• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ „ქურდულ სამყაროსთან“ კავშირში მყოფი 7 პირი დააკავა, ...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ „ქურდულ სამყაროსთან“ კავშირში მყოფი 7 პირი დააკავა, ხოლო 5 პირს ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად, კომპლექსურად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, თბილისში, ქარელსა და გორში, „ქურდულ სამყაროსთან“ კავშირში მყოფი 7 პირი დააკავეს.
ხოლო, 5 პირს: წარსულში ნასამართლევ 1986 წელს დაბადებულ ვ.ჩ.-ს (მეტსახელად „ცქნაფა“) და საზღვარგარეთ მყოფ 4 „კანონიერი ქურდს“: 1961 წელს დაბადებულ არიკი მიხაელს (მეტსახელად „იზიკი“); 1981 წელს დაბადებულ ილია გაგლოევს (მეტსახელად „ილო კალინინგრადსკი“); 1974 წელს დაბადებულ პაატა ვაშაკიძეს (მეტსახელად „ეშხა“) და 1982 წელს დაბადებულ მალხაზ დარჩიევს (მეტსახელად „მახო“) ბრალი დაუსწრებლად წარედგინათ.
„ქურდული სამყაროს“ წევრობის და „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის ბრალდებით დაკავებულები არიან: 2000 წელს დაბადებული გ.ჭ.; 1972 წელს დაბადებული ზ.გ. (მეტსახელად „ბახა“) და წარსულში ნასამართლევი პირები: 1981 წელს დაბადებული დ.ღ. (მეტსახელად „შრამიანი“); 1981 წელს დაბადებული მ.ბ.; 1995 წელს დაბადებული გ.კ.; 1978 წელს დაბადებული ზ.დ. და 1995 წელს დაბადებული დ.ი. (მეტსახელად „შოკი“).
ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარებული გამოძიებით, მათ შორის მოსამართლის განჩინების საფუძველზე განხორციელებული ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, დადგინდა, რომ საზღვარგარეთ მცხოვრებმა საქართველოს მოქალაქემ „ქურდული“ სამყაროს წევრებს მიმართა და ფინანსური სარგებლის სანაცვლოდ კონფლიქტის მოგვარება სთხოვა. „ქურდული სამყაროს“ წევრებმა თავის მხრივ საქმეში „კანონიერი ქურდები“ ჩართეს.
აღნიშნული კონფლიქტის მოგვარებისთვის მიღებული თანხა მათ პირადად მოიხმარეს და არ გადაუციათ „კანონიერი ქურდებისთვის“, კერძოდ ილია გაგლოევისთვის მეტსახელად „ილო კალინინგრადსკი“ და პაატა ვაშაკიძისთვის, მეტსახელად „ეშხა“.
„ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის განხორციელებისთვის მითვისებული თანხის შესახებ ცნობილი გახდა „კანონიერი ქურდებისთვის“ და ამ ქმედების განხილვისთვის „ქურდული“ გარჩევა მოეწყო. საქმეში ასევე, ჩაერთო „კანონიერი ქურდები“ - არიკი მიხაელი, მეტსახელად „იზიკი“ და მალხაზ დარჩიევი, მეტსახელად „მახო“.
ამავე, სისხლის სამართლის საქმეზე ჩატარებული გამოძიების შედეგად, სამართალდამცველების მიერ, „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის ბრალდებით დაკავებულია 1995 წელს დაბადებული დ.ი. (მეტსახელად „შოკი“), რომელიც საზღვარგარეთ მყოფი „კანონიერი ქურდის“ სახელით მოქმედებდა და მოდავე მხარეს მეორის სასარგებლოდ, განსაზღვრულ დროში გარკვეული თანხის გადახდას აიძულებდა.
პოლიციამ, ბრალდებულების პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკის შედეგად, კომპიუტერული ტექნიკა და მობილური ტელეფონები, რომელთა საშუალებითაც ისინი ერთმანეთს და საზღვარგარეთ მყოფ „კანონიერ ქურდებს“ უკავშირდებოდნენ, ნივთმტკიცებად ამოიღო.
გამოძიება, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით, 223-ე პრიმა მუხლის მეორე ნაწილით და 223-ე ტერცია მუხლის მეორე ნაწილით მიმდინარეობს.

• The Ministry of Internal Affairs arrested 7 people connected with the ”Thieves W...
The Ministry of Internal Affairs arrested 7 people connected with the ”Thieves World”, while 5 people were charged in absentia
The employees of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, along with the General Prosecutor's Office, as a result of complex operational measures and investigative actions, arrested 7 people connected to the "Thieves World" in Tbilisi, Kareli and Gori, based on the judge's decision.
5 persons: V.C. (DoB 1986, icknamed "Tsknafa") and 4 "thieves in law" living abroad: Ariki Mikhael (DoB 1961, nicknamed "Iziki"); Ilya Gagloev, (DoB 1981, nicknamed "Ilo Kaliningradsky"); Paata Vashakidze (DoB 1974, nicknamed "Eshkha") and Malkhaz Darchiev, nicknamed "Makho", (DoB 1982) were charged in absentia.
On the charges of membership of "Thieves World" and supporting the activities of "Thieves World" the following persons were detained: G. Ch., (DoB 2000); Z.G (DoB 1972, nicknamed "Bakha") and persons convicted in the past: D.G. (DoB 1981, nicknamed "Shramian"); M.B., (DoB 1981), G.K. (DoB 1995), Z.D. (DoB 1978), and D.I., (DoB 1995, nicknamed "Shock".
As a result of an intensive investigation, including covert investigative actions based on a judge's ruling, it was established that a Georgian citizen living abroad approached members of the "thieves world” and asked to resolve the conflict in exchange for financial benefits. In turn, the members of the "thieves' world" involved "thieves in law" in the case.
The money received for solving the mentioned conflict was appropriated by them and did not pay their share to "thieves in law", namely to Ilia Gagloev alias and Paata Vashakidze.
The "thieves in law" became aware of the money appropriated for the activities of the "thieves' world", and a "thieves" trial was organized to discuss this action. In the criminal skirmish "thieves in law" - Arik Mykhaeli, nicknamed "Izik" and Malkhaz Darchiev, nicknamed "Makho" were also involved.
At the same time, as a result of the criminal investigation, D.I., (DoB 1995), was arrested by the law enforcement officers on the charge of supporting the activities of the "Thief's World". (nicknamed "Shock"), who acted in the name of a "thief in law" residing abroad and forced the disputing party to pay a certain sum of money in favor of the other party.
As a result of the personal search and search activities held in residential houses of the defendants, the police seized computer equipment and mobile phones, through which they communicated with each other and with the "thieves in law" living abroad.
The investigation is being conducted under article 223 (1) I part, the second part of Article 223 (1) and the second part of Article 223 (3) of the Criminal Code of Georgia.