• წამებისა და არაადამიანური ან ღირსების შემლახველი მოპყრობისა თუ დასჯის საწინააღმდ...
წამებისა და არაადამიანური ან ღირსების შემლახველი მოპყრობისა თუ დასჯის საწინააღმდეგო ევროპული კომიტეტის წარმომადგენლების შემაჯამებელი ვიზიტი გაიმართა
შინაგან საქმეთა სამინისტროში წამებისა და არაადამიანური ან ღირსების შემლახველი მოპყრობისა თუ დასჯის საწინააღმდეგო ევროპული კომიტეტის წარმომადგენლების შემაჯამებელი ვიზიტი გაიმართა. შეხვედრას შინაგან საქმეთა მინისტრი ალექსანდრე ჭიკაიძე, მინისტრის მოადგილე ლევან იზორია, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილე ზაზა სოფრომაძე და საქართველოს სახალხო დამცველი უჩა ნანუაშვილი დაესწრნენ.
„CPT“-ს წინა გეგმიური ვიზიტი 2010 წელს შედგა, ხოლო არაგეგმიური – 2012 წელს, რაც სასჯელაღსრულების სისტემაში განვითარებულ მოვლენებს უკავშირდებოდა და მხოლოდ ციხეებს მოიცავდა. 2010 წელს „CPT“-ს ვიზიტის შემდგომი რეკომენდაციები პოლიციის მიმართ ეხებოდა დროებითი მოთავსების იზოლატორების ინფრასტრუქტურას, დაკავებულთა უფლებრივ მდგომარეობასა და პოლიციის წინააღმდეგ საჩივრებზე რეაგირების სისტემის გაუმჯობესებას.
შემაჯამებელი შეხვედრის ფარგლებში, „CPT“-ს ექსპერტებმა ქართულ მხარეს გააცნეს მათი 11-დღიანი ოფიციალური ვიზიტის დროს წარმოებული დაკვირვებების შედეგები და რეკომენდაციები, ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში არსებული მდგომარეობის გაუმჯობესების კუთხით.

• The European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Tr...
The European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT) carried out a concluding visit
The European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT) carried out a concluding visit to the Ministry of Internal Affairs of Georgia. The meeting was attended by the Minister of Internal Affairs, Mr. Aleksandre Chikaidze and his Deputy, Mr. Levan Izoria, Minister of Corrections, Giorgi Mgebrishvili Deputy Minister of Health Zaza Sopromadze and the Public Defender of Georgia, Mr. Ucha Nanuashvili.
CPT recommendations, following their last visit to Georgia in 2010, included improving TD isolators’ infrastructure, ensuring protection of the rights of detainees and refining complaint handling mechanisms.
In the framework of the concluding meeting, members of the delegation presented general overview of the observations made during their 11-day official visit to Georgia and recommendations, with regards to improving human rights protection situation.