• ცეცხლსასროლი იარაღის მესაკუთრეებს დროებითი მოწმობის საფუძველზე ტირში ან სასროლეთ...
ცეცხლსასროლი იარაღის მესაკუთრეებს დროებითი მოწმობის საფუძველზე ტირში ან სასროლეთში იარაღის გადატანის უფლება მიენიჭათ
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის ბრძანების თანახმად, იმ პირებს, ვისაც შენახვის უფლებით აქვთ რეგისტრირებული ცეცხლსასროლი იარაღი, დროებითი მოწმობის საფუძველზე, იარაღის ტირში ან სასროლეთში გადატანის უფლება მიენიჭათ. დაინტერესებული პირები შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოში შეძლებენ დროებითი მოწმობის მიღებას, რომლის საფუძველზეც უფლება ექნებათ, იარაღი ტირში ან სასროლეთში გადაიტანონ და შენახვის ადგილზე დააბრუნონ, არაუმეტეს კვირაში ერთხელ.
ამ დრომდე, ტირში ან სასროლეთში იარაღის გადატანის შესაძლებლობა მოქმედი კანონმდებლობით არ არსებობდა, რაც იარაღის მესაკუთრეთა უკმაყოფილებას იწვევდა.
იარაღის დროებითი მოწმობით შესაძლებელი იქნება შენახვის უფლებით რეგისტრირებული არაუმეტეს ხუთი იარაღის გადატანა, ხოლო ტირის ან სასროლეთის მფლობელის თანხმობის შემთხვევაში − გადასატანი იარაღისთვის განკუთვნილი ვაზნების (ერთ იარაღზე არაუმეტეს 50 ვაზნა) გადატანა ტირში ან სასროლეთში. იარაღის გადატანისას პირმა თან უნდა იქონიოს იარაღის დროებით მოწმობა და იარაღის სარეგისტრაციო მოწმობა.
იარაღის დროებითი მოწმობის მისაღებად მესაკუთრემ წერილობითი მოთხოვნით უნდა მიმართოს მომსახურების სააგენტოს. ტირში ან სასროლეთში იარაღის გადატანის მიზნით, იარაღის დროებითი მოწმობის საფასური წარმოადგენს ერთ ერთეულ იარაღზე − 30 ლარი, ერთდროულად ორ ერთეულ იარაღზე − 50 ლარი, ერთდროულად ორ ერთეულზე მეტ იარაღზე − 100 ლარი.
მომსახურების სააგენტო 3 სამუშაო დღის ვადაში გასცემს იარაღის დროებით მოწმობას, რომელშიც მითითებულია იარაღის ტირში ან სასროლეთში გადატანის და შენახვის ადგილზე დაბრუნების დროები.
ტირში ან სასროლეთში ვიზიტის დასრულების შემდეგ, ტირის ან სასროლეთის მესაკუთრე იარაღის დროებით მოწმობაში უთითებს ვიზიტის დასრულების დროს. იარაღის მესაკუთრე ვალდებულია, არაუგვიანეს მოწმობით განსაზღვრული დროისა, იარაღი და გამოუყენებელი ვაზნები დააბრუნოს შენახვის ადგილზე.
დროებითი მოწმობის გარეშე იარაღის გადატანა ან გადატანის სხვა წესების დარღვევა გამოიწვევს სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას.
ამასთანავე, მომსახურების სააგენტო აქტიურად მუშაობს ელექტრონული პროგრამის შემუშავებაზე, რომელიც უახლოეს მომავალში ამოქმედდება და შესაძლებელი გახდება იარაღის დროებითი მოწმობის ელექტრონულად გაცემა, ასევე, იარაღის გადატანის ეფექტიანი მონიტორინგი.
აღსანიშნავია, რომ უკვე ამოქმედდა საქართველოს მთავრობის დადგენილება - „საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ლიცენზიისა და ნებართვების გაცემის წესისა და დამატებითი სანებართვო პირობების დადგენის შესახებ“ საქართველოს მთავრობის 2005 წლის 21 სექტემბრის №162 დადგენილების ცვლილებები. აღნიშნული ცვლილებებით, მნიშვნელოვნად გამარტივდა ღია ტიპის ტირების, სასროლეთისა და სასროლო-სანადირო სტენდის ფუნქციონირების მიზნით შესაბამისი ნებართვის მიღების პირობები და პროცედურა.
მიღებული ცვლილებების თანახმად დადგინდა ნებართვის მიღების უფრო მოქნილი და მოსახლეობის ინტერესებზე მორგებული პირობები და პროცედურები.
ცვლილებებით გათვალისწინებულია ყველა ის მექანიზმი, რომელიც აუცილებელია პრევენციისა და უსაფრთხოების თანამედროვე სტანდარტების დასანერგად. შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტო განაგრძობს უსაფრთხოების ნორმების უზრუნველყოფით და მოქალაქეებისთვის მოქნილი მომსახურების მიწოდების მიზნით სერვისების დახვეწას და გაუმჯობესებას.

• Owners of firearms have been granted the right to carry weapons to the shooting ...
Owners of firearms have been granted the right to carry weapons to the shooting range or shooting area based on a temporary certificate
According to the order of the Minister of Internal Affairs of Georgia, those persons who have the right to keep registered firearms, on the basis of a temporary certificate, were granted the right to transfer the weapon to the shooting range or shooting area. Interested persons will be able to obtain a temporary certificate at the service agency of the Ministry of Internal Affairs, on the basis of which they will have the right to carry the weapon to the shooting range or shooting area and return it to the place of storage, no more than once a week.
Until now, there was no possibility to transfer weapons to the shooting range or the shooting area under the current legislation, which resulted in the dissatisfaction of the gun owners.
With a temporary weapons license, it will be possible to transfer no more than five weapons registered with the right of storage, and with the consent of the owner of the shooting range or shooting area, cartridges intended for portable weapons (no more than 50 cartridges per weapon) can be transferred to the shooting range or shooting area. When transporting a weapon, a person must carry a temporary weapon certificate and a weapon registration certificate.
To obtain a temporary weapon license, the owner must apply to the Service Agency with a written application. In order to transfer weapons to a shooting range or a shooting area, the fee for a temporary weapon license is 30 GEL per one weapon, 50 GEL for two weapons at the same time, 100 GEL for more than two weapons at the same time.
The service agency will issue a temporary gun certificate within 3 working days, indicating the times of moving the gun to the shooting range or shooting area and returning it to the place of storage.
After completing the visit to the shooting range or shooting range, the owner of the shooting range or shooting area shall indicate the time of completion of the visit in the temporary weapon certificate. The owner of the weapon is obliged to return the weapon and unused cartridges to the place of storage no later than the time specified in the certificate.
Carrying weapons without a temporary license or violating other transportation rules will result in criminal liability.
In addition, the Service Agency is actively working on the development of an electronic program, which will be launched in the near future, and it will be possible to issue a temporary weapon certificate electronically, as well as effective monitoring of the transfer of weapons.
It is worth noting that the resolution of the Government of Georgia has already come into force - "On the procedure for issuing licenses and permits of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and establishing additional permit conditions" amendments to Resolution No. 162 of the Government of Georgia dated September 21, 2005. With the mentioned amendments, the conditions and procedure for obtaining the appropriate permit for the operation of open ranges, shooting ranges and shooting-hunting stands were significantly simplified.
According to the adopted changes, more flexible conditions and procedures for obtaining a permit, adapted to the interests of the population, were established.
The changes provide for all the mechanisms necessary to introduce modern standards of securing safety measures. The Service Agency of the Ministry of Internal Affairs continues to refine and improve services in order to ensure safety standards and provide flexible services to citizens.