• საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის უფროსი ოფიციალური ვიზ...
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის უფროსი ოფიციალური ვიზიტით თურქეთის რესპუბლიკაში იმყოფებოდა
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის უფროსი, გენერალ-მაიორი ნიკოლოზ შარაძე, დელეგაციასთან ერთად, ოფიციალური ვიზიტით, თურქეთის რესპუბლიკაში, ანკარასა და სტამბოლში იმყოფებოდა.
ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის უფროსი, გენერალ-მაიორი ნიკოლოზ შარაძე შეხვდა თურქეთის რესპუბლიკის სანაპირო დაცვის სარდალს, კონტრადმირალ აჰმეთ ქენდირს. შეხვედრაზე მხარეებმა ორი ქვეყნის სასაზღვრო უწყებებს შორის არსებული თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრეს.
თურქეთის რესპუბლიკის სანაპირო დაცვის სარდალმა აღნიშნა, რომ საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტისთვის სასწავლო და ტექნიკურ სფეროში დახმარება მომავალშიც გაგრძელდება. თურქულმა მხარემ ქართველი კოლეგებისთვის ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარების თაობაზე მზადყოფნა გამოთქვა. მისი თქმით, გასული წლების მსგავსად, თურქეთის სანაპირო დაცვის სასწავლებელში ქართველი მოსამსახურეების გადამზადების პროცესიც გაგრძელდება.
სასაზღვრო პოლიციის უფროსი ნიკოლოზ შარაძე ქალაქ სტამბოლში განლაგებულ თურქეთის სანაპირო დაცვის მარმარილოს ზღვისა და სრუტეების რეგიონულ სარდალს, კონტრადმირალ თაიფუნ ფაშაოღლუს შეხვდა, სანაპირო დაცვის მცურავი საშუალებები დაათვალიერა და მათ შესაძლებლობებს ადგილზე გაეცნო.
ნიკოლოზ შარაძემ ანითქაბირის მავზოლეუმში პატივი მიაგო თურქეთის რესპუბლიკის დამაარსებლისა და ლიდერის - მუსტაფა ქემალ ათათურქის ხსოვნას და მისი საფლავი გვირგვინით შეამკო.

• The Head of MIA Border Police paid an official visit to the Republic of Turkey
The Head of MIA Border Police, Major General Nikoloz Sharadze with Georgian delegation paid an official visit to the Republic of Turkey: in Ankara and Istanbul.
In the framework of the visit Major General Nikoloz Sharadze met the Commandant of Coast Guard of the Republic of Turkey, Rear Admiral Ahmet Kendir. During the meeting following issues have been discussed: Cooperation between two Border Agencies and the future plans.
The Commandant of Turkish Coast Guard highlighted that educational and technical support to Coast Guard of Border Police of Georgia will be continued in the future. Turkish side expressed the readiness of exchange knowledge and experience with Georgian colleagues. Rear Admiral Ahmet Kendir noted, that training of the representatives of Georgian Coast Guard will be continued at the Educational Centers of Turkey.
Head of Border Police of Georgia, Nikoloz Sharadze also, met with Coast Guard Marmara and Turkish Straits Regional Commandant, Rear Admiral (LH) Tayfun PAŞAOĞLU. Major General visited the Turkish vessels and was introduced the capabilities of the vessels on the ground.
In the Anitkabir Mausoleum, Major General Nikoloz Sharadze layed a wreath and honoured the memory of the Leader and Founding Father of the Republic of Turkey, Mustafa Kemal Atatrk.