• შინაგან საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილის - კახაბერ საბანაძის განცხადება
როგორც თქვენთვის ცნობილია, ზუგდიდში უმძიმეს შემთხვევასთან გვაქვს საქმე. მძევლად არიან აყვანილი ჩვენი მოქალაქეები. შეტყობინების მიღებისთანავე დაიწყო გამოძიება და მიმდინარეობს გადაუდებელი ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებები.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო აკეთებს მაქსიმუმს, რათა მოხდეს მძევლების გათავისუფლება და საპოლიციო ღონისძიება დასრულდეს მშვიდობიანად.
სამწუხაროდ, დაფიქსირდა შემთხვევები, როდესაც რამდენიმე მედიასაშუალებამ პირდაპირ ეთერში ჩართო დამნაშავე, რაც პირდაპირ საფრთხეს უქმნის საპოლიციო დანაყოფების ეფექტიან მუშაობას.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, ყველა მედიასაშუალებისა და მობილური ოპერატორისგან კატეგორიულად მოვითხოვთ - მძევლების და სამართალდამცველთა უსაფრთხოების დაცვის მიზნით, ასევე, საპოლიციო ღონისძიების ეფექტიანად წარმართვისთვის, დაუყოვნებლივ მოხდეს ადგილიდან ლაივსიგნალის გათიშვა/შეზღუდვა.
წინააღმდეგ შემთხვევაში, სახელმწიფო იტოვებს უფლებას გამოიყენოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული, მის ხელთ არსებული ყველა ბერკეტი, რათა ჩვენი მოქალაქეების სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის უსაფრთხოება იყოს დაცული.
კიდევ ერთხელ, ხაზგასმით გვინდა აღვნიშნოთ, რომ ეს კეთდება მოქალაქეთა და პოლიციელთა სიცოცხლის, ჯანმრთელობის და უსაფრთხოების დასაცავად.
ჩვენ მაქსიმუმს გავაკეთებთ იმისთვის, რომ ეს შემთხვევა დამთავრდეს მშვიდობით და დაცული იყოს თითოეული მოქალაქის, საზოგადოების წევრის და პოლიციელის უსაფრთხოება.

• Statement of the First Deputy Minister of Internal Affairs - Kakhaber Sabanadze
As you are aware, we are dealing with the worst case in Zugdidi. Our citizens are being held as hostages. As soon as the report was received, investigation was launched and urgent operative-search as well as investigative measures initiated.
The Ministry of Internal Affairs is making maximum efforts to release hostages and finalize the police operation peacefully.
Unfortunately, there have been cases when several media sources provided live broadcast to the assailant, directly posing a threat to the effective operation of police units.
Therefore, we persistently demand from all media outlets and mobile operators to immediately cut off / restrict the live signal from the incident site in order to protect the safety of the hostages and law enforcers, as well as to effectively conduct the police operation.
Otherwise, the state reserves the right to exercise all respective tools at its disposal provided by the acting legislation to ensure the safety of life and health of our citizens.
Once again, we want to emphasize that this is done to protect the lives, health and safety of the citizens and police officers.
We will do our best to finalize this case in a peaceful manner and ensure the safety of each citizen, community member and police officer.
Investigation regarding the mentioned incident is in progress under the articles 179, 236 and 144 envisaged by the Criminal Code of Georgia.