• შინაგან საქმეთა სამინისტრო აშშ-ს სანაპირო დაცვის აკადემიაში სასწავლებლად ახალგაზ...
ამერიკის შეერთებული შტატების სანაპირო დაცვის აკადემიაში ქართველი ახალგაზრდები ისწავლიან. აკადემია საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციას ოთხწლიანი ინტენსიური საბაკალავრო პროგრამისთვის კანდიდატების შერჩევას სთავაზობს.
კურსანტის სასწავლო გადასახადს, ყოველთვიურ ფულად სარგოს, უნიფორმით უზრუნველყოფისა და კვების ხარჯებს აშშ-ის მთავრობა სრულად დაფარავს.
ამერიკის შეერთებული შტატების სანაპირო დაცვის აკადემია კანდიდატებს სწავლების 8 ძირითად მიმართულებას სთავაზობს, მათ შორის: სამოქალაქო ინჟინერია, ელექტროინჟინერია, საზღვაო არქიტექტურა და ინჟინერია, ოპერაციების კვლევა, საზღვაო და გარემოს დაცვასთან დაკავშირებული მეცნიერებები, მართვა და ხელმძღვანელობა, სამანქანო ინჟინერია და მენეჯმენტი. დამატებითი მიმართულებების სახით კი გათვალისწინებულია: ნავიგაცია, კანონაღსრულება და საზაფხულო პროგრამა - სახომალდო პრაქტიკული და საავიაციო სწავლებები.
თითოეული კანდიდატი გაივლის, როგორც აშშ-ს მიერ განსაზღვრულ შერჩევის პროცედურას, ასევე, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შერჩევისა და სამსახურში აყვანის პროცედურებს.
შერჩეული კურსანტები აშშ-ს სანაპირო დაცვის აკადემიაში სწავლას 2018 წლის 26 ივნისიდან დაიწყებენ.
ხელშეკრულების თანახმად, კურსდამთავრებულები, სულ მცირე, 6 წლის განმავლობაში, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტში იმსახურებენ.
აშშ-ს სანაპირო დაცვის აკადემიის ოთხწლიანი ინტენსიური საბაკალავრო პროგრამის კანდიდატთა შერჩევის პირობები

• Ministry of Internal Affairs to send candidates to study at the United States Co...
Young candidates from Georgia are given the opportunity to study at the United States Coast Guard Academy – USCGA. The USCGA has offered the Coast Guard Department of the MIA Border Police of Georgia to select candidates for its 4 year-intensive bachelor program.
The US Government will bear all the expenses, including tuition fee, monthly payments, food and uniform expenses.
The Academy offers eight major fields of study, which include Civil Engineering, Mechanical Engineering, Electrical Engineering; Naval Architecture and Marine Engineering, Operations Research and Computer Analysis, Marine and Environmental Sciences, Government, Management. Additional directions include: navigation, law enforcement, and summer program - practical vessel and aviation exercises.
A candidate to gain entrance to the Academy is required to pass the US admission process and to be accepted by to the Ministry of internal Affairs of Georgia.
Graduates are obligated to serve in the Coast Guard Department of the MIA Border Police of Georgia for, at least, six years upon graduation.