• ვახტანგ გომელაურის ოფიციალური ვიზიტი გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში დასრულდა
ვიზიტის ფარგლებში, ვახტანგ გომელაური გერმანიის ფედერალურ შინაგან საქმეთა მინისტრს - ნენსი ფეზერს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა სამართალდაცვით სფეროში არსებული თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს და სამომავლო ურთიერთობის პერსპექტივებზე ისაუბრეს. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა არალეგალური მიგრაციისა და ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით განხორციელებულ ღონისძიებებზე, ასევე, ამ კუთხით პოლიციის ატაშეების როლზე.
გერმანულმა მხარემ აღნიშნა, რომ საქართველო წარმატებით ახორციელებს ევროკავშირთან რეადმისიის შეთანხმების იმპლემენტაციას. ამასთანავე, დადებითად შეფასდა საქართველოს მიერ განხორციელებული ღონისძიებები და მიმდინარე რეფორმები, რომლებიც ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლის გამოწვევებზე საპასუხოდ განხორციელდა. შეხვედრაზე გერმანულმა მხარემ სურვილი გამოთქვა, შეიქმნას ორმხრივი სამუშაო ჯგუფები, რათა სხვადასხვა პროფესიის მქონე საქართველოს მოქალაქეებს დამატებით მიეცეთ გერმანიაში ლეგალურად დასაქმების შესაძლებლობა.
ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი ასევე შეხვდა გერმანიის ფედერალური კრიმინალური სამსახურის პრეზიდენტს - ჰოლგერ მიუნხს.
შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველოსა და გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის სამართალდამცავ უწყებებს შორის არსებულ ნაყოფიერი თანამშრომლობა მიმოიხილეს და ბოლო პერიოდში განხორციელებული ერთობლივი ოპერაციები დადებითად შეაფასეს.
გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის ოფიციალური ვიზიტი დღეს დასრულდა.

• OFFICIAL VISIT OF VAKHTANG GOMELAURI TO THE FEDERAL REBUPBILC OF GERMANY HAS BEE...
Within the framework of the visit Vakhtang Gomelauri met with the Federal Minister of the Interior and Community of the Federal Republic of Germany - Nancy Faeser
During the meeting the parties discussed the issues of bilateral law enforcement cooperation and set perspectives of future collaboration. Special emphasis was made to the measures implemented in the direction of the fight against illegal migration and organized crime, as well as the role of Police Attaches in this field.
The German side noted that implementation of the readmission agreement with the European Union by Georgia is successful. The measures taken by Georgia and the current reforms, which were implemented in response to the challenges of visa-free regime with the European Union, were also positively evaluated. The German side expressed its will to create bilateral working groups aimed at creating additional opportunities for Georgian citizens with various qualifications to legally work in Germany.
Within the framework of the official visit the Minister of Internal Affairs of Georgia also met with the President of the Federal Criminal Office of the Federal Republic of Germany - Holger Munch.
Within the meeting, parties discussed existing fruitful collaboration between the law enforcement agencies of the two country and positively evaluated lately conducted joint operations.
The official visit of the Minister of Internal Affairs of Georgia to the Federal Republic of Germany has been completed today.