• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ გაეროს ეგიდით გამართულ „შეზღუდული შესაძლებლო...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ გაეროს ეგიდით გამართულ „შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების შესახებ კონვენციის“ ხელშემკვრელ მხარეთა კონფერენციის მე-17 სესიაში მიიღო მონაწილეობა
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ საქართველოს დელეგაციასთან ერთად მონაწილეობა მიიღო ნიუ-იორკში გაეროს ეგიდით გამართულ „შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების შესახებ კონვენციის“ (CRPD) ხელშემკვრელ მხარეთა კონფერენციის მე-17 (COSP17) სესიაში.
ამასთანავე, ვიზიტის ფარგლებში შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ დელეგაციის წევრებთან ერთად მონაწილეობა მიიღო ორმხრივ შეხვედრებში გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებების კომიტეტის თავმჯდომარესთან - გერტრუდ ოფორივა ფეფოამესთან, ასევე ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტის მიერ დანიშნულ სპეციალურ მრჩეველთან შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების საკითხებში - სარა მინკარასთან.
ორმხრივი შეხვედრების ფარგლებში, მხარეებმა საქართველოში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კუთხით არსებულ მდგომარეობაზე, განხორციელებულ რეფორმებსა და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრეს.
ალექსანდრე დარახველიძე, ასევე, დაესწრო შეხვედრას მრგვალი მაგიდის ფორმატში თემაზე - „შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები რისკის შემცველ და საგანგებო სიტუაციებში“. შეხვედრის ფარგლებში მინისტრის მოადგილემ სიტყვით მიმართა მონაწილეებს და შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ამ სფეროში განხორციელებული ღონისძიებების შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა. მრგვალი მაგიდის ფორმატში გამართულ შეხვედრაზე ასევე გაიმართა დისკუსია, რომლის ფარგლებში მხარეებმა არსებულ გამოწვევებსა და ამ გამოწვევების გადაჭრის შესაძლო გზებზე ისაუბრეს.

• Deputy Minister of Internal Affairs participated in the 17th Session of the Con...
Deputy Minister of Internal Affairs participated in the 17th Session of the Conference of States Parties to the “Convention on the Rights of Persons with Disabilities organized by United Nations
The Deputy Minister of Internal Affairs - Aleksandre Darakhvelidze, along with the Georgian delegation, participated in the 17th Session (COSP17) of the Conference of States Parties to the “Convention on the Rights of Persons with Disabilities (CRPD) organized by United Nations in New York.
Within the framework of the visit, the Deputy Minister of Internal Affairs together with the members of the delegation participated in bilateral meetings with the Chairperson of the United Nations Committee on the Rights of Persons with Disabilities - Gertrude Oforiwa Fefoame, as well as the Special Adviser on the International Rights of Persons with Disabilities appointed by President of United States of America - Sarah Minakara . Within the framework of the bilateral meetings, the parties discussed the current situation regarding the rights of persons with disabilities in Georgia, the implemented reforms and future plans.
Aleksandre Darakhvelidze also attended the meeting in the round table format on the topic – Persons with disabilities in situations of risk and humanitarian emergencies. Within the framework of the meeting, the Deputy Minister addressed the participants and provided detailed information about the measures implemented by the Ministry of Internal Affairs of Georgia in this field. A discussion was also held at the meeting in the round table format. During the discussion the parties addressed the existing challenges and possible ways to resolve them.