იმის გათვალისწინებით, რომ კიბერდანაშაული წარმოადგენს 21–ე საუკუნის მთავარ გამოწვევას და ასევე კიბერ დანაშაულის კონვენციით აღებული ვალდებულებებიდან გამომდინარე, 2012 წლის დეკემბერში შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტში შეიქმნა კიბერდანაშაულთან ბრძოლის სამმართველო. აღნიშნულ ორგანოს ევალება კიბერ სივრცეში ჩადენილი მართლსაწინააღმდეგო ქმედებების გამოვლენა, აღკვეთა და პრევენცია.
გარდა ამისა, შსს საექსპერტო–კრიმინალისტიკური მთავარი სამმართველოს შემადგენლობაში ჩამოყალიბდა კომპიუტერულ–ციფრული ექსპერტიზის ქვეგანყოფილება, რომელიც უშუალოდ ახორციელებს ციფრული მტკიცებულებების პირველად მოპყრობასა და მათ შემდგომ ექსპერტიზას.
2013 წლის ივნისში შინაგან საქმეთა სამინისტრომ შეიმუშავა ორგანიზებული დანაშაულის სტრატეგია, რომელშიც ცალკე თავად არის წარმოდგენილი კიბერ დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხები. აღნიშნულ სტრატეგიას ასევე გააჩნია საკუთარი სამოქმედო გეგმა, სადაც დაზუსტებულია გასატარებელი ღონისძიებები და პასუხისმგებელი ორგანოები. ამჟამად, მოცემული დოკუმენტი დასამტკიცებლად წარედგინილია საქართველოს მთავარობისთვის.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადადგა ციფრული მტკიცებულებების ამოღების მიმართულებით. უფრო კონკრეტულად, შემუშავდა სტანდარტული ოპერაციული პროცედურები ციფრული მტკიცებულებების პირველადი მოპყრობის შესახებ. მოცემული დოკუმენტები განსაზღვრავს იმ პროგრამულ უზრუნველყოფის სახეებსა და ტექნიკურ წესებს, რომლის მიხედვითაც უნდა განხორციელდეს ციფრული მტკიცებულებების დამუშავება. ამ ეტაპზე მიმდინარეობს აღნიშნული დოკუმენტის საბოლოო სრულყოფა.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს კიბერ დანაშაულის წინააღმდეგ მებრძოლი საკუთარი დანაყოფების შესაძლებლობების განვითარებას. ამ მიმართულებით პოლიციის აკადემიაში შემუშავდა სპეციალური ტრეინინგ მოდულები, რომელიც ფარავს კიბერ დანაშაულთან დაკავშირებულ შემდეგ საკითხებს: ელექტრონული მტკიცებულებების ჩხრეკა და ამოღება, კიბერ დანაშაულის საგამოძიებო ტექნიკა, კიბერ დანაშაულის სამართლებრივი ასპექტები და ა.შ.

Taking into account that cybercrime constitutes one of the main challenges for 21st century, in December 2012 Special Cybercrime Unit was established within the Central Criminal Police Department, Ministry of Internal Affairs of Georgia (MIA). This Unit is responsible for detection, suppression and prevention of illegal activities committed in cyberspace.
Moreover, Special Subunit for Computer-Digital Forensics was created within system of MIA Forensics-Criminalistics Main Division that carries out functions of first handling and further forensics of digital evidences.
In June 2013 Ministry of Internal Affairs of Georgia elaborated Draft Strategy on Combatting Organized Crime that contains special chapter on combatting cybercrime. This strategy has its action plan that provides future actions and responsible state bodies for their implementation. This document has already presented to the Georgian Government for approval.
Ministry of Internal Affairs of Georgia has taken important steps in the sphere of seizing digital evidences. More precisely, MIA elaborated Standard Operational Procedures on Handling the Digital Evidences. These Procedures specifies types of those software programs and technical rules that are used while searching and seizing digital evidences. Currently, this document is in the process of interagency discussion.
Ministry of Internal Affairs pays utmost importance to the capacity building of its units responsible for combatting cybercrime. In that regard, MIA Academy elaborated training modules for national first responders and cybercrime police investigators. Training modules cover the following issues: cybercrime case studies, search and seizure of electronic evidence, legal aspects of cybercrime and types of cyber-attacks.