20 აგვისტოს, ახმეტის რაიონში, ომალო-ლეჩურის გზაზე, მეწყერის ჩამოწოლის შედეგად, ალვანი-ომალოს მონაკვეთზე გზის სავალი ნაწილი ჩაიხერგა, რის გამოც იქ მყოფი ქართველი და უცხოელი ტურისტები ვეღარ ახერხებდნენ ომალოდან დაბრუნებას.
შინაგან საქმეთა მინისტრ გიორგი მღებრიშვილის დავალებით, 23 აგვისტოს გამთენიისას დაიწყო სამაშველო ოპერაცია ომალოში ჩარჩენილი ტურისტების დასახმარებლად. სამაშველო ღონისძიებაში ჩართული იყო სასაზღვრო პოლიციის 2 ვერტმფრენი.
სამაშველო ოპერაციას უშუალოდ ხელმძღვანელობდნენ შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე თეიმურაზ მღებრიშვილი და საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს დირექტორი ზვიად ქაწაშვილი.
თუშეთის სხვადასხვა სოფლიდან ტურისტებისა და ადგილობრივი მოსახლეობის ომალოში ჩამოყვანა სასაზღვრო პოლიციის ავტომანქანებით განხორციელდა. მაშველებმა და მესაზღვრეებმა ვერტმფრენით ომალოდან 620 ადამიანი ახმეტის რაიონის სოფელ ფშაველში ჩამოიყვანეს, საიდანაც ისინი მაშველებმა და პოლიციელებმა ავტომობილებით თელავის რაიონში გადაიყვანეს.
სასაზღვრო პოლიციის მეხუთე სამმართველოს (ლაგოდეხი) მეშვიდე სასაზღვრო სექტორის (ომალო) თანამშრომლებმა ტურისტები და ადგილობრივი მოსახლეობა საკვებით მოამარაგეს.

In August 20 as a result of the avalanche which blocked the Omalo-Lechkhumi road and also disrupted movement on Alvani-Omalo road sector, Georgian citizens and tourists were unable to leave Omalo.
In accordance with the assignment received from the Minister of Internal Affairs Giorgi Mghebrishvili, on August 23 rescue operation was launched in order to help tourists in leaving Omalo. The operation was held with the involvement of 2 helicopters of border police.
The rescue operation was directly headed by the Deputy Minister Teimuraz Mghebrishvili and director of Emergency Situations Management Department Zviad Katsashvili.
Tourists and Georgian citizens were brought from Tusheti villages to Omalo by border police vehicles. Rescuers and border guards ransported 620 tourists to Pshavela village, Akhmeta from Omalo by helicopter and were then transported to Telavi by police and rescuers’ vehicles.
The officers of VII border sector (Omalo) of the V border police division also provided tourists with food supplies.