• ”112”-ს თბილისის 130-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეები ესტუმრნენ
შინაგან საქმეთა სამინისტროს "112"-ის დეპარტამენტმა საინფორმაციო-საგანმანათლებლო პროექტის „მართლწესრიგის უზრუნველყოფისა და დანაშაულის პრევენციის პროგრამა საჯარო სკოლებისთვის“ ფარგლებში, თბილისის 130-ე საჯარო სკოლის უფროსკლასელებს უმასპინძლა. აღნიშნული პროექტი შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივითა და ორგანიზებით, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით ხორციელდება.
ვიზიტის ფარგლებში, მოზარდებმა "112"-ის სამუშაო დარბაზი დაათვალიერეს და ოპერატორების მუშაობის სპეციფიკას ადგილზე გაეცნენ. მოსწავლეებმა ინფორმაცია მიიღეს გადაუდებელი დახმარების უნიკალური ნომრის - "112"-ის შესახებ, რომლის დანიშნულებაა მთელი საქართველოს მასშტაბით, 24 საათის განმავლობაში, გადაუდებელი შემთხვევების დროს მოქალაქეთათვის დახმარების აღმოჩენა.
გადაუდებელი დახმარების ოპერატიული მართვის ცენტრში მოზარდებს მიაწოდეს ინფორმაცია, როგორ და რა დროს უნდა დარეკონ "112"-ზე. მოსწავლეებმა ასევე გაიგეს, რომელი გადაუდებელი სამსახურის ბრიგადის გამოძახებაა შესაძლებელი "112"-ზე დარეკვით. მოზარდებმა დეტალური ინფორმაცია მიიღეს "112"-ის ოპერატორთან თანამშრომლობის წესების შესახებ: თუ რა ინფორმაცია უნდა მიაწოდონ საგანგებო შემთხვევის დროს ოპერატორს და რა კითხვებზე უნდა ჰქონდეთ პასუხი.
უფროსკლასელებს გადაუდებელი დახმარების ოპერატიული მართვის ცენტრის წარმომადგენლებმა განუმარტეს, რომ "112"-ზე მხოლოდ გადაუდებელ შემთხვევებში უნდა დარეკონ. მოსწავლეებმა ასევე შეიტყვეს, რა ზიანის მომტანია ცრუ ზარის განხორციელება "112"-ზე და რა სანქციებია გათვალისწინებული ნომრის არამიზნობრივად გამოყენების შემთხვევაში.
სტუმრები "112"-ის SMS და ვიდეოზარის სერვისითაც დაინტერესდნენ და გაიგეს, როგორ უნდა ისარგებლონ აღნიშნული სერვისით ყრუ და სმენადაქვეითებულმა პირებმა.
პროექტის მიზანია, არასრულწლოვანთა შორის დანაშაულის პრევენცია, მართლწესრიგისა და უსაფრთხოების საკითხებზე მათი სამოქალაქო ცნობიერების განვითარების ხელშეწყობის გზით. ასევე, ახალგაზრდებში სამართლებრივი ცნობიერების, მართლშეგნებისა და მოქალაქეობრივი პასუხისმგებლობის გაზრდა და გადაუდებელ სიტუაციებში ქცევის წესების ჩამოყალიბება.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მიმდინარე წლის 1 მაისიდან დაიწყო საინფორმაციო-საგანმანათლებლო კამპანია, რომლის მიზანია, საზოგადოების ინფორმირებულობა სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის ფორმების და მოქალაქეების უფლებების შესახებ. პროექტი ხორციელდება, როგორც დედაქალაქის, ასევე რეგიონების საჯარო სკოლებში, მათ შორის არაქართულენოვან სკოლებში.

Senior class pupils of public school N130 visited 112 Department within the frames of “Maintenance of law and crime prevention program for public schools" project. The project is being implemented under the initiative and organization of the Ministry of Internal Affairs in collaboration with the Ministry of Education and Science.
Within the frames of the visit pupils were showed around 112 center and got familiarized with work specifics. Pupils received information on the unique emergency number- 112 which is aimed at assisting citizens during emergency situations all across the country in round-the-clock regime.
Within the frames of the visit pupils were informed on when and how to call 112. They also were informed which services are available to the citizens at 112 Department. The children received detailed information about the rules of cooperation with the 112 operator, what information should be provided in case of an emergency operator, and what questions need to be answered.
During the visit, the students were told that they should call 112 only in emergency cases. In addition, the pupils found out about the harm on notifying 112 with false information from department representatives and what are the penalties envisaged in case of misuse of 112 emergency number.
Pupils got interested with SMS and video call services of the department. They learned how deaf and hearing impaired people can use the services.
The meeting was aimed at crime prevention among teenagers through promoting development of the public awareness in the field of law and security. The project is aimed at boosting legal awareness and civic responsibility and to learn rules of behavior in emergency situations.
From May1 Ministry of Internal Affairs launched informative-educational campaign, aimed at informing public on forms of relations with law enforcement agencies and on citizens’ rights provided by the law, crime prevention among youth by promoting development of the public awareness in the field of law and security. Within the frames of the project -“Maintenance of law and crime prevention program for public schools" meetings with pupils will be held at schools of the capital and regions, including ethnic minority schools.