• თბილისის ინტერპოლის და რომის ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროების თანამშრომლ...
თბილისის ინტერპოლის და რომის ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროების თანამშრომლობის შედეგად თაღლითური დაჯგუფების წევრები დააკავეს
საქართველოს სამართალდამცავი ორგანოების მიერ სსკ-ს 180-ე მუხლის მეორე ნაწილის „ა“ და „ბ“ ქვეპუნქტებითა და 180-ე მუხლის მეორე ნაწილის „ა“ და მესამე ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტებით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენისათვის, რაც გულისხმობს ჯგუფის მიერ, წინასწარი შეთანხმებით, დიდი ოდენობით ჩადენილ თაღლითობას, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია, 1982 წელს დაბადებული თამარ კობერიძე და 1967 წელს დაბადებული იოსებ მეზვრიშვილი იძებნებიან.
2013 წელს თამარ კობერიძემ, იოსებ მეზვრიშვილთან ერთად, იტალიიდან ავტომობილების საქართველოში იმპორტის მიზნით დააფუძნა შპს „იტალავტო“. კომპანიის დამფუძნებლები თაღლითური განზრახვით კლიენტებს სთავაზობდნენ შემცირებულ ფასებს, მოსალაპარაკებლად იყენებდნენ კომერციულად მოსახერხებელ საშუალებას და მეტი სანდოობისთვის SKYPE-ის საშუალებით ახორციელებდნენ იტალიაში არსებული ავტომობილების საქართველოში პოტენციური მყიდველებისათვის ჩვენებას. 2013 წლის სექტემბრიდან 2014 წლის ოქტომბრამდე თამარ კობერიძემ და მისმა თანამზრახველმა იოსებ მეზვრიშვილმა გააფორმეს საშუამავლო მომსახურების ხელშეკრულება 21 კლიენტთან და თაღლითურად მიითვისეს დაახლოებით 180 000 ევროს ოდენობის თანხა, რის შედეგადაც დაზარალებულებს მიადგათ დიდი ოდენობით მატერიალური ზიანი.
შსს-ს საქართველოში ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროს მიერ აღნიშნული პიროვნებები წითელი ცირკულარით საერთაშორისო ძებნაში 2015 წლის 10 მარტს გამოცხადდნენ. თბილისის ინტერპოლის მიერ ინტერპოლის წევრ სახელმწიფოებთან აქტიური მუშაობა მიმდინარეობდა თამარ კობერიძის და იოსებ მეზვრიშვილის ლოკალიზების და დაკავების მიზნით. ჩატარებული სამუშაოების შედეგად დადგინდა, რომ ხსენებული პიროვნებები იტალიაში იმყოფებოდნენ.
თბილისის ინტერპოლის მოთხოვნის საფუძველზე, იტალიაში, ქალაქ რობერბელაში დაკავებულ იქნენ თამარ კობერიძე და იოსებ მეზვრიშვილი. ამჟამად მათ მიმართ მიმდინარეობს კანონით გათვალისწინებული წინასაექსტრადიციო პროცედურები.

• As a result of cooperation between Interpol Bureau of Tbilisi and Rome detained ...
As a result of cooperation between Interpol Bureau of Tbilisi and Rome detained two persons for swindle in large quantities
The officers of Georgian law enforcing agencies were searching for Tamar Koberidze (DoB 1982) and Ioseb Mezvrishvili (DoB 1967) for the crime envisaged by the article 180, II part, sub-paragraph A and B and III part of the, sub-paragraph B of the same article which envisages swindling committed in group with a previous consent which caused substantial damage.
In 2013 Tamar Koberidze along with Ioseb Mezvrishvili founded LTD “Italavto” for importing vehicles from Italy to Georgia.
Company founders (with a fraudulent intent) offered their clients decreased prices, for negotiations they used convenient methods and for more credibility arranged “Skype” conference in order to enable potential clients to view vehicles online which were located in Italy. Beginning from September 2013 till October 2014 Tamar Koberidze and her accomplice Ioseb Mezvrishvili concluded mediation services agreement with 21 clients and fraudulently appropriated 180 000 EU resulting in a large amount of material damage caused to the victims.
Interpol Bureau of Georgia announced the mentioned persons as wanted under the red notice worldwide on March 10, 2015. With the aim of finding out whereabouts of the wanted and for further detention, Tbilisi Bureau of Interpol was actively cooperating with Interpol member countries. As a result of activities it was established that Ioseb Mezvrishvili and Tamar Koberidze were in Italy.
On the basis of the request of Tbilisi Bureau of Interpol the mentioned wanted persons were detained in the town of Roberbella. At this moment pre-extradition procedures are underway as defined by the law.