• თემურ მღებრიშვილი - სტიქიის ზონაში სამაშველო ღონისძიება ამ წუთებშიც გრძელდება - ...
თემურ მღებრიშვილი - სტიქიის ზონაში სამაშველო ღონისძიება ამ წუთებშიც გრძელდება - სამუშაოები ხვალიდან კიდევ უფრო მასშტაბური გახდება ამ დრომდე აქტიური საძიებო სამუშაოები მიმდინარეობს
მდინარის კალაპოტში დღეს მაშველების მიერ ნაპოვნია ერთი ადამიანის ცხედარი. ასევე, აღმოჩენილია ავტომობილის ძარა, რომელიც ამოღებულია კალაპოტიდან და შესაბამისი საგამოძიებო მოქმედებები მიმდინარეობს, - ამის შესახებ საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსმა თემურ მღებრიშვილმა დღის ბოლოს, ჟურნალისტებთან შემაჯამებელი კომენტარის დროს განაცხადა.
მისი თქმით, სტიქიის ზონაში მიმდინარე სამუშაოები ხვალიდან კიდევ უფრო მასშტაბური გახდება.
„დღეს ინტენსიური საძიებო სამუშაოების შედეგად, მდინარის კალაპოტში აღმოჩენილია ერთი ადამიანის ცხედარი და ადამიანის სხეულის ფრაგმენტი, რომელიც პროზექტურაშია გადასვენებული.
ამ დრომდე გრძელდება აქტიური საძიებო სამუშაოები. ასევე, მდინარის კალაპოტში აღმოჩენილია ავტომობილის ძარა, რომელიც ამოღებულია კალაპოტიდან და შესაბამისი საგამოძიებო მოქმედებები მიმდინარეობს.
ყველა ხიდზე აბსოლუტურად განლაგებულია მონიტორინგის ჯგუფები, ასევე გადაადგილდებიან კალაპოტშიც და სწორედ ამ მონიტორინგის ჯგუფის მიერ იქნა ხიდის ქვეშ ცხედარი ნანახი.
ხვალ დილიდან უფრო მასშტაბურად დავიწყებთ ამ მიმართულებაზე საძიებო სამუშაოებს.
საერთო ჯამში 8 ავტომობილია დაკარგული. პარალელურად თვითონ სტიქიის ეპიცენტრში უფრო გავშალეთ ძებნის არეალი, გარდა ამისა ე.წ. კალცის წყლების ტერიტორიაზე დღის განმავლობაში აქტიურად მიმდინარეობდა საძიებო სამუშაოები “, - განაცხადა თემურ მღებრიშვილმა.
საგანგებო სიტუაციების სამსახურის უფროსმა მოხალისეების ჩართულობასთან დაკავშირებით ჟურნალისტების მიერ დასმული კითხვის საპასუხოდ განაცხადა, რომ მოხალისეების ჩართულობის აუცილებლობა ამ ეტაპზე არ არსებობს, ხოლო თუ მათი ჩართულობა გახდება აუცილებელი, გამოყენებული იქნება იმ ბაზის მონაცემები, რომელიც გააჩნია საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურს.
თემურ მღებრიშვილის თქმით, დაკარგულ პირებთან დაკავშირებით მიმდინარე ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად მოხდა ერთ-ერთ პირთან დაკავშირება, რომელიც დაკარგულად ითვლებოდა და იგი აღარ იმყოფება დაკარგულთა სიაში.
ონის მუნიციპალიტეტში მეექვსე დღეა ძებნა-შველის ღონისძიება უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს.
მაშველების მიერ ამ დროისთვის სტიქიის ზონაში ძებნა-შველის ღონისძიების შედეგად აღმოჩენილია 19 ცხედარი და საძიებო სამუშაოები მიმდინარეობს 14 პირთან დაკავშირებით.

• Temur Mghebrishvili - the rescue operation in the disaster-affected area continu...
Temur Mghebrishvili - the rescue operation in the disaster-affected area continues at the moment - the search operation will be conducted even on a larger scale tomorrow, active search operation is still underway
“The body of one person was found by the rescuers in the river bed today. Herewith, the vehicle chassis was found, which was removed from the river bed and relevant investigative actions are underway” - the head of the Emergency Situations Management Service, Temur Mgebrishvili, stated at the end of the day, in his comments to the journalists while summing up the day.
According to him, the ongoing operation in the disaster zone will be performed on a larger scale from tomorrow.
"Today, as a result of intensive search works, one human body and a human body fragment were detected in the river bed and transferred to the forensic expertise.
Active search operations are still ongoing. Also, a vehicle chassis was found in the river bed, which has already been removed and relevant investigative activities are underway.
Monitoring groups are deployed at all bridges, they also inspect the river bed, and it was the mentioned monitoring group that found the body under the bridge.
From tomorrow morning, we will start the search operation in this direction on a larger scale.
In total, 8 vehicles are presumed as lost. At the same time, we expanded the search area in the epicenter of the disaster itself, herewith, throughout the day, the search operation was actively carried out at the so-called mineral waters location"- noted Temur Mghebrishvili.
In response to the question posed by journalists on the involvement of volunteers, the head of the Emergency Situations Management Service stated that at this stage, there is no need to involve volunteers, and if their involvement becomes necessary, the information from the database of the Emergency Situations Management Service will be used.
According to Temur Mghebrishvili, as a result of the ongoing operational search and investigative actions, they managed to contact a person, considered as lost and is no longer in the list of missing persons.
The search and rescue operation has been in progress in a round the clock regime for the sixth day in Oni municipality.
19 bodies have been found by rescuers in the disaster zone as a result of the search and rescue operation, and search operations are still underway for 14 missing persons.