• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ კიბერდამნაშავეთა ჯგუფი გამოავლინა - დაკავებულია 2 პი...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის კიბერდანაშაულთან ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, გურიის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებთან ერთობლივად ჩატარებული საგამოძიებო-ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად, 2 პირი: 1992 წელს დაბადებული ტ.ც. და 1990 წელს დაბადებული ო.ჩ. დააკავეს.
ტ.ც.-ს ბრალად ედება კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევა, კომპიუტერული მონაცემების უნებართვო შეცვლა და წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ჩადენილი თაღლითობა, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია, ო.ჩ.-ს კი ბრალი ედება წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ჩადენილ თაღლითობაში, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია.
დანაშაულები 3-დან 9 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ მიმდინარე წლის 28 აპრილს და 6 ივნისს, ტ.ც.-მ მის მიერ კუსტარულად აწყობილი სწრაფი ჩარიცხვის აპარატის გამოყენებით მოახერხა ქალაქ სენაკსა და ქალაქ ზესტაფონში მდებარე სწრაფი ჩარიცხვის აპარატების პროგრამული უზრუნველყოფის გასაღების, ე.წ. „დონგლის“ კოდის გაწერა. მან, კუსტარული სწრაფი ჩარიცხვის აპარატის გამოყენებით, ონლაინ ტოტალიზატორის მის მიერვე შექმნილ, არავერიფიცირებულ და ერთ-ერთი მომხმარებლის ვერიფიცირებულ ანგარიშებზე თაღლითური გზით გადარიცხა 7000 ლარი. აღნიშნული თანხის ნაწილი - 2000 ლარი ტ.ც.-მ წინასწარი შეთანხმებით, ამავე ონლაინ ტოტალიზატორის მომხმარებელ ო.ჩ.-სთან ერთად გაანაღდა. მეორე ნაწილი კი - 5000 ლარი ტ.ც.-მ ქობულეთში მდებარე ერთ-ერთი ბანკომატიდან თავად გამოიტანა.
სამართალდამცველებმა, კომპლექსურად ჩატარებული სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ორივე ბრალდებული ოზურგეთში დააკავეს.
პოლიციამ, დაკავებულების პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკისას, კომპიუტერული ტექნიკა, მობილური ტელეფონები, საბანკო პლასტიკური ბარათები და სიმბარათები ნივთმტკიცების სახით ამოიღო.
მომხდარ ფაქტებზე გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სსკ-ის 284-ე მუხლის მეორე ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით, 286-ე მუხლის მესამე ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით, 180-ე მუხლის მეორე ნაწილის „ა“ და „ბ“ ქვეპუნქტით და ამავე მუხლის მესამე ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით.

• GROUP OF CYBER CRIMINALS EXPOSED BY THE MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS – TWO PERSO...
The officers of the Division against the Fight with Cyber Crime and Guria Police Department, as a result of jointly held investigative-operative activities detained two persons : T.Ts. (DoB 1992) and O.Ch. (DoB 1990).
T.Ts. is accused of illegal access to the computer systems, unauthorized alteration of computer data and swindling committed in group with a previous consent, which has resulted in a substantial damage. O.Ch. is accused of swindling committed in group with a previous consent, resulting in a substantial damage.
Committed crime envisages from 3 to 9 years of imprisonment.
Investigation established that on April 28 and June 6 of the recent year, T.Ts. by means of the handmade ATM machine, managed to create the so called “Dongle Code” of ATM machines located in Senaki and Zestaponi. By means of the mentioned handmade appliance, he transacted cash to his unverified account in the amount of 7000 GEL from one of the totalizator accounts owned by a certain citizen. Part of the mentioned sum – 200 GEL was transacted to the actual totalizator account of O.Ch, which was later cashed. The second part – 5000 GEL was also later cashed by T.Ts. from the ATM machine located in Kobuleti.
As a result of the complex search and investigative activities both of the detainees were taken under arrest in Ozurgeti.
During the personal search and search activities held in detainees’ places of residence law enforcers seized mobile phones, plastic cards, and SIM cards as evidence.
Investigation is in progress under the article 284, II part, sub-paragraph “B”, article 286, III part, sub-paragraph “B”, article 180, II part, sub-paragraph “A” and “B” and part III of the same article, sub-paragraph “A” of the criminal Code of Georgia.