• შინაგან საქმეთა მინისტრის, გიორგი გახარიას გამოსვლა საპარლამენტო კომიტეტების გაე...
"მოგესალმებით, ძვირფასო კოლეგებო, ვეცდები, მაქსიმალურად მოკლედ და კონცენტრირებულად წარმოგიდგინოთ ის ხედვა და რეფორმების გეგმა, რომელიც დღეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს აქვს. იმედია, გვექნება საშუალება, განვიხილოთ ყველაზე პრობლემატური საკითხები, შემდგომი კითხვა- პასუხის რეჟიმში.
დღეს ჩვენი მიზანია ქვეყანაში მართლწესრიგის დაცვა და საზოგადოებრივი უსაფრთხოების გარანტიების შექმნა. ამავდროულად, ამ მიზანს თან უნდა ახლდეს ნდობის აღდგენა მოქალაქესა და სამართალდამცავ ორგანოს შორის.
აღნიშნული მიზნის მისაღწევად ჩვენი პოლიტიკა იქნება მკაცრი, მაგრამ სამართლიანი და იმედი გვაქვს, რომ ამ პოზიციაში ჩვენი საზოგადოება იქნება სამართალდამცავი ორგანოების გვერდით.
დღეის მდგომარეობით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს თავისი ფუნდამენტური გამოწვევების გარდა, როგორიც არის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლა, უსაფრთხოების გარანტიები, საზღვრის დაცვა, აქვს ახალი გამოწვევები: ადამიანის უფლებებზე ზრუნვა, პრევენციაზე ორიენტირებული საპოლიციო მართლმსაჯულება, თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვა. შესაბამისად, ჩვენ იმ ძირითადი საკვანძო მიზნების გათვალისწინებით, რომლებიც უკვე ჩამოვთვალე, შემდგომ პრიორიტეტებს ვსახავთ.
დღეს ჩვენთვის პრინციპულად მნიშვნელოვანია რეფორმები კრიმინალური პოლიციის სისტემაში და რა თქმა უნდა, საზღვრის დაცვის მიმართულებით, ასევე, შემდგომი ნაბიჯის გადადგმა საპატრულო პოლიციის რეფორმირებაში. კარგად გვესმის, რომ გამართული და პოლიტიკურად დამოუკიდებელი საპოლიციო სისტემის გარეშე არ არსებობს შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმატება. ვთვლით, რომ ამ მიმართულებით გადადგმული ნაბიჯები უნდა იყოს დროული და სწრაფი. რაც შეეხება კრიმინალური პოლიციის რეფორმირებას, კარგად გვესმის, რომ ორგანიზებული დანაშაული არის ძირითადი გამოწვევა ჩვენ წინაშე. კრიმინალური პოლიცია უნდა იყოს მეტად ეფექტიანი და უფრო სწრაფად უნდა რეაგირებდეს იმ გამოწვევებზე, რომლებიც დღეს ჩვენი საზოგადოების წინაშე დგას. ეს რეფორმა დიდი ხანია უკვე მომწიფდა და მისი ძირითადი მიმართულება იქნება სტრუქტურული სახის.
კრიმინალური პოლიციის ნაწილში აუცილებლად უნდა გამოიყოს რამდენიმე პრინციპულად მნიშვნელოვანი ნაწილი. პირველი - ეს გახლავთ ის, რასაც ჰქვია საგამოძიებო კომპონენტის გაძლიერება. რა თქმა უნდა, ცალკე უნდა იყოს დეტექტივთა დივიზიონი, თუმცა აქაც აუცილებელია ერთიანი სინერგიის ეფექტი. მიუხედავად ამისა, ჩვენ ვთვლით, რომ ცალკე არის გამოსაყოფი მართლწესრიგის ოფიცრის ინსტიტუტი - ე.წ. უბნის ინსპექტორების ინსტიტუტი, რომელმაც კიდევ უფრო უნდა გააძლიეროს მოქალაქეებთან ურთიერთობის კომპონენტი. ეს არის ის ძირითადი მიმართულებები, რის საფუძველზეც ვფიქრობთ, რომ ძირეულად უნდა მოხდეს კრიმინალური პოლიციის რეფორმირება და მისი შემდგომი განვითარება. ამ მიმართულებით, რეფორმის პირველადი მონახაზი უკვე არსებობს და მას უახლოეს პერიოდში, იანვრის თვიდან განვიხილავთ ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებთან. ამავდროულად, დაპირების სახით მინდა გითხრათ, რომ, როგორც კი საბოლოოდ მომზადდება რეფორმა, დაახლოებით, თებერვალში, ჩვენ მზად ვიქნებით, წარმოვადგინოთ იგი ნებისმიერ ფორმატში, რომელსაც პარლამენტი ისურვებს.
შემდეგი მიმართულება, ასევე პრიორიტეტული, რომელიც სწრაფ რეფორმირებას საჭიროებს, გახლავთ საზღვრის დაცვა. სასაზღვრო პოლიცია დღეს არის ერთ–ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტი სამინისტროს სისტემის, თუმცა ის გამოწვევები, რომლებსაც დღეს, ფაქტობრივად, ჩვენ ვაფიქსირებთ, აშკარას ხდის, რომ ამ მიმართულებით დაყოვნების საშუალება არ გვაქვს. საბედნიეროდ, ამ კუთხით, ჩვენი საერთაშორისო კოლეგები და პარტნიორები გვერდით გვიდგანან და ჩვენ, მათთან ერთდ, უკვე დავიწყეთ კონკრეტულ, ყველაზე მწვავე სექტორებზე მუშაობა, როგორც ინფრასტრუქტურული ნაწილის გაუმჯობესება, ასევე, ანალიზზე დაფუძნებული საზღვრის დაცვა. აქ ყველაზე დიდი გამოწვევა, სამწუხაროდ, გვაქვს პერსონალის კვალიფიკაცია. ჩვენ უკვე ვსაუბრობთ საერთაშორისო პარტნიორებთან იმასთან დაკავშირებით, რომ მოხდეს გადამზადება საუკეთესო კადრების, რომლებიც დღეს სისტემაში მუშაობენ. რა თქმა უნდა, უნდა გამოვყოთ ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობის ის პოზიტიური კომპონენტი, როგორიც არის სასაზღვრო დაცვა. აქ საკმაოდ კარგი შედეგები გვაქვს და ვფიქრობ, ამ მიმართულებას გავაგრძელებთ.
მოვიდა საპატრულო პოლიციის რეფორმირების შემდგომ ეტაპზე გადასვლის დრო. მოგეხსენებათ, რომ რამდენიმე წლის წინ საპატრულო პოლიცია რეფორმირდა და ცვლილებები საკმაოდ წარმატებით ჩატარდა. თუმცა, მინდა აღვნიშნო, რომ ამ რეფორმის ძირითადი კომპონენტი შეეხო ე.წ. ფრონტის ნაწილს. სამწუხაროდ, ის პროცესები და პროცედურები, რომლებიც უნდა იყოს სისტემაში, თავად ინსტიტუტში საჭიროებს დახვეწას. რეალურად, საპატრულო პოლიციის ინსტიტუციონალური მოწყობა და პროცესები ჯერ კიდევ დასახვეწია. საერთოდ არ მუშაობს ისეთი მექანიზმები, როგორიც არის გაციფრულება და დიჯიტალიზაცია. შესაბამისად, ჩვენ დღეს აშკარად ვხედავთ ტენდენციას, როდესაც პატრულის მომსახურებასა და პოლიციის მომსახურებაზე მოქალაქეებში მოთხოვნის ზრდა ხდება. თუ სასწრაფოდ არ დავალაგეთ შიდა პროცესები, საპატრულო პოლიციის რეფორმირება და განვითარება რთული იქნება. ამიტომ ის პირველი ამოცანები, რომლებიც დღეს საპატრულო პოლიციის წინაშე დგას, გახლავთ ინსტიტუციონალური გადალაგება და მისი შიდა პროცესების გაუმჯობესება იქ, სადაც შესაძლებელია დიჯიტალიზება, რათა გახდეს უფრო სწრაფი და მოქნილი. საპოლიციო სერვისები სულ უფრო და უფრო გაფართოვდება და საზოგადოების უსაფრთხოების მოთხოვნებს მოერგება.
თანამედროვე მიდგომების ნაწილში, ამ სამი ძირითადი კომპონენტის შემდეგ, როგორიც გახლავთ კრიმინალური პოლიცია, საზღვრის დაცვა და საპატრულო პოლიცია, ვფიქრობთ, რომ ტექნოლოგიები, ინფორმაციისა და ანალიზის კომპონენტები ძალზედ მნიშვნელოვანია. ჩვენ შევძლებთ ამ რეფორმების შედეგების დანახვას იმ შემთხვევაში, თუ გავაგრძელებთ შინაარსობრივ მუდმივ რეფორმებს მთლიანად სისტემაში.
ამ რეფორმების ძირითადი მიმართულება უნდა იყოს ტექნოლოგიები, ინფორმაცია და ანალიზი. ანალიზზე დაფუძნებული საპოლიციო საქმიანობა, ასე ვთქვათ, უსაფრთხოება, არის ძირითადი კომპონენტი და ის მთავარი მიზანი, რომლისკენაც უახლოეს წლებში ორიენტირებული იქნება შინაგან საქმეთა სამინისტრო.
რა თქმა უნდა, აქ ხაზგასმით უნდა აღვნიშნო, რომ ჩვენი ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი გამოწვევა დღეს გახლავთ ადამიანური რესურსების მართვა. აშკარად ვხედავთ, რომ ის ინფრასტრუქტურა და ინსტიტუციონალური მოწყობა, რომელიც დღეს შინაგან საქმეთა სამინისტროში არსებობს, პოლიციის აკადემიის სახით, არის მნიშვნელოვანი კომპონენტი, თუმცა შესაძლებელია მისი უფრო ეფექტიანად გამოყენება. ვთვლით, რომ პოლიციის აკადემია უნდა იყოს პროფესიულ განათლებაზე ორიენტირებული უწყება და ვერ ვხედავთ აუცილებლობას, რომ ის იყოს უმაღლესი განათლების შემცველი. შესაბამისად, აქაც ვაპირებთ გარკვეულ გადალაგებას, რამეთუ პოლიციის აკადემია უნდა იყოს ერთ-ერთი და საბოლოოდ, ერთადერთი წყარო სისტემაში ადამიანების მოხვედრის. ეს არის ერთადერთი საუკეთესო საშუალება, მოვიზიდოთ საუკეთესო ახალგაზრდა კადრები შინაგან საქმეთა სამინისტროში.
უკვე აღვნიშნე და კიდევ ერთხელ მინდა ხაზი გავუსვა ისეთ კომპონენტს, როგორიც არის ადამიანის უფლებებზე ზრუნვა. ამ ნაწილში ჩვენ ვხედავთ, რომ გამოწვევები საკმაოდ მაღალია, შესაბამისად, მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ ცენტრალურ აპარატში შევქმნათ დამატებითი დეპარტამენტი, რომლის ძირითადი ფუნქცია იქნება ადამიანის უფლებების მიმართულებით მუშაობა. ვფიქრობთ, რომ ეს დეპარტამენტი იქნება დროებითი, სანამ მთლიანად არ დასრულდება შინაგან საქმეთა სამინისტროს სისტემაში საგამოძიებო კომპონენტის საბოლოო დახვეწა და რეფორმირება. ეს სპეციალური სტრუქტურა იზრუნებს ისეთი სახის დანაშაულზე, როგორიც არის ქალთა მიმართ ძალადობა, არასრულწლოვნების დანაშაული და ა.შ. ბოლო პერიოდის განმავლობაში საზოგადოება აღმოჩნდა ასეთი გამოწვევების წინაშე, რამაც დაგვანახა, რომ ამ მიმართულებით გვაქვს პრობლემა - ეს გახლავთ არასრულწლოვნებს შორის ძალადობის გამოვლენის ფაქტები. რეალურად, არასრულწლოვანთა კოდექსმა, რომელიც მიღებული იყო წელიწადნახევრის წინ და 2016 წლის პირველ იანვარს ამოქმედდა, გარკვეული შედეგები მოიტანა. რა თქმა უნდა, დასაფასებელია ისეთი მიღწევები, როგორიც არის განრიდების პირობებში რეციდივის მხოლოდ 9% შემთხვევები, მაგრამ, ასევე, ხაზგასმით უნდა დავაფიქსიროთ ის პრობლემები, რომლებიც გვაქვს 14 წლამდე არასრულწლოვნებში - დანაშაულის ზრდა, განსაკუთრებით, ისეთი დანაშაულის, როგორიც არის ქურდობა.
ბოლო ტრაგიკული შემთხვევების შემდგომ, ჩვენ ამ მიმართულებით საკმაოდ კონცენტრირებულად ვიმუშავეთ განათლების სამინისტროსთან ერთად და გამოჩნდა, რომ არის გარკვეული სტრუქტურული და ინსტიტუციონალური პრობლემები, რომლებიც ერთად უნდა მოვაგვაროთ.
ჩვენთვის აბსოლუტურად ნათელია, რომ გარკვეულ რეფორმირებას საჭიროებს მანდატურის სამსახური, მისი ეფექტიანობის გაზრდის მიზნით. ინსტიტუციონალურად მისი დაქვემდებარება უნდა იყოს პირდაპირ განათლების სამინისტროსთან და არა სკოლასთან. ასევე, უნდა გაძლიერდეს კავშირი მანდატურის ინსტიტუტსა და საპატრულო პოლიციას შორის. ჩვენი დაკვირვებით, რეფერირების სისტემა ეფექტურად ვერ მუშაობს და ეს არის სწორედ ის მიმართულება, რომელმაც უნდა იზრუნოს უმოკლეს ვადაში არასრულწლოვანთა რესოციალიზაციაზე.
მოგახსენებთ, რომ 2010 წლის შემდეგ, როდესაც შეიქმნა რეფერირების სისტემა, კომისიაში დაფიქსირდა მხოლოდ 39 მიმართვა, რომელთა ნახევარი იყო ოჯახის წევრების მიერ დაფიქსირებული. შესაბამისად, დღეს სკოლა-პანსიონების სისტემა ქვეყანაში მოშლილია და ფუნქციონირებს მხოლოდ სამტრედიაში, ეს კომპონენტიც საჭიროებს განათლების სამინისტროსთან ერთად გარდაქმნას.
ჩვენ საკმაოდ აქტიურები ვიქნებით საერთაშორისო ურთიერთობების მიმართულებით. ისეთი ტრადიციული მიმართულებები, როგორიც გახლავთ ინტერპოლთან და ევროპოლთან ურთიერთობა, იქნება კიდევ უფრო მეტად დახვეწილი და განვითარებული. ამ მიმართულებით, იმედი გვაქვს ჩვენი კოლეგების და პარტნიორების, რომლებმაც უკვე დაგვიდასტურეს თავიანთი ინტერესი ჩვენს რეფორმებში აქტიური ჩართვის, ტექნიკური დახმარების და ასევე, ფინანსური დახმარების კომპონენტებში. ხაზგასმით მინდა აღვნიშნო ის მნიშვნელობა, რომელიც ჩვენთვის საგზაო უსაფრთხოების კომპონენტს აქვს. მოგეხსენებათ, რომ ბოლო წლებში გატარებული რეფორმების შედეგად, გარკვეული წინსვლა და პროგრესი გვაქვს სტატისტიკის მიმართულებით, თუმცა დღეს ჩვენ, სამწუხაროდ, აღმოსავლეთ ევროპის ყველაზე მძიმე მდგომარეობაში მყოფი ქვეყნების რიგებში ვართ. აქ სასწრაფოდ არის ტექნოლოგიური კომპონენტი შემოსატანი, რითიც, ადმინისტრირების გამკაცრებასთან ერთად, ალბათ, საკანონმდებლო ნაწილის გამკაცრებაც მოგვიწევს.
მსურს აღვნიშნო, რომ გვაქვს შინაარსობრივი და ხარისხობრივი გაუმჯობესების მიმართულებები, რომლებიც მუდმივად და პარალელურად იმუშავებს, მიმდინარე რეფორმებთან ერთად, როგორიც გახლავთ საგამოძიებო კომპონენტის გაძლიერება, ანალიზზე დაფუძნებული საპოლიციო სერვისების განვითარება და ადამიანური რესურსების მართვა.
ეს არის ის ძირითადი გამოწვევები, რომლებსაც ჩვენ ახლა ვაფიქსირებთ.
აბსოლუტურად სრული პასუხისმგებლობით ვაცხადებთ, რომ ის ორი რეფორმა, რომლებიც კრიმინალურ პოლიციას და საზღვრის დაცვას შეეხება, უახლოეს თვეებში დაიწყება და იმედი გვაქვს, რომ მსგავსი მიდგომით შედეგებს დავინახავთ, დაახლოებით, 6-12 თვის პერსპექტივაში.
მინდა კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღვნიშნო, მიუხედავად საზოგადოებაში არსებული აღქმისა, რომ ქვეყანაში კრიმინალი გაიზარდა, რა თქმა უნდა, არსებობს გარკვეული, რეალური მაჩვენებელი, ჩვენ ყველას კარგად უნდა გვესმოდეს, რომ საზოგადოებასთან ეფექტური თანამშრომლობის გარეშე მსგავსი პრობლემების დაძლევა არის შეუძლებელი. შესაბამისად, ყველანაირად ვეცდებით, რომ ვიყოთ მაქსიმალურად ღია, ტრანსფარენტული უწყება, რითიც, იმედი გვაქვს, რომ დავიმსახურებთ ნდობას, რომელიც აუცილებელია საზოგადოებისათვის ეფექტიანი საპოლიციო სერვისების მისაწოდებლად.
იქ, სადაც გვექნება საშუალება, მაქსიმალურად დავიცავთ პოლიციის მუნდირს და თითოეული პოლიციელის ინტერესს. იქ, სადაც იქნება საჭიროება, რომ ვიყოთ მაქსიმალურად კანონის ფარგლებში, რა თქმა უნდა, ჩვენი რეაქცია იქნება სწრაფი.

• The speech of the Minister of Internal Affairs Giorgi Gakharia at the joint sitt...
The speech of the Minister of Internal Affairs Giorgi Gakharia at the joint sitting of the parliamentary committee
“Greetings, dear colleagues, I will try to succinctly present the vision and reforms of the Ministry of Internal Affairs. I hope that we will have an opportunity to discuss the most challenging issues in the upcoming Question&Answer format.
Nowadays, our goal is to uphold the law and order and to create public safety guarantees. At the same time, this aim should be embodied by restored trust between the citizens and the law enforcement agency.
In order to attain this goal our policy will be strict but fair and we hope that in this position our society will stand with the law enforcement bodies.
At present, in addition to the fundamental challenges that the Ministry faces, such as fight against organized crime, safety guarantees and border protection, the new challenges arise: such as, protection of human rights, prevention-oriented police justice, introduction of modern technologies. Consequently, taking into consideration the key goals which were previously mentioned, we prioritize the following directions.
Today, the implementation of reforms in the criminal police and undoubtedly in the field of border protection serves as primarily important issue. Additionally, further development and reforming process of the patrol police department. We acknowledge that success of the Ministry of Internal Affairs cannot be achieved without well- functioning and politically independent police system. We believe that the further steps in this direction should be timely and rapid. Regarding the reform of criminal police, we realize that the organized crime is the key challenge. The criminal police should be more effective and should more rapidly react to the challenges that our society faces. This reform has been developed and its main directions will have structural character.
In terms of criminal police, several significant parts should be highlighted. Firstly, this implies the strengthening of investigative components. Of course, the detectives division should be separated, however, there is a need for the unified synergy effect. Nevertheless, we believe that the institution of public safety officer the so-called institution of district inspectors should be detached, that should even further strengthen the relations with the citizens. These are the key directions that should act as foundation for the conceptual reform process and further development of the criminal police. In this direction, the initial outline of the reform is available and it will be discussed with the international partners in the nearest future. At the same time, I assure you that as soon as the reform is finalized, which is scheduled to happen in February, we express the readiness to present it in any desired format at the Parliament.
The next priority that requires the rapid reforming process is border protection. The border police represents one of the key components of the Ministry. However, the challenges identified by us today confirm that we have no time for delay. Fortunately, our international colleagues and partners support us in this direction and with their help we have started working on concrete, the most critical sectors such as the improvement of infrastructural component as well as intelligence-led border protection. One of the greatest challenges we face is the qualification of our staff. We are already in communication with our international partners to retrain the best personnel who currently work in the system. Of course, we should highlight the positive component of our cooperation with the international partners, such as border protection. We have achieved significant results and I think that we will continue working in this direction.
As I have previously mentioned, it is time to move to the next stage of patrol police reform. As you are aware, several years ago the patrol police went through the process of reform with significant success. However, I would like to mention that the key component of the reform targeted the so-called front office. Unfortunately, the processes and procedures that should be within the system, within the institution, need further improvement. As a matter of fact, institutional arrangement and the processes in the patrol police require additional development. There is no mechanism available similar to digitalization. Consequently, we already witness the trend of increasing demand for the patrol and police services among the citizens. If we fail to resolve the internal processes first, the reform and development of patrol police will be difficult. Therefore, the primary tasks that the patrol police faces are institutional rearrangement, development of its internal procedures and digitalization where available, in order to become more rapid and flexible. The police services will be further enhanced and will be tailored to the needs of public safety.
In the field of modern approaches, in addition to these three chief components, such as criminal police, border protection and patrol police, we believe that our technologies, the components of information and analysis are equally important. We will be able to witness the results of the reforms in case we continue content-based and constant reforms in the system.
These reforms will be targeted mainly towards technologies, information and analysis. Intelligence-led policing, safety are the main components and serves as the goal, towards which the Ministry will be striving in the upcoming years.
I would like to underline that one of our most important challenges today is human resource management. It is clear to us, that the infrastructure and institutional order that exists today in the Academy of the Ministry is an important component however, there is room for using it more efficiently. We think that police Academy should be oriented on professional education, rather than higher education. Therefore, we are planning to make relevant rearrangements in this direction as well, since the Academy should act as the only source through which police officers are recruited in the system.
I would like to once again emphasize the importance of human rights protection. We are witnessing major challenges in this regard, therefore, the decision was made to establish an additional department within the central office, the key function of which will be working in the direction of human rights protection. We believe that it will act as a temporary department which will function until the reform process and improvement of the investigative component in the Ministry are fully complete. This special structural unit will focus on the problems related to violence against women, juvenile delinquency and etc. The recent developments in the society have exposed the existing challenges, precisely, the detection of facts of violence among juveniles. The Juvenile Justice Code that was adopted one year and a half ago and entered into force on January 1, 2016, demonstrated some positive results. Certainly, we cannot underestimate the achievements, such as reduction of recidivism rate to only 9% as a result of diversion, nonetheless, we also have to point out the problems that we are having regarding juveniles under the age of 14 – increased crime rate, especially theft.
After the recent tragic events, we have closely worked with the Ministry of education in this direction and it became apparent, that there are number of structural and institutional problems that we have to work jointly.
It is absolutely clear to us that the office of resource officers has to undergo through certain reforms in order to increase its effectiveness. Undoubtedly, institutionally it has to be subordinated to the Ministry of Education, rather than schools. Moreover, the connection between the institute of resource officers and patrol police has to be strengthened. According to our observations, the referral system fails to work efficiently and this is the direction that should ensure the resocialization of juveniles in the shortest time possible.
Let me inform you that since 2010, when the referral procedures were created, the commission received only 39 requests, half of which was initiated by family members. Thus, today the system boarding schools and schools is ineffective, and functions solely in Samtredia. This component needs to be transformed as well jointly with the Ministry of Education.
I would also like to underline, that we will continue to work actively towards deepening international cooperation. Traditional directions, such as relations with Europol and Interpol, will become further advanced and enhanced. We also rely on our colleagues and partners, who affirmed their interest to actively participate in our reform process and kindly offered their technical and financial support.
It is important to emphasize the importance of road safety. As a result of the reforms carried out in the recent years, we’ve made some progress which is displayed in the statistics, however, unfortunately, Georgia is among those Eastern European countries that have unfavorable situation regarding road safety. The introduction of technological component is in urgent need and together with strengthening enforcement, we will most probably have to tighten the legislation too.
I would like to mention that along with current reforms we have identified content-based directions that will work altogether, such as improving investigative mechanisms, intelligence-led policing services and human resource management.
Those are the main challenges that we are recognizing.
We are stating with full responsibility that the two reforms pertaining the criminal police and border protection will be launched in the upcoming months and we hope that with the similar approaches we can witness the results in 6-12 months perspective.
I would like once again emphasize that in spite of the exiting perception in the society according to which the crime rate has increased, of course, there are some, reasonable grounds, however, we should all acknowledge that without effective cooperation with the society it will be impossible to overcome such challenges. Consequently, we will do our best to be as open and transparent as possible to gain public trust that is crucial to deliver police services to the society.
Where available, we will protect the honor of the police and interests of each police officer. In case of necessity we will act rapidly and according to the law.