• ვახტანგ გომელაურმა ანაკლიაში ახალი სახანძრო-სამაშველო შენობა გახსნა
შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა ანაკლიაში ევროპული სტანდარტების ახალი სახანძრო-სამაშველო შენობა გახსნა.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილეები - იოსებ ჭელიძე და გიორგი ბუთხუზი, ასევე, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსი - თემურ მღებრიშვილი და სახანძრო-სამაშველო დეპარტამენტის წარმომადგენლები.
ანაკლიას ახალი, ევროპული სტანდარტების შესაბამისი, თანამედროვე სახანძრო-სამაშველო შენობა მოემსახურება. სამსართულიანი შენობის არქიტექტურა სრულად აკმაყოფილებს რეგიონის მოთხოვნილებებს და მასში ინტეგრირებულია როგორც სახანძრო-სამაშველო, ასევე, წყალზე სამაშველო ფუნქციები. აღნიშნულ განყოფილებაში იმუშავებს 30 მეხანძრე-მაშველი, რომლებსაც პროფესიული საქმიანობის შესასრულებლად ყველა პირობა აქვთ შექმნილი.
ამ დრომდე, ანაკლიაში სახანძრო-სამაშველო დანაყოფი არ იყო. შენობის გახსნასთან ერთად შეიქმნა და ამოქმედდება ახალი სახანძრო-სამაშველო განყოფილება, რაც გაზრდის სტიქიაზე რეაგირების ეფექტიანობას.
ანაკლიაში, ასევე, განთავსდება მყვინთავთა ჯგუფი. 2020 წლის სექტემბერში ჩატარებული რეფორმის შედეგად შეიქმნა მყვინთავთა დასავლეთ საქართველოს განყოფილება, რამაც შესაძლებელი გახადა ანაკლიაში მყვინთავ მაშველთა დანაყოფის ჩამოყალიბება. ამავე რეფორმის ფარგლებში,შინაგან საქმეთა მინისტრის - ვახტანგ გომელაურის გადაწყვეტილებით, მყვინთავების ანაზღაურება 100%-ით გაიზარდა.
ახალ შენობაში თანამშრომლებისთვის მოწყობილია სამუშაო, სასწავლო და საძინებელი ოთახები, ასევე, სპორტული დარბაზი და სამზარეულო. შენობაში გათვალისწინებულია სპეციალური სადგომი ორი სახანძრო და ერთი სამაშველო ავტომანქანისთვის.
2012–2020 წლებში აშენდა საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის ახალი შენობები: ამბროლაურში, ყაზბეგში, ბათუმში, რუსთავში, ზუგდიდში, სიღნაღსა და ბორჯომში. სამშენებლო სამუშაოები მიმდინარეობს და სრულდება: ჩხოროწყუში, წალენჯიხაში, მარტვილში, ჩოხატაურსა და აბასთუმანში.

Minister of Internal Affairs Vakhtang Gomelauri opened a new fire-rescue building in Anaklia constructed in full compliance with European standards.
The event was attended by the Deputy Ministers of Internal Affairs - Ioseb Chelidze and Giorgi Butkhuzi, as well as the Head of the Emergency Situations Management Service - Temur Mghebrishvili and representatives of the Fire-Rescue Department.
Anaklia will be provided with respective services by a new, contemporary fire-rescue building constructed in accordance with European standards. The architecture of the three-storey building fully meets the needs of the region and integrates both fire-rescue and water-rescue functions. 30 fire-rescuers will work in the mentioned department, with all necessary conditions to fulfil their professional duties.
Up to this date, there was no fire-rescue unit in Anaklia. With the opening of the building, new fire-rescue unit has been created and put into operation, which will increase the effectiveness of disaster response.
A group of divers will also be located in Anaklia. As a result of the reform implemented in September 2020, the Western Georgia Division of Divers was established, which made it possible to establish a rescue-divers unit in Anaklia. Within the framework of the same reform, salaries of the divers increased by 100% under the decision of the Minister of Internal Affairs – Vakhtang Gomelauri.
The new building provides work, study and rest spaces for the employees, as well as a gym and a kitchen. The building has a special parking area for two fire trucks and one rescue vehicle.
Throughout 2012-2020, new buildings of Emergency Situations Management Service were built in: in Ambrolauri, Kazbegi, Batumi, Rustavi, Zugdidi, Sighnaghi and Borjomi. Construction works are in progress and coming to an end in: Chkhorotsku, Tsalenjikha, Martvili, Chokhatauri and Abastumani.