• 2023 წლის პირველი მაისიდან, ქალთა მიმართ ან/და ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვი...
2023 წლის პირველი მაისიდან, ქალთა მიმართ ან/და ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვის სამართლებრივი მექანიზმი განახლებული ფორმით ამოქმედდა
2023 წლის პირველი მაისიდან, შემაკავებელი ორდერი და რისკების შეფასების ინსტრუმენტი განახლებული ფორმით ამოქმედდა. შემაკავებელი ორდერი და რისკების შეფასების ინსტრუმენტი, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ქალთა მიმართ ან/და ოჯახში ძალადობის მსხვერპლის განმეორებითი ძალადობისგან დაცვის მნიშვნელოვან გარანტს წარმოადგენს.
ზემოხსენებული ცვლილების მიზანი ქალთა მიმართ ან/და ოჯახში ძალადობის და ოჯახური დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის ეფექტიანობის ამაღლება და მოძალადეზე ზედამხედველობის კიდევ უფრო ქმედითი მექანიზმის შექმნაა.
აღსანიშნავია, რომ 2020 წლის 1 სექტემბრიდან, შემაკავებელი ორდერის გამოცემასთან ერთად, ძალადობის განმეორების პრევენციის მიზნით, ელექტრონული ზედამხედველობის მექანიზმიც მოქმედებს. ელექტრონული ზედამხედველობის დაწესების შემთხვევაში მოძალადეს სხეულზე ელექტრონული სამაჯური უმაგრდება. აღნიშნულის შედეგად მოძალადის მიერ მსხვერპლთან/მსხვერპლის სახლთან, მის სამსახურთან და სხვა ტერიტორიასთან მიახლოების რეალურ დროში კონტროლი ხდება.
ცვლილებების პროცესს წინ უძღვოდა გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მხარდაჭერით, არასამთავრობო ორგანიზაცია - ,,Global Rights for Women” ექსპერტების მიერ ძალადობის განმეორების რისკების შეფასების მექანიზმის საერთაშორისო სტანდარტების მიხედვით შეფასება, ასევე, სამუშაო შეხვედრები როგორც საპოლიციო დანაყოფების, ისე, არასამთავრობო სექტორისა და სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლებთან.
მიღებული რეკომენდაციების საფუძველზე, ზემოხსენებულ დოკუმენტში შეტანილი ცვლილებებით, ძალადობის განმეორების რისკების შეფასების პროცესი მეტად ორიენტირებული იქნება მსხვერპლზე. განახლებული სტრუქტურირებული კითხვარი პოლიციის უფლებამოსილ თანამშრომელს, საშუალებას მისცემს, მიიღოს ეფექტიანი ზომები მსხვერპლის დაცვისა და მოძალადის გარკვეული მოქმედებების შეზღუდვის უზრუნველსაყოფად. ასევე, განახლებული ინსტრუმენტით, შეიცვალა ელექტრონული ზედამხედველობის დაწესების სტანდარტი, რაც მეტ მსხვერპლს მისცემს საშუალებას, გამოიყენოს ძალადობის პრევენციის ეფექტიანი მექანიზმი.
ელექტრონული ზედამხედველობის განხორციელებისთვის აუცილებელია მსხვერპლის თანხმობა. პოლიციის მიერ შედგენილი ოქმი ელექტრონული ზედამხედველობის განხორციელების შესახებ 24 საათის განმავლობაში დასამტკიცებლად წარედგინება სასამართლოს.
ელექტრონული ზედამხედველობის მექანიზმის შესახებ, ცნობიერების ამაღლების მიზნით, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN Women) მიერ, ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით, დამზადდა ვიდეორგოლი.

• From May 1, 2023, the legal mechanism for the protection of victims of violence ...
From May 1, 2023, the legal mechanism for the protection of victims of violence against women and/or domestic violence came into force in an updated form
From May 1, 2023, the restraining order and risk assessment tool is operating as an updated version. A restraining order and risk assessment tool is a guarantee of protection against repeated violence against violence against women and domestic violence victims for the Ministry of Internal Affairs.
The aim of the above mentioned changes is to increase the effectiveness of combatting violence against women and/or domestic violence and domestic crime and to create an even more effective mechanism for supervising the abuser.
It should be noted that from September 1, 2020, along with the issuance of the restraining order, the mechanism of electronic surveillance of the abuser was introduced to prevent the repeated violence. As a result, the approach of the abuser to the victim, victim’s house, victim’s workplace and other territories is being controlled in real time.
The process of changes was preceded by the evaluation of the mechanism for assessing the risks of the recurrence of violence by the experts from the NGO "Global Rights for Women" with the support of UN Women as well as workshops with representatives of the police units, non-governmental sector and public defender's office.
Based on the received recommendations, with the changes made in the above-mentioned document, the process of assessing the risks of the recurrence of violence will be more focused on the victim. The updated structured questionnaire will allow the authorized police officer to take effective measures to ensure the protection of the victim and the restriction of certain actions of the perpetrator. Also, with the updated tool, the standard for establishing an electronic surveillance has been changed, which will allow more victims to use an effective violence prevention mechanism.
The consent of the victim is necessary for the implementation of electronic surveillance. The protocol issued by the police shall be submitted to the court for approval within 24 hours of its issuance.
To raise awareness about the electronic surveillance mechanism, a video was produced by the UN Women with the financial support of the European Union.