• სამართალდამცველების მიერ ბოლო ერთი კვირის განმავლობაში გახსნილი დანაშაულების შე...
შინაგან საქმეთა სამინისტრო აქტიურად განაგრძობს ნარკოდანაშაულის წინააღმდეგ უკომპრომისო ბრძოლას, რის შედეგადაც, ბოლო ერთი კვირის განმავლობაში, სამინისტროს თანამშრომლებმა მთელი ქვეყნის მასშტაბით დიდი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით სხვადასხვა სახის ნარკოტიკული საშუალებები ამოიღეს.
სამინისტროს თანამშრომლებმა თბილისში, სამცხე-ჯავახეთში, აჭარასა და ქვემო ქართლში, ჯამში, ნახევარ კილოგრამზე მეტი სხვადასხვა ნარკოტიკული ნივთიერება ამოიღეს, მათ შორის: 589,86 გრამი ჰეროინის შემცველი ნარკოტიკული საშუალება, 191 აბი „სუბოქსინი“, 18 აბი „მდმა“, 437 აბი „ექსტაზი“, 179 აბი „ბუპრენორფინი“, 10 აბი „მეტადონი“, 1 შეკვრა ოპიუმი და სხვა. ნარკოდანაშაულისთვის 20 პირია დაკავებული, მათ შორის - 5 ნარკორეალიზატორი. დაკავებულთა შორის, უცხო ქვეყნის 8 მოქალაქეა.
მათ მიერ ჩადენილი, სხვადასხვა მუხლით გათვალისწინებული დანაშაული, 7-დან 20 წლამდე ან უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, ბათუმში ნარკოდანაშაულისთვის თურქეთის 3 და უზბეკეთის 1 მოქალაქე დააკავეს.
პოლიციამ ერთ-ერთი ბრალდებულის მიერ მოქალაქისთვის მიყიდული 10 აბი „ექსტაზი“ ნივთმტკიცებად ამოიღო. მისი პირადი და დროებით საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას ამოღებულია 427 აბი „ექსტაზი“.
სამართალდამცველებმა, საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ასევე, დააკავეს მათთან კავშირში მყოფი თურქეთის რესპუბლიკის სხვა მოქალაქე და უზბეკეთის 1 მოქალაქე, რომელთა პირადი და დროებით საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას 164 აბი „ექსტაზი“ ამოიღეს. ზემოაღნიშნულ ფაქტებზე გამოძიება გრძელდება.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო განსაკუთრებული ძალისხმევით ებრძვის ნარკორეალიზატორებს და ჩვენი მიზანია მაქსიმალურად შევამციროთ ნარკოტიკის გავრცელება.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე ჩატარებული ღონისძიებების შედეგად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის და განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, გამოძალვის და თავისუფლების უკანონო აღკვეთის ბრალდებით, დანაშაულებრივი ჯგუფის 3 წევრი დააკავეს. მათ მიერ ჩადენილი დანაშაული 7-დან 10 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
დადგინდა, რომ დაკავებულებმა 26 ათასი ამერიკული დოლარის გამოძალვის მიზნით, სოფელ ართანაში მცხოვრებ პირს ცეცხლსასროლი იარაღის მუქარით თავისუფლება უკანონოდ აღუკვეთეს.
სამართალდამცველებმა, ერთ-ერთი დაკავებულის ავტომანქანის და პირადი ჩხრეკისას, ცეცხლსასროლი პისტოლეტი და საბრძოლო ვაზნები ამოიღეს.
გამოძიება გამოძალვის და თავისუფლების უკანონო აღკვეთის ფაქტებზე მიმდინარეობს.
სამართალდამცველებმა განზრახ მკვლელობის მცდელობის ბრალდებით თბილისში ერთი პირი დააკავეს.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ვაკე-საბურთალოს სამმართველოს თანამშრომლებმა, საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, განზრახ მკვლელობის მცდელობის ბრალდებით, 1 პირი დააკავეს. მის მიერ ჩადენილი დანაშაული 7-დან 15-წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა მიმდინარე წლის 14 თებერვალს თბილისში, კაზინო „აჭარის“ მიმდებარე ტერიტორიაზე, ცივი იარაღით დაჭრა ერთი პირი და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა. სამართალდამცველებმა ბრალდებული თბილისში დააკავეს. გამოძიება განზრახ მკვლელობის მცდელობის ფაქტზე მიმდინარეობს.
გუშინ თბილისში, ერთ-ერთ მაღაზიაში, მოქალაქე ცივი იარაღის მუქარით ყაჩაღურად თავს დაესხა მოლარე-ოპერატორს და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა. ისანი-სამგორის სამმართველოს თანამშრომლებმა ბრალდებული ცხელ კვალზე, მომხდარიდან რამდენიმე წუთში დააკავეს. მის მიერ ჩადენილი დანაშაული 5-დან 7 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო ინტენსიურად განაგრძობს პრევენციულ ღონისძიებებს და დანაშაულის წინააღმდეგ აქტიურ ბრძოლას.

The Ministry of Internal Affairs continues uncompromising fighting against drug crime, as a result the officers of the Ministry seized large and especially large quantities of drugs throughout the country during the last week.
The officers of the Ministry seized more than half a kilogram of drugs in Tbilisi, Samtskhe-Javakheti, Adjara and Kvemo Kartli, namely: drug containing 589,86 gr. of heroin, 191 pills of "suboxin", 18 pills of “MDMA”, 437 pills of “Ecstasy”, 179 pills of "buprenorphine", 10 pills of "methadone", 1 pack of opium and etc. 20 persons were detained for drug related crimes, among them – 5 individuals were detained for realization and 8 individuals are foreigners.
Under various articles the crimes committed envisage from 7 to 20 years or life-term imprisonment.
The officers of Adjara Police Department as a result of operative-searching and investigative activities detained 3 citizens of Turkey and 1 citizen of Uzbekistan in Batumi for drug related crime.
As material evidence the police seized 10 pills of "ecstasy" sold by an offender to a citizen. During the search of an offender`s flat 427 pills of "ecstasy" were seized.
Also, as a result of the investigative activities the law enforcers detained another citizen of the Republic of Turkey and 1 citizen of Uzbekistan being in connection with the above mentioned offenders. During the personal search of the offenders and search of their temporary apartment 164 pills of "ecstasy" were seized. The investigation on the abovementioned facts is in progress.
The Ministry of Internal Affairs with special efforts fights against drug dealers; our major goal is to minimize realization of drugs.
As a result of the activities held on the basis of information provided by the State Security Service, the officers of Kakheti Police Department and Special Tasks Department of the Ministry of Internal Affairs detained three members of the criminal group for extortion and illegal deprivation of liberty. The crime committed by them envisages imprisonment from 7 to 10 years in length.
It was established that the detainees with the aim of extortion of 26 000 US dollars illegally restricted the liberty to an individual residing in the village of Artana, threatening him with a firearm.
During the search of a vehicle of one of the detainees and his personal search the law enforcers seized firearm and cartridges.
The investigation is in progress on the fact of extortion and illegal deprivation of liberty.
Law enforcers detained one person for attempted murder in Tbilisi.
The officers of Vake-Saburtalo Division of Tbilisi Police Department as a result of investigative activities detained 1 person for the attempt of premeditated murder. The crime committed envisages imprisonment from 7 to 15 years in length.
The investigation established that on February 14, 2018 in the vicinity of casino “Adjara”, Tbilisi the offender injured with a cold arm one person and fled from the crime scene. The law enforcers detained the offender in Tbilisi. The investigation is in progress on the fact of attempted murder.
Yesterday in Tbilisi, in one of the stores the cashier-operator was attacked by a civilian with the use of cold arm; the offender managed to flee from the crime scene. The officers of Isani-Samgori Division detained the offender in a few minutes after the incident. The crime committed by him envisages imprisonment from 5 to 7 years in length.
The Ministry of Internal Affairs intensively continues preventive measures and active fight against crime.