• ვახტანგ გომელაურმა თურქეთის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრს უმასპინძლა
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თურქეთის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრი - სულეიმან სოილუ, მაღალი დონის დელეგაციასთან ერთად, ოფიციალური ვიზიტით ეწვია. საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი, ვახტანგ გომელაური თურქ კოლეგას აეროპორტში დახვდა და შინაგან საქმეთა სამინისტროში უმასპინძლა.
ვიზიტის ფარგლებში, ორი ქვეყნის შინაგან საქმეთა მინისტრებმა ოფიციალური შეხვედრა გამართეს, რომელსაც საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე - შალვა ბედოიძე ესწრებოდა.
ოფიციალური შეხვედრის დასრულების შემდეგ, მხარეებს შორის გაფართოებული შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრაზე აღინიშნა ორ ქვეყანას შორის არსებული მჭიდრო მეგობრული ურთიერთობები. სულეიმან სოილუმ ქართულ მხარეს კიდევ ერთხელ დაუდასტურა მტკიცე მხარდაჭერა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მიმართ, რისთვისაც ვახტანგ გომელაურმა თურქ კოლეგას მადლობა გადაუხადა.
"მინდა, დიდი მადლობა გადავუხადო ბატონ პრეზიდენტს, თურქეთს, ჩვენი გვერდით დგომისთვის, ჩვენი ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერისთვის.
მოგეხსენებათ, გვაქვს ტერიტორიული მთლიანობის პრობლემები, საქართველოს ტერიტორიის 20% ოკუპირებულია რუსეთის მიერ. ჩვენი ქვეყნის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერა ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია.
მინდა, ხაზი გავუსვა ჩვენს მჭიდრო თანამშრომლობას. მზად ვართ, კიდევ უფრო გავაღრმაოთ ურთიერთობები სხვადასხვა მიმართულებით, მათ შორის: საზღვრის დაცვა, ორგანიზებული დანაშაულისა და კიბერდანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლა.
კარგად გვახსოვს თურქი ხალხის გვერდში დგომა ყოველთვის და ამისთვის, მინდა, დიდი პატივისცემით, კიდევ ერთხელ გულწრფელად გითხრათ მადლობა", - განაცხადა ვახტანგ გომელაურმა.
თავის მხრივ, სულეიმან სოილუმ მადლობა გადაუხადა საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრს მასპინძლობისთვის.
"მინდა, მადლობა გადავუხადო ბატონ მინისტრს გულთბილი მასპინძლობისთვის. ძალიან ნაყოფიერი პირისპირ შეხვედრა გვქონდა.
ჩვენ საქართველოს სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას ყველა პლატფორმაზე ვიცავდით, ვიცავთ და მომავალშიც დავიცავთ.
ეს ეხება ასევე უკრაინასაც. ასეთ რთულ ვითარებაში, ჩვენი პრეზიდენტის, ბატონ რეჯეფ ტაიფ ერდოღანის ლიდერობით, ვცდილობთ, შევასრულოთ შუამავლის როლი, რათა რეგიონში და ზოგადად, ამ კონფლიქტში შევასრულოთ დადებითი როლი, რომ რაღაცნაირად დავასრულოთ იგი.
ჩვენ მოხარული ვართ, რომ მსგავს პოზიციას იკავებს საქართველოს ხელისუფლება და თქვენი ქვეყანა ამ კონფლიქტთან დაკავშირებით", - აღნიშნა სულეიმან სოილუმ.
მხარეებმა საქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკის სამართალდამცავ უწყებებს შორის ეფექტიან თანამშრომლობასა და სამომავლო პერსპექტივებზე ისაუბრეს.თურქეთის შინაგან საქმეთა მინისტრმა აღინიშნა, რომ რეგიონში არსებული ვითარების გათვალისწინებით, ორ ქვეყანას შორის სამართალდაცვით სფეროში თანამშრომლობის კიდევ უფრო გაღრმავებას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება. მხარეებმა ხაზი გაუსვეს პოლიციის ატაშეების წვლილს ორი სახელმწიფოს სამართალდამცავ უწყებებს შორის არსებული მჭიდრო და ნაყოფიერი ორმხრივი თანამშრომლობის განვითარებასა და განმტკიცებაში. თურქულმა მხარემ სამომავლო სამუშაო ვიზიტების და ერთობლივი წვრთნების ჩატარების მზაობა გამოთქვა, ისეთი მიმართულებებით, როგორიცაა: საზღვრის დაცვა, ორგანიზებულ დანაშაულთან და კიბერდანაშაულთან ბრძოლა.
ვახტანგ გომელაურმა ყურადღება გაამახვილა უსაფრთხოების სფეროში ერთობლივი კომისიის საქმიანობის მნიშვნელობაზე, რომელიც ყოველწლიურად იკრიბება და ორგანიზებულ დანაშაულთან, ნარკოტიკების უკანონო ბრუნვასთან, ადამიანით ვაჭრობასთან, ტერორიზმსა და სხვა მნიშვნელოვან დანაშაულებთან დაკავშირებულ საკითხებს განიხილავს. მხარეებმა იმედი გამოთქვეს, რომ კომისიის მორიგი სხდომის ჩატარება უახლოეს მომავალში შესაძლებელი გახდება.
შეხვედრის დასასრულს, თურქეთის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრმა ქართული მხარე საპასუხო ვიზიტით თურქეთის რესპუბლიკაში მიიპატიჟა.

• Vakhtang Gomelauri hosted the Minister of Internal Affairs of the Republic of Tu...
The Minister of Internal Affairs of the Republic of Turkey - Suleyman Soylu, accompanied by the high-level delegation, paid an official visit to Georgia. The Minister of Internal Affairs of Georgia – Vakhtang Gomelauri met with Turkish colleague at the airport and hosted him at the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
Within the framework of the visit, Ministers of Internal Affairs of both countries held an official meeting, which was attended by the First Deputy Minister of Internal Affairs of Georgia- Shalva Bedoidze.
Following the official meeting, the parties held an extended meeting.
Parties outlined the close friendly relations between the two countries at the meeting. Suleyman Soylu reaffirmed strong support for Georgia’s territorial integrity and sovereignty, for which Vakhtang Gomelauri expressed his gratitude.
“I would like to express my gratitude to Mr. President and Turkey, for standing by our side, for supporting our territorial integrity.
As you are aware, we face problems with regard to the territorial integrity, as 20% of the territory of Georgia is occupied by Russia. Supporting sovereignty and territorial integrity of our country is crucial for us.
I would like to emphasize close cooperation between us. We express our readiness to further enhance relations in various directions, including border security, fight against organized crime and cybercrime.
We remember how Turkish people always stood by our side and for that, with great respect, I would like to express my gratitude” – stated Vakhtang Gomelauri.
Suleyman Soylu, expressed gratitude to the Minister of Internal Affairs of Georgia for his hospitality.
,,I would like to thank the Minister for his warm hospitality. We had an exceptionally productive face-to-face meeting.
We have supported sovereignty and territorial integrity of Georgia on all platforms, and will continue to do so in the future.
This also applies to Ukraine. In such a difficult situation, in order to have a positive impact on the processes in the region, and in general in this conflict, to somehow end it, we are trying to play a role of mediator under the leadership of our president, Mr. Recep Tayyip Erdogan.
We are pleased that the government of Georgia and your country also undertake the same position regarding this conflict”-noted Suleyman Soylu.
The parties discussed issues of effective bilateral cooperation and future perspectives between the law enforcement agencies of Georgia and the Republic of Turkey. The Minister of Internal Affairs of the Republic of Turkey noted that, taking into consideration the current situation in the region, the particular importance has to be attached to further enhancing bilateral cooperation in the field of law enforcement. The parties underlined the contribution of the police attaches in the development and strengthening of bilateral cooperation between the law enforcement agencies of two states. The Turkish side expressed readiness for conducting working visits and joint trainings in different areas, such as: border protection, fighting against organized crime and cybercrime.
Vakhtang Gomelauri emphasized the importance of the joint Security Commission’s activities, which assembles annually to discuss issues relating to organized crime, drug trafficking, human trafficking, terrorism and other serious crimes. Parties expressed hope that in the nearest future it will be possible to hold the next meeting of the joint commission.
At the end of the meeting, the Minister of Internal Affairs of the Republic of Turkey invited the Georgian side to pay a corresponding visit to the Republic of Turkey.