მიმდინარე წლის 5 აპრილს, გამთენიისას, „112“-ში შევიდა შეტყობინება, რომ ქალაქ ტყიბულში, მინდელის სახელობის შახტის N1 უბანში რამდენიმე ადამიანმა სხეულის დაზიანება მიიღო.
შეტყობინების მიღებისთანავე, შემთხვევის ადგილზე მყისიერად გამოცხადდნენ სამართალდამცველები და სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ბრიგადები.
გამოძიების პირველადი ინფორმაციით, შახტის ერთ-ერთ გვირაბში მოხდა კედლების დეფორმაცია, რასაც ჭერის ჩამოშლის მოჰყვა. ჩამონგრევის დროს, ამავე შახტში მყოფმა სამთო ოსტატმა - 1963 წელს დაბადებულმა გ.ნ.-მ, სამთო მუშებმა: 1981 წელს დაბადებულმა ი.კ.-მ და 1963 წელს დაბადებულმა მ.ა.-მ ჯანმრთელობის დაზიანებები მიიღეს. ისინი ამ დროისთვის საავადმყოფოში არიან გადაყვანილი. შემთხვევის შედეგად, სხეულის მძიმე დაზიანებები მიიღეს ამავე შახტის მიწისქვეშა სამთო ოსტატმა - 1972 წელს დაბადებულმა მ.ქ.-მ, ოსტატ-ამფეთქებელმა - 1968 წელს დაბადებულმა ბ.გ.-მ, სამთო მუშებმა - 1992 წელს დაბადებულმა პ.გ.-მ, 1959 წელს დაბადებულმა გ.რ.-მ, 1990 წელს დაბადებულმა გ.ბ.-მ და 1966 წელს დაბადებულმა ე.ბ-მ. ყველა მათგანი, მიღებული დაზიანებების შედეგად, გარდაიცვალნენ. ამ დროისთვის, მიმდინარეობს შემთხვევის ადგილზე მყოფი მუშების უსაფრთხო ადგილზე გადაყვანა.
მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით, გამოძიება დაიწყო საქართველოს სსკ-ს 240-ე მუხლის მეორე ნაწილით, რაც სამთო, სამშენებლო ან სხვა სამუშაოების წარმოებისას უსაფრთხოების წესების დარღვევას გულისხმობს. დანაშაული 5 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.

In early morning on April 5, this year a report was received by the “112” on the accident in Mindeli mine, Tkibuli which resulted in bodily injuries inflicted to several individuals.
Immediately upon receiving the notification, the law enforcers and emergency brigades arrived at the place.
According to the initial information of the investigation, the deformation of a wall in one of the tunnels in the mine resulted in the ceiling collapse. G.N (date of birth: 1963), a mine master, also mine workers – I.K (date of birth: 1981) and M.A. (date of birth: 1963), being at the moment of the collapse in the mine were injured; they are transferred to the hospital at this moment. Serious bodily injuries were inflicted as a result of the accident to a underground mine master M.K (date of birth: 1972), a master-exploder B.G (date of birth: 1968), mine workers – P.G. (date of birth: 1992), G.R. (date of birth: 1959), G.B (date of birth: 1990) and E.B (date of birth: 1966). All of them died as a result of injuries. At this time, the workers remaining at the scene are being taken to a safe place.
Investigation on the fact of accident has been launched under the second part of the article 240 of the Criminal Code of Georgia - breach of safety regulations during mining, construction or other works, which envisages up to 5 years of imprisonment.