შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, კომერციული მოსყიდვის ფაქტზე, საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის მსაჯთა და მსაჯთა დამკვირვებელთა კომიტეტის ეროვნული კატეგორიის არბიტრები – 1977 წელს დაბადებული ოთარ ხ, 1979 წელს დაბადებული ირაკლი უ, 1972 წელს დაბადებული მამუკა უ, 1975 წელს დაბადებული თეიმურაზ ხ, ასევე, პირველი კატეგორიის არბიტრები – 1975 წელს დაბადებული ალექსანდრე გ, 1984 წელს დაბადებული ზვიად ა, ეროვნული კატეგორიის ასისტენტი – 1974 წელს დაბადებული ონისე მ. და „ფიფა“-ს არბიტრი, 1986 წელს დაბადებული თორნიკე გ. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებული პირები 2500-დან 5000 აშშ დოლარამდე თანხის სანაცვლოდ წინასწარ ურიგდებოდნენ მოქალაქეებს მათი მსაჯობით ჩასატარებელ თამაშებში ფეხბურთელთა დასაჯარიმებელი ყვითელი და წითელი ბარათების რაოდენობაზე, რასაც ზედმიწევნით ზუსტად ასრულებდნენ. ამ სქემით ბრალდებულები აღნიშნულ მოქალაქეებს საშუალებას აძლევდნენ წინასწარ შეპირებული ჯარიმების რაოდენობის მიხედვით გაკეთებული ფსონით მოგება მიეღოთ.
გამოძიება ჯგუფურად ჩადენილი კომერციული მოსყიდვის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 221-ე მუხლის მე-4 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით, რაც სასჯელის სახით 4-დან 6 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს). გამოძიების ხელთ არსებული მონაცემებით, ანალოგიური სქემით მოქმედებენ სხვა მსაჯებიც, რომელთა მიმართ გამოძიება გრძელდება. გამოძიებას აწარმოებს შსს-ს ანტიკორუფციული სააგენტო.

The officers of Anti-corruption Agency of the Ministry of Internal Affairs detained referees and Referee Supervisors’ Committee arbiters on the fact of commercial bribery. The detainees are: arbiters of the national category-Otar Kh. (DoB 1977) Irakli U. (DoB 1979) Mamuka U. (DoB 1972) Teimuraz Kh. (DoB 1975), first category arbiters-Aleksandre G. (DoB 1975), Zviad A. (DoB 1984), national category assistant-Onise M. (DoB 1974) and “Fifa” abiter Tornike G. (DoB 1986).
Investigation established that detainees made an agreement with citizens in advance on the number of red and yellow cards to be shown during the match in return for certain amount of cash (2500 to 5000 US dollars). By means of the mentioned plot detainees enabled citizens to make bets on the number of cards which would be shown during the football game and thus managed to win money through bets.
Investigation is in progress on the fact of commercial bribing committed by the group (article 221, IV part, sub-paragraph A of the Criminal Code, envisaging from 4 to 6 years of imprisonment. According to the information gathered by the investigators other referees also acted according to the above mentioned scheme against whom investigation is still in progress. Investigation is conducted by Anti-corruption Agency of the Ministry of Internal Affairs.