• საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა და შინაგან საქმეთა მინისტრმა მიგრაციის დეპარტამენტ...
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა და შინაგან საქმეთა მინისტრმა მიგრაციის დეპარტამენტის დროებითი განთავსების ცენტრი გახსნეს
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა და შინაგან საქმეთა მინისტრმა ალექსანდრე ჭიკაიძემ თბილისში შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტის დროებითი განთავსების ცენტრი გახსნეს. ღონისძიებას მთავრობის წევრები და საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
„უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარაეობის შესახებ“ კანონით გათვალისწინებული ვალდებულებების ეფექტიანად შესრულებისა და იმიგრაციული პროცესების მოწესრიგების მიზნით, შინაგან საქმეთა სამინისტროში მიგრაციის დეპარტამენტი 2014 წლის აგვისტოში შეიქმნა. დეპარტამენტი პასუხისმგებელია ქვეყნის შიგნით კანონიერი საფუძვლის გარეშე მყოფთა აღმოჩენაზე, დაკავებასა და მათ ქვეყნიდან გაძევებაზე. ამასთან, ადამიანის უფლებების დაცვის და ევროპული სტანდარტების შესაბამისად, თბილისში, კახეთის გზატკეცილზე კანონიერი საფუძვლის გარეშე მყოფი პირების დროებითი მოთავსების ცენტრიც აშენდა.
შენობა ორი სართულისგან შედგება და გათვლილია საქართველოში უკანონოდ მყოფ 80 პირზე. არსებული ევროპული სტანდარტების გათვალისწინებით, შენობაში განთავსებულია სასადილო, სამლოცველო ოთახები, ბიბლიოთეკა, კომპიუტერული ოთახი, ასევე, შენობის ეზოში მოწყობილია სპორტული და ბავშვებისთვის განკუთვნილი სათამაშო მოედნები. ოჯახის ერთიანობის პრინციპის გათვალისწინებით, ოჯახები განთავსდებიან ცალკე ბლოკებში. დაკავებულთათვის ხელმისაწვდომია სამედიცინო და ფსიქოლოგიური დახმარება, გამოყოფილია სამედიცინო დახმარების ოთახები, ასევე, ბავშვთა ინტერესების გათვალისწინებით, შექმნილია სათანადო პირობები უწყვეტი განათლების მისაღებად. გარდა ამისა, ცენტრში განთავსებულია შესაბამისად ადაპტირებული ოთახები შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთათვის, ასევე, იმ უცხოელებისთვის, რომლებიც მიდრეკილნი არიან თვითდაზიანებისკენ და არსებობს მათი მხრიდან გარშემომყოფებისათვის ფიზიკური ზიანის მიყენების საფრთხე. ცენტრი აღჭურვილია ყველა საჭირო ტექნიკითა და ინვენტარით.
გახსნის ცერემონიის შემდეგ სტუმრებმა დროებითი განთავსების ცენტრი დაათვალიერეს, მომსახურე პერსონალს გაესაუბრნენ, მიგრაციის დეპარტამენტის დებულებას და მუშაობის სპეციფიკას გაეცნენ.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მიგრაციის სფეროში განხორციელებული რეფორმები ხელს შეუწყობს მიგრაციული პროცესების ეფექტიან მართვას, რაც თავის მხრივ წინ გადადგმული ნაბიჯია სავიზო ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის დამამთავრებელი ფაზით გათვალისწინებული ღონისძიებების წარმატებულად განხორციელებისათვის.

• Prime Minister and the Minister of Internal Affairs of Georgia opened the Tempor...
Prime Minister and the Minister of Internal Affairs of Georgia opened the Temporary Accommodation Center of the Migration Department
Irakli Garibashvili, the Prime Minister of Georgia and Aleksandre Chikaidze, the Minister of Internal Affairs of Georgia opened the Temporary Accommodation Center of the Migration Department in Tbilisi. The event was attended by the members of the Government of Georgia and the representatives of the diplomatic corps accredited in Georgia.
The Migration Department was established in August, 2014 in the Ministry of Internal Affairs with the purpose of regulation of the immigration processes and effective implementation of the obligations envisaged by the Law of Georgia on “Legal Status of Foreigners and Persons without Citizenship”. The Department`s responsibility covers the detection of individuals staying in the territory without any legal document, also their detention and exile from the country. Besides, in compliance with the human rights protection and European standards the temporary accommodation center for the individuals staying without legal documents was built in Kakheti highway, Tbilisi. The building comprises of two floors and assigned for 80 persons being illegally in Georgia. As per the European standards the building has a dining room, the prayer room, library, computer room, also sport and children playgrounds in the yard. Observing the principle of family integration the separate blocks are available for the families; the detainees have the access to the medical and psychological aid, also the Center operates the medical aid rooms. For the purposes of children the Center provides with the relevant conditions for continuous training; besides the mentioned, there are the special rooms adapted for the individuals with limited capabilities as well as for the foreigners with the risk of self-injury which may create the threat to his/her surroundings.
The Center is equipped with all necessary technique and furniture. After the opening ceremony the gusts had a tour around the Temporary Accommodation Center; they had a conversation with the personnel of the Center, got familiarized with the regulations and the specificity of operation of the Migration Department.
The reforms implemented by the Ministry of Internal Affairs in the field of migration shall support effective management of the migration process, which, in its turn, shall be the one more step forward to successful implementation of the measures envisaged by the final phase of the visa liberalization action plan.