შევახსენო ყველას, პოლიციელის შეურაცხყოფა, მისი სიცოცხლის ხელყოფის მცდელობა, მასზე თავდასხმა ნიშნავს სახელმწიფოზე თავდასხმას. დღეს ჩვენი სახელმწიფო ძლიერია, ამისთვის მადლობას ვუხდი შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყველა თანამშრომელს, თითოეულ პოლიციელს, რომელიც სამართლიანობის უზრუნველყოფაზე და ჩვენი მოქალაქეების ინტერესების დაცვაზე არის ორიენტირებული. ქედს ვიხრი სამსახურებრივი მოვალეობის დროს გარდაცვლილი პოლიციელების, მაშველების, მეხანძრეების, მესაზღვრეების ხსოვნის წინაშე. კიდევ ერთხელ მადლობა თქვენ ქვეყნის ღირსეული მსახურებისთვის. გილოცავთ დღევანდელ დღეს, ღმერთი იყოს თქვენი, თქვენი ოჯახების და სრულიად საქართველოს მფარველი“, - განაცხადა კახა კალაძემ.

• The Ministry of Internal Affairs celebrated Policeman’s Day
The Ministry of Internal Affairs celebrated a solemn event dedicated to the Policeman's Day. The event was held at the administrative building of the Ministry.
The event was attended by the Prime Minister of Georgia - Irakli Kobakhidze, Chairman of the Georgian Parliament - Shalva Papuashvili, Tbilisi Mayor - Kakha Kaladze, members of the government, members of the Parliament, representatives of diplomatic corps accredited in Georgia as well as heads and employees of various units of the Ministry of Internal Affairs.
The Minister of Internal Affairs addressed the police officers and congratulated them on their professional day. Vakhtang Gomelauri emphasized that he will be a defender of the dignity of police officers everywhere and always.
Vakhtang Gomelauri awarded the employees of various units of the Ministry of Internal Affairs who saved lives and made a special contribution to public safety as well as public security and order protection at the solemn event dedicated to the Policeman's Day.
Vakhtang Gomelauri paid tribute to the memory of the employees who fell in the line of duty.
"We welcome you, policemen, officers and privates. Happy policeman's day! On this day, I especially would like to congratulate those who, even at this moment, are fulfilling their professional duty, protecting the border of our country, public order, and the safety of citizens. To those policemen who are working tirelessly to protect law and order, to firemen and rescuers who may be struggling to assist citizens, at the risk of their own lives, even at this moment. Today is policeman's day. For us, police officers, this is a day of pride and gratitude. Today, when I once again have the honor to celebrate Policeman’s Day with you, I want to address each of you that I will not accept anyone to harm your dignity and honor. I want you to believe that I will be a defender of your dignity everywhere and always. I want you to believe that I am on your side as a Minister, as a police officer and as a citizen. I want you to wear the policeman's uniform with dignity and always remember that you are serving Georgia. As the Minister of Internal Affairs, I am proud that today the Georgian police is equipped with modern technologies and powerful analytical systems, we have a well-structured legal base, successful international cooperation, strategic visions and documents tailored to the needs and current challenges. The Ministry has a proper infrastructure, equipment and material-technical base, updated car fleet and armament. Policemen, it is your professionalism and high qualification that is well demonstrated in the indicators of crime-crimes index, which is increasing each year and reached an unprecedented level in 2024. It is necessary for a police officer to have decent work conditions and to constantly feel support and appreciation from the state. I can proudly state that the Georgian police is composed of decent, professional and dedicated employees. The role of each of you in protecting the security of our country is very important. Policemen! Once again, I congratulate you on Policeman’s Day!", - noted Vakhtang Gomelauri.
After the Minister of Internal Affairs, the Prime Minister of Georgia - Irakli Kobakhidze, addressed the police:
"I am glad that I have the opportunity to congratulate the Minister of Internal Affairs, the leadership of the Ministry, our proud policemen, all employees of the Ministry on their Professional Day. Protecting the safety of each citizen, the highly professional, responsible, constantly developing police force is the guarantor of Georgia's strength and security, a necessary precondition for its progress. As a result of the reforms carried out in recent years, with the work and enthusiasm of each of you, the Georgian police has been transformed into a modern institution of the highest standards. Today's reputation of a police officer is the most important public asset, the special trust and respect of the people. By maintaining law and order, by being loyal to people and the country, by daily work, often at the risk of their lives, by caring for the life and safety of others, you are performing an invaluable service for public safety and the well-being of our homeland. Unfortunately, many of your colleagues and friends gave their most precious lives to save others. Today, along with you, I will once again honor the memory of the heroic police officers who died in the line of duty. Dear friends, in the recently developed processes in our country, you once again demonstrated high professionalism and patriotism. I have said many times and would like to emphasize once again that the Georgian police today operates at a higher standard than the European and American law enforcement agencies, once again I am immensely grateful for this. I am aware how important is the support of the closest people when it comes to your most difficult work, I want to thank your parents, spouses, children, each member of your families. On behalf of the Government of Georgia and myself, I would like to thank you once again for your invaluable work, professionalism and patriotism, and I promise to continue supporting you. I wish you and your families peace, well-being and success and once again congratulate you on Policeman’s Day- noted Irakli Kobakhidze.
The Chairman of the Georgian Parliament - Shalva Papuashvili, congratulated the policemen on their professional day and addressed:
"I congratulate everyone on the Professional Day of the Georgian Police. It is symbolic that just a few days ago we celebrated the Independence Day of Georgia. It is symbolic, given the fact that independence and sovereignty of our country depends on the effectiveness and professionalism of state institutions. One of the most important among these institutions is the Georgian Police. It is the Georgian police that ensures the peaceful and proper functioning of our country, safety and protection of each family and person. I salute your bravery, courage, devotion and loyalty to the motherland. I bow before the memory of those policemen who sacrificed the most precious thing - their lives and health for the motherland. Their families deserve the greatest respect and support. Ladies and gentlemen, throughout the 33-year history of Georgia's independence, we have seen a long process of transformation of the Georgian police force, accurately reflecting the degree of democratization and statehood strength of our country. It must be noted that the higher the democratization and the stability of the state institutions, the more humane and consistent are the principles and strategy of the police structures. Since 2012, fundamental changes have been made in the Georgian police. The agency was released from political pressure, fully harmonized with the best European standards at the level of legislation, internal regulations and practice. Today, we have a law enforcement structure, guided by the highest standard of human rights protection. Today, the Georgian police stands beside the Georgian people as a protective shield, facing Georgia's threats and challenges. The largest part of the population of Georgia realizes and appreciates the high self-awareness and great patriotism of the Georgian policemen. Only the adversaries of this country can insult the policeman of his own country and try to tarnish their reputation, we also witness a deliberate action to destroy the sovereignty and statehood of our country, carried out with great enthusiasm and eagerness by internal and external enemies. I want to tell each of them that an attack on the Georgian police is an attack on the Georgian state, and an attack on the Georgian state and its institutions will fail, as today they are as firm and steadfast as ever," – noted Shalva Papuashvili.
Tbilisi Mayor Kakha Kaladze also addressed the policemen with a speech and congratulated them on their professional day:
"I have the honor to congratulate the people on their professional day who are the pillars when it comes to the safety, peace and stability of our country, our population. It is a bliss to serve the motherland, to serve with dignity, to serve in a way that the policeman's uniform to become a symbol of safety, pride and heroism for our society. I congratulate each employee of the Ministry of Internal Affairs on Policeman's Day, who even at this moment maintain order, fight crime and are involved in rescue operations, protect the borders of our country, take care of road safety, and enforce law. I congratulate the Minister of Internal Affairs, Mr. Vakhtang Gomelauri, who represents the agency, on Policeman's Day. On this day, I congratulate each citizen of our country, as the Georgian police is the guarantee for the stability of your, mine and our families. That is why I want to remind everyone once again that insulting a policeman, attempts to endanger their lives. Attack on them equals to attacking the state. Today our state is strong, for that I would like to thank all the employees of the Ministry of Internal Affairs, each policeman who is oriented on ensuring justice and protecting the interests of our citizens. I would like to commemorate the policemen, rescuers, firefighters, and border guards who died in the line of duty. Thank you once again for your honorable service to the country. I congratulate you on today's day, may God protect you, your families and the entire country" - noted Kakha Kaladze.