• ვახტანგ გომელაურმა ”საქართველოს კიბერუსაფრთხოების ფორუმი - 2023” - ის მონაწილეე...
შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს მდივანმა ვახტანგ გომელაურმა "საქართველოს კიბერუსაფრთხოების ფორუმი - 2023" - ში მიიღო მონაწილეობა და ფორუმის დამსწრეებს სიტყვით მიმართა. ღონისძიება საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა მისასალმებელი სიტყვით გახსნა.
ფორუმში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს მთავრობის წევრებმა, საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსმა გრიგოლ ლილუაშვილმა, დიპლომატიური მისიების და საერთაშორისო ინსტიტუტების წარმომადგენლებმა. ღონისძიებას ასევე დაესწრო და მონაწილეებს სიტყვით მიმართა თურქეთის ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს გენერალურმა მდივანმა სეიფულა ჰაჯიმუფთუოღლუმ.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს მდივანმა ვახტანგ გომელაურმა სიტყვით გამოსვლისას კიბერუსაფრთხოების მიმართულებით გადადგმული მნიშვნელოვანი ნაბიჯების მხარდაჭერისთვის პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილს, ასევე საერთაშორისო პარტნიორებს მადლობა გადაუხადა.
ვახტანგ გომელაურმა ფორუმის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
„ჩვენი მიზანია, ფორუმის საშუალებით კიდევ უფრო გავაღრმაოთ თანამშრომლობა სტრატეგიულ პარტნიორებთან და ხელი შევუწყოთ ამ სფეროში კრიტიკულად მნიშვნელოვან საკითხებზე დიალოგს.
საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების სფეროში კიბერუსაფრთხოებას, როგორც თანამედროვე ტექნოლოგიური სამყაროს განუყოფელ ნაწილს, ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ადგილი უკავია.
ჩვენ გვყავს უწყებები, რომლებსაც მანდატით აქვთ განსაზღვრული სახელმწიფო რესურსების თუ ეკონომიკის სექტორების კიბერუსაფრთხოების უზრუნველყოფა. თითოეული უწყება სწორედ ამ უფლებამოსილების ფარგლებში აქტიურად მუშაობს კიბერ უსაფრთხოების გამოწვევების საპასუხოდ.
2021 წელს დამტკიცდა საქართველოს კიბერუსაფრთხოების ეროვნული სტრატეგია და აქტიურად მიმდინარეობს სამოქმედო გეგმის შესრულების პროცესი, რაშიც ქართულ მხარესთან ერთად ინტენსიურად არიან ჩართულები ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორები.
ნატო-საქართველოს არსებითი პაკეტის, ევროკავშირის, ამერიკის შეერთებული შტატების და გაერთიანებული სამეფოს შესაბამისი პროგრამების ფარგლებში საქართველო კიბერუსაფრთხოების მიმართულებით აქტიურად თანამშრომლობს სტრატეგიულ პარტნიორებთან.
გამორჩეულია გაერთიანებული სამეფო-საქართველოს კიბერთანამშრომლობის პროგრამა რომელიც აქტიურად ეხმარება საქართველოს სხვადასხვა უწყებებს შესაძლებლობების განვითარებაში.
ჩვენ მჭიდროდ ვთანამშრომლობთ ამერიკულ მხარესთან და ვიღებთ როგორც ტექნიკურ, ისე ტექნოლოგიურ მხარდაჭერას. ასევე ხაზგასასმელია ევროკავშირთან თანამშრომლობა სხვადასხვა პროგრამების ფარგლებში, რომლითაც ძლიერდება საქართველოს უწყებების შესაძლებლობები“, - განაცხადა ვახტანგ გომელაურმა.
ორდღიანი ღონისძიება ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს აპარატის ორგანიზებით იმართება.
ფორუმის მიზანია კიბერუსაფრთხოების სფეროში არსებული გამოწვევებისა და თანამედროვე მიდგომების შესახებ ინფორმაციის გაზიარება და საერთაშორისო დონეზე, კიბერკომპონენტის საშუალებით, საქართველოს პოზიციონირების გაძლიერება.

Minister of Internal Affairs, Secretary of the National Security Council - Vakhtang Gomelauri, participated in "Georgia Cyber Security Forum - 2023" and addressed the forum participants. The Prime Minister of Georgia, Irakli Garibashvili, opened the event with a welcome speech.
Members of the Government of Georgia, head of the State Security Service of Georgia - Grigol Liluashvili, representatives of diplomatic missions and international institutions attended the forum. Seyfullah Hacimuftuoglu - Secretary General of the National Security Council of Turkey also attended the event and addressed the participants.
In his speech, the Minister of Internal Affairs, Secretary of the National Security Council of Georgia - Vakhtang Gomelauri, expressed gratitude to the Prime Minister Irakli Garibashvili, as well as to international partners, for supporting important steps taken in the direction of cyber security.
Vakhtang Gomelauri reviewed the importance of the forum.
"Our goal is to further enhance cooperation with strategic partners through the forum and promote dialogue on critically important issues in this area.
Cyber security is an integral part of contemporary technological world that plays one of the most important roles in the field of national security.
We have agencies with a mandate to ensure cyber security of state resources or sectors of the economy. Within the given mandate, each agency is actively working to respond to cyber security challenges. In 2021, the national cyber security strategy of Georgia was adopted and the process of implementing the action plan is actively in progress, in which our international partners are actively involved along with the Georgian side.
Within the framework of Substantial NATO-Georgia package and the relevant programs of the European Union, the United States of America and the United Kingdom of Great Britain, Georgia actively cooperates with strategic partners in the field of cyber security.
The United Kingdom-Georgia cyber cooperation program is outstanding, actively assisting various agencies of Georgia in capacity building.
We closely cooperate with the US side and receive both technical and technological support. Cooperation with the European Union within the framework of various programs, aimed at strengthening the capabilities of Georgian agencies, should also be emphasized," - stated Vakhtang Gomelauri.
The two-day event is organized by the office of the National Security Council of Georgia.
The purpose of the forum is to share information on the challenges and latest approaches in the field of cyber security and to strengthen positions of Georgia at the international level, through the cyber component.