• შინაგან საქმეთა მინისტრი ვეტერანის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებას დაესწრო
შინაგან საქმეთა მინისტრი ალექსანდრე ჭიკაიძე თბილისის ზღვის მიმდებარე ტერიტორიაზე, ვეტერანის დღისადმი მიძღვნილ საზეიმო ღონისძიებას დაესწრო. ღონისძიების ფარგლებში, „ვეტერანის პარკი“-ს გახსნა დაანონსდა. 2015 წლის 17 ოქტომბერს, მერიის მხარდაჭერით, ვეტერანის პარკი გაიხსნება, სადაც საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისთვის ბრძოლების დროს დაღუპული გმირების 4000 სახელობითი ხე დაირგვება.
დღევანდელ ღონისძიებაზე შეკრებილმა სტუმრებმა სახელობითი ხეები დარგეს. შინაგან საქმეთა მინისტრმა სიმბოლურად დარგო საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისთვის ბრძოლის დროს დაღუპული გმირის - ჟიული შარტავას სახელობითი ხე.
სტუმრებს სიტყვით მიმართეს ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურის დირექტორმა ირაკლი შიხიაშვილმა და თბილისის მერმა დავით ნარმანიამ. ღონისძიებას ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურის წარმომადგენლები, თბილისის მერი, მთავრობის, პარლამენტის, საპატრიარქოს წარმომადგენლები, ვეტერანები და დაღუპულთა ოჯახის წევრები ესწრებოდნენ.
ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურის ინიციატივით, 17 ოქტომბერი „ვეტერანის დღედ“ გამოცხადდა. 1995 წლის 17 ოქტომბერს პარლამენტმა მიიღო კანონი ომისა და სამხედრო ძალების ვეტერანების შესახებ. სწორედ ამ დღეს დაუკავშირდა 17 ოქტომბრის „ვეტერანის დღედ“ გამოცხადება.

• Minister of Internal Affairs attended solemn ceremony dedicated to the veterans
Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze attended solemn ceremony dedicated to the veterans. Within the frames of the event it was stated that “Veterans’ Park” will be arranged in the nearest future. On October 17, 2015 “Veterans’ Park” will be opened with the support of Tbilisi city hall. In memory of soldiers fallen during the fight for the territorial integrity 4000 trees will be planted in the mentioned area.
The gathered guests plated trees on today during the event, which was also joined by the Minister of Internal Affairs who planted tree in memory of Jiuli Shartava who died during the fight for Georgia’s territorial integrity. Guests were addressed by the Director of the State Service for the Veterans’ Affairs Irakli Shikhiashvili and Tbilisi Major Davit Narmania. The event was attended by the representatives of the above mentioned service, Tbilisi Major, family members of the fallen soldiers as representatives from the Parliament and Patriarchate of Georgia.
Under the initiative of the State Service for the Veterans’ Affairs October 17 was announced as a day dedicated to the war veterans. The decision was made in connection with the inaction of the law on veterans on October 17, 1995.