• საქართველოს საზღვარზე გადაადგილებულ ვიზიტორთა სტატისტიკური მონაცემები. 2014 წელი...
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტი მიმდინარე წელსაც აგრძელებს საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე გადაადგილებულ პირთა შესახებ ინფორმაციის განსაჯაროებას და წარმოგიდგენთ 2014 წლის იანვრის თვის სტატისტიკურ მონაცემებს.
ამა წლის იანვარი 319 499 ვიზიტით განისაზღვრა, რაც 2013 წლის იგივე პერიოდის მაჩვენებელზე 14,1 %-ით მეტია.
ა) ტურისტი - 122 714 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 38,4%, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 16,6%);
ბ) ტრანზიტი - 53 241 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 16,6%, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 67%);
გ) სხვა - 143 544 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 45%, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 0,5%).
2014 წლის იანვარშიც ყველაზე მეტი ვიზიტი კვლავ თურქეთიდან (-13,6%), აზერბაიჯანიდან (+21,1%), სომხეთიდან (+44,9%), რუსეთიდან (+54,9%), უკრაინიდან (+72,3%) და ირანიდან (-17%) განხორციელდა. ასევე, პოზიტიური ტენდენცია ნარჩუნდება ევროკავშირის ქვეყნების მიმართულებიდან, საიდანაც საქართველოში ჩამოსვლების რაოდენობის გაზრდილი მაჩვენებლებით იანვარში გამოირჩენ პოლონეთი, იტალია და ლატვია (შესაბამისად 163%, 16%, და 14%), შუა აზიის ქვეყნებიდან - ყაზახეთი (31%), ახლო აღმოსავლეთიდან - ისრაელი (15%), ხოლო აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებიდან კი - ბელორუსიისა და მოლდოვას მოქალაქეები 48% და 23%–იანი მატებით.

• Statistic data on the number of visitors entering Georgia. (January 2014)
Informational-Analytical Department of the Ministry of Internal Affairs continues to publish monthly results and presents statistic data on foreign visitors entering Georgia for January, 2014. In January of 2014 319 499 visitors crossed Georgian State border. To compare recent results with the same period of the previous year the number of visitors has increased by 14,1%.
A) Tourist - 122 714 visits (increase of the total number has reached 39% to compare recent results with the previous year, when the number of visitors has increased by 16, 6 %);
B) Transit - 53 241 visits (increase of the total number has reached 16,6%, to compare recent results with the previous year when the number of visitors has increased by 67%);
C) Other - 143 544 visits (increase of the total number has reached 45%, to compare recent results with the previous year when the number of visitors has increased by 0,5%).
In January of 2014 the most number of visitors has crossed Georgian state border from Turkey (- 13.6%) Azerbaijan (+21,1%) Armenia (+44,9%) Russian Federation (+54,9%) Ukraine (+72,3%) and Iran (-17%). Similar positive tendency is preserved in connection with countries of European Union, where the number of tourists from Poland, Italy, Latvia has substantially increased, reaching 163%, 16%, 14% respectively. Number of tourists from middle Asia, namely from Kazakhstan has increased by 31%, while the number of tourists from Israel has reached 15%. Number of tourists from Eastern Europe, namely from Belarus and Moldova has also increased by 48% and 23% respectively.