• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე გერმანიის მთავრობის დელეგაციას შეხვდა
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ნინო ჯავახაძემ გერმანიის მთავრობის დელეგაციას უმასპინძლა. დელეგაციას გერმანიის შინაგან საქმეთა ფედერალური სამინისტროს მიგრაციის, ლტოლვილთა და დაბრუნების პოლიტიკის შტაბის უფროსი ქრისტიან კლოსი ხელმძღვანელობდა.
შეხვედრის მიზანი იყო ევროზონის ქვეყნებთან უვიზო მიმოსვლის რეჟიმთან დაკავშირებული საკითხების განხილვა.
გერმანული მხარის მიერ მთავარ გამოწვევად დასახელდა გერმანიაში საქართველოდან თავშესაფრის მაძიებლების გაზრდილი რაოდენობა. ნინო ჯავახაძემ გერმანელ სტუმრებს საქართველოდან თავშესაფრის მაძიებლების და მათ მიერ ჩადენილი დანაშაულების შემცირების მიმართულებით საქართველოს მთავრობის მიერ დაწყებული ღონისძიებები, მათ შორის, გვარის შეცვლასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ინიციატივები დეტალურად გააცნო.
მხარეებმა საქართველოს მთავრობის მიერ დაგეგმილ საინფორმაციო კამპანიასა და ჩვენი ქვეყნისთვის უსაფრთხო ქვეყნის სტატუსის მინიჭების გადაწყვეტილებაზეც ისაუბრეს.
აღსანიშნავია, რომ შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ნინო ჯავახაძე, საქართველოს მოქალაქეების მიერ უვიზო მიმოსვლის რეჟიმის დარღვევების განხილვისა და საპოლიციო თანამშრომლობის გაღრმავების მიზნით, ერთი კვირის წინ, ოფიციალური ვიზიტით, გერმანიასა და ავსტრიაში იმყოფებოდა. გარდა ამისა, მარტში საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და ევროპოლს შორის მემორანდუმების გაფორმება დაიგეგმა, რაც, ევროპოლში მეკავშირე ოფიცრის მივლინებასთან ერთად, ოპერატიული ინფორმაციის გაცვლის უსაფრთხო არხის ამოქმედებას გულისხმობს.

• Deputy Minister of Internal Affairs met with delegation of the Government of Ger...
Ms. Nino Javakhadze, the Deputy Minister of Internal Affairs hosted the delegation of the Government of Germany. The delegation was headed by Dr. Christian Klos, the Head of Migration, Refugees and Readmission Policy Headquarter of the Ministry of Interior of the Federal Republic of Germany.
The purpose of the meeting was to discuss issues related to visa-free regime with the Eurozone countries.
The main challenge stated by the German side was an increased number of asylum seekers from Georgia in Germany. Ms. Nino Javakhadze introduced to the guests the activities of Georgia aimed at reduction the number of shelter seekers and offences committed by them as well as the legislative initiatives related to surname changing.
The parties discussed the information campaign planned by the Government of Georgia and the decision on granting Georgia the status of a safe country.
It should be noted that last week the Deputy Minister of Internal Affairs Ms. Nino Javakhadze had an official visit to Germany and Austria where the issues related to visa-free regime violations by the citizens of Georgia and the issues of deepening the existing police cooperation were discussed. In addition, signing of memorandums between the Ministry of Internal Affairs of Georgia and EUROPOL is scheduled for March, which along with the deployment of a liaison officer means the establishment of a secure channel for exchange of operational information.