• ვახტანგ გომელაურმა კორონავირუსის მართვის პროცესთან დაკავშირებით ეკატერინე ტიკარა...
ვახტანგ გომელაურმა კორონავირუსის მართვის პროცესთან დაკავშირებით ეკატერინე ტიკარაძესთან ”112”-ში სამუშაო შეხვედრა გამართა
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა, კორონავირუსის მართვის პროცესთან დაკავშირებით , ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრთან - ეკატერინე ტიკარაძესთან „112“-ში სამუშაო შეხვედრა გამართა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრ "112"-ში მინისტრები პანდემიის პირობებში მიმდინარე სამუშაო პროცესს გაეცნენ. „112“ აქტიურად არის ჩართული კორონავირუსის მართვის პროცესში და განსაკუთრებულ რეჟიმში მუშაობს, რათა თითოეულმა მოქალაქემ დროული და მაღალკვალიფიციური მომსახურება მიიღოს.
"დღეს ოპერატორების რაოდენობა დაახლოებით გასამმაგებულია, რაც იყო ჩვეულებრივ რეჟიმში, გასამმაგებულ რეჟიმში მუშაობენ ოპერატორები. დღეს 300 ოპერატორი მუშაობს 24 საათის განმავლობაში. 140-150 ოპერატორს კიდევ დავამატებთ უახლოეს ერთ კვირაში, მაქსიმუმ 10 დღეში, რა თქმა უნდა, ხაზზე დატვირთვა შემცირდება და უფრო მეტი ოპერატორი მოემსახურება ჩვენს მოქალაქეებს.
როგორც უკვე აღვნიშნე, "112"-ის სამუშაო რეჟიმი და ოპერატორთა ოდენობა თითქმის გავასამმაგეგთ, ვაპირებთ აპარატურის შესყიდვასაც, იმიტომ, რომ რაც გვქონდა ჩვენ საშუალება, იტვირთება და გადავწყვიტეთ 112-ის სერვერები გავაძლიეროთ“, - განაცხადა ვახტანგ გომელაურმა.
„112“-ს, კორონავირუსის მართვის პროცესში, მნიშვნელოვანი ფუნქცია დაემატა. თითოეულ მოქალაქეს კორონავირუსისთვის დამახასიათებელი სიმპტომებისა და ვირუსის დადასტურების შემთხვევაში შეუძლია დარეკოს 112-ზე. ვირუსთან დაკავშირებული შეტყობინებები კი, ჯანდაცვის პროტოკოლის მიხედვით, ოპერატორების მიერ კლასიფიცირდება და მწვავე შემთხვევები - სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ცენტრს, ხოლო ნაკლებად მწვავე გამოძახებები - ოჯახის ექიმებს გადაეცემა.
"დღეს დავიწყეთ კიდევ ერთი დამატებითი ღონისძიება, რომელიც არ დაიწყება მხოლოდ "112"-ის მონახულებით, ჩვენ გავაგრძელებთ ასევე კომუნიკაციას როგორც სასტუმროში და თქვენ იცით, რომ ყოველდღიურ რეჟიმში გვაქვს ჩვენ საავადმყოფოების წარმომადგენლებთან და კლინიკის ხელმძღვანელებთან შეხვედრები. ეს შეხვედრები გაგრძელდება იმისათვის, რომ ის არსებული ხარვეზები, რომლითაც სასწრაფოს ექიმებს ექმნებათ შეფერხება, რომ პაციენტების დროული ჰოსპიტალიზაცია მოახდინონ, აუცილებლად იქნას აღმოფხვრილი“, - განაცხადა ეკატერინე ტიკარაძემ.
ინფიცირების რაოდენობისა და მოქალაქეთა ტესტირებების ზრდასთან ერთად, "112"-ის დატვირთვა გაიზარდა. მიმართვიანობის გაზრდის პარალელურად და ზარებზე მოლოდინის დროის შესამცირებლად "112"-მა ოპერატორების რაოდენობა გაზარდა, სარეზერვო ცვლები სრულ სამუშაო გრაფიკზე გადაიყვანა და ოპერატორის პოზიციაზე ახალი კადრები დაამატა.

• Vakhtang Gomelauri held a working meeting with Ekaterine Tikaradze in ”112” rega...
Vakhtang Gomelauri held a working meeting with Ekaterine Tikaradze in ”112” regarding the coronavirus management process
The Minister of Internal Affairs Vakhtang Gomelauri held a working meeting with the Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs - Ekaterine Tikaradze at 112 regarding the coronavirus management process.
The ministers got acquainted with the working process in the Public Safety Management Center "112" of the Ministry of Internal Affairs in the conditions of the global pandemic. "112" is actively involved in the management of the coronavirus and operates in emergency mode so that each citizen receives timely and qualified services.
"Today the number of operators has increased approximately three times, compared to the usual conditions, operators are working in tripled mode. Today 300 operators are working 24 hours a day. We will add 140-150 more operators in the next week, in a maximum of 10 days. Lines will no longer be as overloaded as today and more operators will serve our citizens.
As I have already mentioned, the number of operators has been increased three times as well as the operation mode of 112. We are going to purchase additional equipment due to the fact that existing lines are overloaded and therefore, we decided to further enhance our 112 server capacities”, – stated Vakhtang Gomelauri.
"112" obtained additional, important function in the process of managing the coronavirus. Any citizen is eligible to call 112 in case of having any symptoms specific to the Coronavirus and/or if the virus is confirmed. Messages related to the virus are classified according to the healthcare protocol by the operators, directing acute cases to the emergency medical center, while milder ones - to family doctors.
"Today we’ve activated additional measures, which will not be limited only by visiting "112" center, but we will also continue to communicate with representatives of those patients who have been accommodated in hotels. We will also continue our daily meetings with hospital representatives and clinic managers. These meetings will be held to eliminate the existing shortcomings, which hinders the operation of ambulance doctors from hospitalizing the patients in a timely manner”, - stated Ekaterine Tikaradze.
With the increased number of infection and citizen testing, the workload of 112 has increased as well. Taking into consideration the increase of emergency calls, the number of 112 operators has been increased the backup shifts have switched to a full work schedule and new staff has been added to the call center.