• ცაგერის მუნიციპალიტეტის 2 სოფელში პოლიციის სპეციალური საკონტროლო პუნქტები მოეწყო
საქართველოს მთავრობის უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების შესაბამისად, COVID-19-ის გავრცელების პრევენციისა და მოქალაქეთა აქტიური მონიტორინგის მიზნით, ცაგერის მუნიციპალიტეტის სოფლებში -ორბელსა და ლაჯანაში შინაგან საქმეთა სამინისტროს დანაყოფების ორგანიზებით პოლიციის სპეციალური ინფრასტრუქტურა მოეწყო და საკონტროლო პუნქტები ამოქმედდა.
უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, მაღალი ეპიდემიოლოგიური რისკის გამო, ცაგერის მუნიციპალიტეტის სოფლებში - ორბელსა და ლაჯანაში შემსვლელ და გამომსვლელ ყველა მოქალაქეს ადგილზე ჩაუტარდება პირველადი თერმოსკრინინგი და ტესტირება. პოლიცია, დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის თანამშრომლებთან ერთად, აღნიშნულ დასახლებებში შემსვლელი და გამომსვლელი მოქალაქეების სავალდებულო თერმოსკრინინგს და ტესტირების პროცესს აქტიურ რეჟიმში, 24 საათის განმავლობაში გაუწევს მონიტორინგს.
აღსანიშნავია, რომ ცაგერის მუნიციპალიტეტის სოფლებში შესვლა-გამოსვლა არ იზღუდება და არ წესდება სხვა მკაცრი საკარანტინო შეზღუდვები.
სამართალდამცველები ადგილობრივ მოსახლეობას ვირუსის გავრცელების აღმოსაფხვრელად მიმდინარე პრევენციული ღონისძიებების შესახებ ინფორმაციას მიაწვდიან და საჭიროების შემთხვევაში მათ მაქსიმალურად დაეხმარებიან.

• Special police checkpoints arranged in 2 villages of Tsageri municipality
In accordance with the decision of Interagency Coordination Council of the Government of Georgia, in order to prevent the spreading of COVID-19 disease and actively monitor the citizens, special police infrastructure has been arranged and police checkpoints enacted in the villages of Orbeli and Lajana, Tsageri Municipality under the organization of structural units of the Ministry of Internal Affairs.
Based on the decision of the Interagency Coordination Council, due to the high epidemiological risk, all citizens entering and leaving the mentioned villages of Tsageri Municipality will undergo primary thermal screening and testing. The police, along with the staff of the National Center for Disease Control, will actively monitor the mandatory thermal screening and testing of citizens entering and leaving the settlements in round-the-clock regime.
It is notable that entrance to the villages of Tsageri Municipality or leaving the mentioned territory is not restricted and no other strict quarantine restrictions are imposed.
Law enforcers will provide local population with comprehensive information on the ongoing preventive measures to eliminate the spread of the virus and render assistance in case of necessity.