• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ მეხანძრე-მაშველები დააჯილდოვა და ახალი სა...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ მეხანძრე-მაშველები დააჯილდოვა და ახალი სახანძრო მანქანების პრეზენტაციას დაესწრო
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის ტექნიკური განახლება გრძელდება. შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე იოსებ ჭელიძემ, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსთან - თემურ მღებრიშვილთან ერთად, 30 ახალი, გერმანული წარმოების, თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი სახანძრო მანქანა პირადად წარადგინა, რომლებიც 2020 წლიდან თბილისში, ბათუმში, ქუთაისში, ბორჯომში, ზუგდიდში, რუსთავსა და სიღნაღში განაწილდება.
ღონისძიებას შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლები, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის თანამშრომლები და მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.
სპეციალურად საქართველოსთვის შექმნილი, მაღალი გამავლობის სახანძრო ტექნიკა გერმანიაში, კომპანია "მაგირუსის" ქარხანაში, ჩვენი ქვეყნის რელიეფური პირობების გათვალისწინებით აეწყო. ახალი მანქანები მობილურობითა და მანევრულობით გამოირჩევა. ასევე, აღჭურვილია მაღალი და დაბალი წნევის ტუმბოთი, აქვს წყლის 4,5-ტონიანი ავზი და ქაფის 300-ლიტრიანი ავზი. ავტომანქანებში დამონტაჟებულია ყველა საჭირო სახანძრო-სამაშველო აღჭურვილობა, რომლებიც სრულად ავტომატიზებულია, თუმცა, საჭიროების შემთხვევაში, შესაძლებელია მისი მექანიკური მართვა."მაგირუსის" სახანძრო ტექნიკა განთავსებულია "ივეკოს" ფირმის საავტომობილო შასზე.
ქართველი მეხანძრე-მაშველები ახალ სახანძრო ტექნიკასთან მუშაობის და მართვის სპეციფიკას გერმანელი ინსტრუქტორების დახმარებით გაეცნენ და სპეციალური გადამზადება კვალიფიციურ ტრენერებთან გაიარეს.
ამავე ღონისძიებაზე შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ 15 მეხანძრე-მაშველი სხვადასხვა საგანგებო სიტუაციაში გამოვლენილი განსაკუთრებული სიმამაცისთვის დააჯილდოვა.
განსაკუთრებული დამსახურებისთვის, სიკვდილის შემდეგ დაჯილდოვდა ახმეტის სახანძრო-სამაშველო განყოფილების თანამშრომელი ლევან ოღაძე, რომელიც 2019 წლის 12 მარტს მომხდარი უბედური შემთხვევის შედეგად, 34 წლის ასაკში გარდაიცვალა. ჯილდო მის შვილს, 6 წლის სანდრო ოღაძეს გადაეცა.

• Deputy Minister of Internal Affairs awarded fire-rescuers and attended the prese...
Deputy Minister of Internal Affairs awarded fire-rescuers and attended the presentation of the new fire trucks
Renovation of the Emergency Situations Management Service of the Ministry of Internal Affairs continues. Ioseb Tchelidze - Deputy Minister of Internal Affairs, along with the head of Emergency Situations Management Service, Temur Mgebrishvili personally held the presentation of the German-made new fire trucks. Firefighting vehicles are fully equipped and constructed in full compliance of the contemporary standards and will be distributed in Tbilisi, Batumi, Kutaisi, Zugdidi, Rustavi and Signagi from 2020.
The event was attended by the representatives of the Ministry of Internal Affairs, employees of the Emergency Situations Management Service and other invited guests.
Designed exclusively for Georgia, new fire technic was built for the rough terrain by German company “Magirus”, considering the relief conditions of the country. New vehicles are distinguished for their mobility and excellent maneuvers. Fire technic is equipped with high and low pressure pump as well as 4,5-ton water and 300-liter foam tanks and all necessary fire-rescue appliances which are fully automated, however it can be operated manually if needed. “Magirus” fire technic is built on “Iveco” car chassis.
Georgian fire-rescuers were familiarized with the specifics of working and operating new fire equipment with the assistance of German instructors and underwent specialized training with qualified trainers.
During the event, Deputy Minister of Internal Affairs awarded 15 fire-rescuers for the exceptional courage demonstrated in various emergency situations.
Levan Ogadze, the employee of Akhmeta Fire and Rescue Unit, was awarded with medal for exceptional merits post-mortem, who died in March 12, 2019 at the age of 34 as a result of the accident. The award was handed over to his son.
Special medal was also given to the employee of Special Situations Response Main Division- Varaz Tsotsonava, who has been the employee of the service for 20 years and showed himself as a professional during various emergencies.