• გერმანიის შინაგან საქმეთა ფედერალური მინისტრი საქართველოს ოფიციალური სამუშაო ვიზ...
გერმანიის შინაგან საქმეთა ფედერალური მინისტრი - ნენსი ფეზერი დელეგაციასთან ერთად საქართველოს ოფიციალური სამუშაო ვიზიტით პირველად ეწვია.
თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში ფედერალურ მინისტრს საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე - ალექსანდრე დარახველიძე და საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი გერმანიის ფედერალურ რესპუბლიკაში - ლევან იზორია დახვდნენ.
ვიზიტის ფარგლებში, ნენსი ფეზერი შეხვედრას გამართავს საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრთან - ვახტანგ გომელაურთან.
აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წლის 15 დეკემბერს, გერმანიის პარლამენტმა მიიღო საკანონმდებლო აქტი საქართველოს უსაფრთხო წარმოშობის ქვეყნად აღიარების შესახებ. გერმანიის მთავრობის მხრიდან მიღებული ეს გადაწყვეტილება ადასტურებს, რომ საქართველო არის სამართლებრივი და დემოკრატიული სახელმწიფო, სადაც უზრუნველყოფილია ადამიანის უფლებების სათანადო დაცვა.
ვიზიტის ფარგლებში დაგეგმილია საქართველოს მთავრობასა და გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის მთავრობას შორის მიგრაციისა და მობილობის შესახებ შეთანხმების ხელმოწერა. შეთანხმება მიზნად ისახავს შრომითი მიგრაციისა და განათლების მიმართულებით საქართველოსა და გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკას შორის თანამშრომლობის გაძლიერებას, ამასთანავე ქართველი სტუდენტებისა და მკვლევარებისთვის მეტი ინტენსივობით განხორციელდება საგანმანათლებლო და სტაჟირების პროგრამები. გარდა ზემოაღნიშნულისა, შეთანხმება ითვალისწინებს არალეგალური მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის გაძლიერებას, რაც გულისხმობს თანამშრომლობის განმტკიცებას საქართველოს იმ მოქალაქეთა რეადმისიის და რეინტეგრაციის უზრუნველყოფის მიმართულებით, რომლებიც უვიზო მიმოსვლის რეჟიმს დაარღვევენ. აღსანიშნავია, რომ რეადმისიის პროგრამა წარმატებით ხორციელდება 2011 წლის პირველი მარტიდან, მას შემდეგ რაც ძალაში შევიდა საქართველოსა და ევროკავშირს შორის 2010 წელს გაფორმებული შეთანხმება უნებართვოდ მცხოვრებ პირთა რეადმისიის შესახებ.

• Federal Minister of the Interior and Community of the Federal Republic of German...
Federal Minister of the Interior and Community of the Federal Republic of Germany undertook an official working visit to Georgia
Federal Minister of the Interior and Community of the Federal Republic of Germany - Nancy Faeser along with delegation undertook the first official working visit to Georgia.
Upon arrival in Tbilisi International Airport Minister Faeser was welcomed by the Deputy Minister of Internal Affairs of Georgia, Aleksandre Darakhvelidze, and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Federal Republic of Germany, Levan Izoria.
As part of the official working visit, Nancy Faeser will hold meeting with the Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri.
Notably, on December 15 of this year, the German Parliament passed a legislative act regarding the recognition of Georgia as a safe country of origin. This decisive move by the German government serves as a validation of Georgia's democratic governance and attests to the effective protection of human rights by the state institutions of Georgia.
As part of the official agenda, Agreement on Migration and Mobility is scheduled for signing between the Government of Georgia and the Government of the Federal Republic of Germany. The Agreement aims to bolster collaboration between Georgia and the Federal Republic of Germany in the field of labor migration and education, with an emphasis on enhancing educational and internship initiatives for Georgian students and researchers. Additionally, the agreement outlines measures to intensify efforts against illegal migration, which includes strengthening cooperation on readmission and reintegration of citizens of Georgia violating visa-free travel regulations.
Notably, Readmission program has been successfully carried out since March 1, 2011, after the Agreement between Georgia and EU signed in 2010 on the readmission of persons residing without authorization entered into force.