• ვახტანგ გომელაური ინტერპელაციის წესით პარლამენტში იმყოფება
შინაგან საქმეთა მინისტრი, ვახტანგ გომელაური დეპუტატების მიერ, ინტერპელაციის წესით დასმული კითხვების საპასუხოდ საპარლამენტო ორგანოში იმყოფება.
ვახტანგ გომელაურმა ოჯახში და ქალთა მიმართ ძალადობის, ასევე, ნარკოდანაშაულის წინააღმდეგ სამინისტროს მიერ გატარებულ ღონისძიებებზე დეტალურად ისაუბრა.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა, საპარლამენტო ორგანოში სიტყვით გამოსვლა, ბოლო დღეების განმავლობაში, რუსთაველის გამზირზე განვითარებულ მოვლენებზე საუბრით დაიწყო.
როგორც ვახტანგ გომელაურმა განაცხადა რუსთაველის გამზირზე ძალადობრივი ქმედებების შედეგად, დაშავდა 5 პოლიციელი, აქედან ორი მძიმე დაზიანებებით სამედიცინო დაწესებულებაში გადაიყვანეს. სამართალდამცველებმა ადმინისტრაციული წესით საერთო ჯამში 40 პირი დააკავეს.
„მიმდინარე კვირის განმავლობაში ყველამ ვნახეთ, სამართალდამცველები, რომლებიც უწყვეტ რეჟიმში იყვნენ მობილიზებულები სხვადასხვა დროსა და ადგილზე გამართულ საპროტესტო აქციებზე და იცავდნენ თითოეული ადამიანის უსაფრთხოებას. 15 და 16 აპრილს აქციის პარალელურად, საკანონმდებლო ორგანოში მიმდინარეობდა სამუშაო პროცესი. ჩვენთვის, შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის თანაბრად მნიშვნელოვანი იყო, როგორც პარლამენტის დეპუტატებისა და აპარატის წევრების ისე, აქციის თითოეული მონაწილის უსაფრთხოების დაცვა. საზოგადოებამ ისიც ნახა, თუ როგორ გადაიზარდა მშვიდობიანი აქცია პირველივე დღიდან ძალადობრივ ქმედებებში. მაშინ როდესაც, საპროტესტო აქცია, მიმდინარეობდა სრულიად მშვიდ ვითარებაში, მონაწილეების გარკვეული ნაწილი გახდა აგრესიული სამართალდამცველების მიმართ, პოლიციელების მიმართულებით ისროდნენ სხვადასხვა საგნებს, მათ შორის, ქვებს, ბოთლებს, ასხამდნენ საღებავებს, აყენებდნენ სიტყვიერ და ფიზიკურ შეურაცხყოფას და არ ემორჩილებოდნენ პოლიციელების კანონიერ მოთხოვნებს, - განაცხადა ვახტანგ გომელაურმა.
როგორც შინაგან საქმეთა მინისტრმა აღნიშნა, პოლიციელზე თავდასხმა ნიშნავს სახელმწიფო ინსტიტუტზე თავდასხმას და ეს არის დაუშვებელი.
„16 აპრილს, გვიან ღამით მაშინაც, როცა უკვე სრულდებოდა აქცია, მონაწილეები სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდნენ პოლიციის თანამშრომლებს. აგინებდნენ, საშინელი სიტყვებით მოიხსენიებდნენ მათ, მათ ოჯახებს, შვილებს და აღარ გავაგრძელებ. ამის შემდეგ, მომხდარი დაპირისპირება მოქალაქეებსა და პოლიციელებს შორის არავისთვის და არც ჩემთვის იყო კარგი სანახავი დამერწმუნეთ“, - განაცხადა შინაგან საქმეთა მინისტრმა.
ვახტანგ გომელაურმა განაცხადა, რომ პოლიციელებმა ძალიან ბევრი შეურაცხყოფა მოითმინეს. მისი თქმით, ყველა პოლიციელს აქვს თმენის ვალდებულება და ამას თითოეული მათგანი ძალიან კარგად აცნობიერებს, თუმცა ეს არ ნიშნავს იმას, რომ ვინმეს აქვს უფლება მათ სიტყვიერი, ან ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენოს. როგორც ვახტანგ გომელაურმა აღნიშნა, უმკაცრესად დაისჯება ყველა ადამიანი, ვინც პოლიციელების ღირსებას შელახავს და მიაყენებს მათ შეურაცხყოფას.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ქალთა მიმართ ძალადობის ან/და ოჯახში ძალადობის საკითხზე საუბრისას აღნიშნა, რომ პოლიციის მიმართ ნდობის ფაქტორიდან გამომდინარე, ძალადობის ფაქტებზე გაზრდილია მომართვიანობის რაოდენობა.
მისი თქმით, „ქალთა მიმართ ძალადობის ან/და ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების შესახებ“ კანონი არეგულირებს ქალთა მიმართ ძალადობის ან/და ოჯახში ძალადობის გამოვლენის, აღკვეთის, მსხვერპლთა დაცვის და რეაბილიტაციის პროცედურებს. 2021 წელს, კანონში შევიდა ცვლილება და პრევენციულ ღონისძიებებზე განმახორციელებელი უწყებების ჩამონათვალი განისაზღვრა, რომელთა შორის, უდიდესი როლი შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკისრია.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა აღნიშნა, რომ, სამსახურის გაძლიერების მიზნით, იგეგმება მოწმისა და დაზარალებულის კოორდინატორის სამსახურის რეფორმა, რის ფარგლებშიც, სამსახური შეუერთდება ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტს. როგორც ვახტანგ გომელაურმა აღნიშნა, შინაგან საქმეთა სამინისტრო, სასამართლო და პროკურატურა აღნიშნული კატეგორიის დანაშაულების წინააღმდეგ უმკაცრეს სისხლისსამართლებრივ პოლიტიკას ატარებენ, რაც დასტურდება სტატისტიკური მაჩვენებლებითაც. უნდა აღინიშნოს, რომ ბოლო წლებში რეგისტრირებული დანაშაულის სტატისტიკაში, ოჯახში ძალადობის მიმართულებით გამოძიების დაწყების მაჩვენებელი მეორე ადგილს სტაბილურად ინარჩუნებს.
მისი თქმით, შინაგან საქმეთა სამინისტრო ოჯახში და ქალთა მიმართ ძალადობის პრევენციის მიზნით, პარტნიორ უწყებებთან და ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით გეგმავს და ერთვება სხვადასხვა საინფორმაციო კამპანიასა თუ აქტივობაში.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ასევე ყურადღება გაამახვილა სამინისტროს მიერ ნარკოდანაშაულის წინააღმდეგ გატარებულ ღონისძიებებზე. მისი თქმით, შინაგან საქმეთა სამინისტრო ყოველდღიურ რეჟიმში, აგრძელებს ნარკოტიკული დანაშაულის წინააღმდეგ ინტენსიურ ბრძოლას. იგი მთავრობის მიერ აღიარებულია ორგანიზებული დანაშაულის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან და საყურადღებო მიმართულებად.
როგორც შინაგან საქმეთა მინისტრმა აღნიშნა, უკვე დაიწყო განახლებული, 2025-2028 წლების სტრატეგიისა და მისგან გამომდინარე სამოქმედო გეგმის ერთობლივად შემუშავების პროცესიც, რომელშიც, რა თქმა უნდა, ნარკოტიკული დანაშაულების წინააღმდეგ ბრძოლის ეფექტურობის ზრდის პარალელურად, კიდევ უფრო მეტად გამახვილდება ყურადღება მისი პრევენციის კომპონენტზე. გაგრძელდება აქტიური მუშაობა სკოლებსა და სხვა საგანმანათლებლო დაწესებულებებში, რათა ამაღლდეს ახალგაზრდების ცნობიერება ნარკოტიკების მავნე შედეგებთან დაკავშირებით და მკვეთრად შემცირდეს მათი ნარკოტიკულ დანაშაულებში ჩაბმის ალბათობა.

• Vakhtang Gomelauri is at the Georgian Parliament within the frames of the planne...
The Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri, is at the Georgian Parliament responding to questions raised by the members of Parliament within the frames of the planned interpellation.
Vakhtang Gomelauri reviewed in details the measures taken by the Ministry against domestic violence and violence committed against women, as well as drug-related crime.
The Minister of Internal Affairs started his speech at the parliamentary body by reviewing the recently developed events on Rustaveli Avenue.
As Vakhtang Gomelauri noted, as a result of violent actions on Rustaveli Avenue, 5 policemen were injured, two of them were transferred to a medical facility with severe injuries. The law enforcers arrested 40 people in total under the Code of Administrative Offences.
"In recent week, we all witnessed, law enforcement officers who were continuously mobilized at manifestations conducted at various times and locations and protected the safety of each person. On 15 and 16 of April, in parallel with the ongoing manifestation, the work process was in progress in the legislative body. It was equally important for us, for the Ministry of Internal Affairs, to protect the safety of the members of parliament and staff, as well as the safety of each rally participant. The public also witnessed how a peaceful protest turned into violent action from day one. While the manifestation was taking place in a completely peaceful environment, certain group of participants became aggressive towards the law enforcement officers, they threw various objects in the direction of the police officers, including stones, bottles, splashed paint, verbally and physically abused them and ignored the legal requests of police”- noted Vakhtang Gomelauri.
As the Minister of Internal Affairs pointed out, an attack on a policeman means an attack on a state institution, which is unacceptable.
"On April 16, late at night when the rally was almost over, the participants verbally insulted police officers. They swore, used abusive language against them and their families, children, and won’t even go into details. The confrontation that took place later between the citizens and the policemen was not pleasing to watch for anyone, not even for me, I assure you," – stated Minister of Internal Affairs.
Vakhtang Gomelauri noted that the policemen tolerated too many insults. According to him, all police officers have an obligation to be patient and each of them understands this very well, however, this does not mean that anyone has the right to verbally or physically abuse them. As Vakhtang Gomelauri noted, everyone who insults the dignity of policemen and abuses them will be severely punished.
Speaking on the issue of violence against women and/or domestic violence, the Minister of Internal Affairs noted that owning to the increased trust factor towards police, the number of recorded cases of violence has increased.
According to him, the law "On prevention of violence against women and/or domestic violence, protection and assistance to victims of violence" regulates procedures for detection, prevention, protection and rehabilitation of victims of violence against women and/or domestic violence. In 2021, the law was amended and the list of agencies implementing preventive measures was defined, in which the Ministry of Internal Affairs has the biggest role.
The Minister of Internal Affairs stated that, in order to strengthen the service, it is planned to reform the witness and victim coordinator service, within the framework of which the service will become the part of the Department of Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring. As noted by Vakhtang Gomelauri, the Ministry of Internal Affairs, the Court and the Prosecutor's Office have the strictest criminal policy against the mentioned category of crimes, which is confirmed by statistical indicators. It should be noted that in recent years, in the statistics of registered crimes, the rate of initiation of investigation in the direction of domestic violence holds the second place.
According to him, the Ministry of Internal Affairs plans and engages in various information campaigns and activities in cooperation with partner agencies and organizations in order to prevent domestic violence and violence against women.
The Minister of Internal Affairs also focused on to the measures taken by the Ministry against drug–related crime. According to him, the Agency continues the intensive fight against drug-related crime on a daily basis. It is recognized by the government as one of the important and noteworthy areas of organized crime.
As the Minister of Internal Affairs noted, the process of joint development of the updated 2025-2028 strategy and the action plan has already begun, in which, in parallel with the increase effectiveness fight against drug crimes, more attention will be paid to its prevention component. Active work will continue in schools and other educational institutions to raise the awareness of young people on harmful effects of drugs to reduce the likelihood of their involvement in drug crimes to minimum.