• საქართველოს პარლამენტმა „საგზაო მოძრაობის შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატანი ...
საქართველოს პარლამენტმა „საგზაო მოძრაობის შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატანი საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი პირველი მოსმენით განიხილა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიცირებით მომზადებული, „საგზაო მოძრაობის შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატანი საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ პარლამენტის რიგგარეშე სესიაზე წარადგინა. საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტის მიზანია დაარეგულიროს მოპედების რეგისტრაციასთან და მათი მართვის უფლებასთან დაკავშირებული საკითხები.
მოქმედი კანონმდებლობის მიხედვით, მოპედი არ წარმოადგენს მექანიკურ სატრანსპორტო საშუალებას და იგი გათანაბრებულია კიდულძრავიან ველოსიპედთან. წარმოდგენილი კანონპროექტის თანახმად, მოპედი ექცევა მექანიკური სატრანსპორტო საშუალების განმარტებაში და მასზე გავრცელდება იგივე რეგულაციები, რაც დადგენილია სხვა მექანიკური სატრანსპორტო საშუალებებისთვის.
შესაბამისად, „საგზაო მოძრაობის შესახებ“ საქართველოს კანონს ემატება ახალი - სატრანსპორტო საშუალებათა "AM" (მოპედი) და "A2" (საშუალო სიმძლავრის მოტოციკლი) კატეგორია/ქვეკატეგორია.
ცვლილებებით სავალდებულო ხდება მოპედის სათანადო წესით რეგისტრაცია. ასევე, მისი მართვისთვის საჭირო გახდება „AM“ კატეგორიის მართვის მოწმობის აღება, რომელიც გაიცემა 16 წლის ასაკიდან, მხოლოდ თეორიული გამოცდის ჩაბარების გზით. ასევე, მოპედის მართვის უფლება ექნება ნებისმიერი სხვა სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლების მქონე პირს.
გარდა ამისა, ცვლილებების დამტკიცების შემთხვევაში, მართვის უფლების მისაღები გამოცდის პრაქტიკული ნაწილი გახდება ორეტაპიანი. პირველი ეტაპი, დღეს მოქმედი რეგულაციების მსგავსად, დახურულ საგამოცდო მოედანზე ჩატარდება, ხოლო მისი წარმატებით ჩაბარების შემთხვევაში, მეორე ეტაპი ჩატარდება რეალური საგზაო მოძრაობის პირობებში (ქალაქში), წინასწარ შერჩეულ მარშრუტებზე.
საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი გარკვეულ შეღავათებს ითვალისწინებს სოციალურად დაუცველი და 18 წლის ასაკს მიუღწეველი პირებისთვის.
ამასთან, ცვლილებებით გათვალისწინებულ სიახლეს წარმოადგენს მომსახურების სააგენტოს დისტანციური სერვისების დანერგვა და მოპედების რეგისტრაციისას, დათვალიერების პროცედურის ინსპექტირების ცენტრების მეშვეობით განხორციელდება.
საკანონმდებლო ცვლილებების განხორციელება გამოწვეულია ევროკავშირთან ასოცირების შესახებ შეთანხმებით ნაკისრი ვალდებულების აღსრულებით. კერძოდ, ქვეყნის ვალდებულებას წარმოადგენს „მართვის მოწმობების თაობაზე“ 2006 წლის 20 დეკემბრის ევროპარლამენტისა და საბჭოს 2006/126/EC დირექტივის საქართველოს კანონმდებლობაში იმპლემენტაცია.

• The Parliament of Georgia discussed the package of legislative amendments to the...
The Parliament of Georgia discussed the package of legislative amendments to the Law of Georgia on Traffic in the first reading
Deputy Minister - Aleksandre Darakhvelidze presented a package of legislative amendments to the Law of Georgia on Traffic elaborated under the initiative of the Ministry of Internal Affairs at an extraordinary session of the Parliament. The purpose of the legislative package is aimed at regulating issues related to the registration of mopeds and their right to drive.
Under the current law, a moped is not a mechanical transportation means and is equated with a motorized bicycle. Under the proposed amendments, the moped will be subject to the definition of a mechanical transportation means and will be subject to the same regulations as other motorized vehicles.
Therefore, two new categories-AM (Moped) and A2 (Medium Capacity motorcycle) category / subcategory will be added to the Law of Georgia on Traffic.
According to the legislative changes the moped registration will be mandatory. In addition to the mentioned, citizens will need to obtain "AM" category driving license for having a right to drive moped which will be issued from the age of 16, only after passing a theoretical exam. Herewith, citizens with a driving license will also be eligible to drive a moped.
Besides the mentioned, in case if the changes are approved, the practical part of the driving exam will be held in two stages. The first stage, like the regulations in force today, will be held on a closed test site, and in case of its successful passing, the second stage will be held in real traffic conditions (in the city), on pre-selected routes.
The package of legislative changes provides certain relief for the socially vulnerable and those under the age of 18.
The introduced novelty also envisages the introduction of remote services of the Service Agency. The moped inspection procedure will be carried out through various inspection centers.
The implementation of the legislative changes is envisaged within the framework of obligations under the Association Agreement with the European Union. In particular, the country is obliged to implement the European Parliament and Council Directive 2006/126 / EC issued on December 20, 2006 with regard to driving licenses in Georgian legislation.